1. HABERLER

  2. BİLİM VE TEKNOLOJİ

  3. Taşınabilir simülatörle, öğrenciler sanal olarak boğazlara açılıyor
Taşınabilir simülatörle, öğrenciler sanal olarak boğazlara açılıyor

Taşınabilir simülatörle, öğrenciler sanal olarak boğazlara açılıyor

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri tarafından ilk kez taşınabilir köprü üstü simülatörü geliştirildi.

A+A-

Taşınabilir simülatörle, öğrencilerin sanal olarak boğazlara açılmasını, farklı limanlarda ve hava koşullarında deneyim kazanmasını sağlıyor.

İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Elektronik Öğretmeni olarak görev yapan Hakan Erkan, "Hocalarımız ve özel sektördeki ustalarımızla birlikte bu simülatörü, daha uygun fiyatla öğrencilerimizin derslerde kullanabileceği hale getirdik. Diğer simülatörlerde bir oda kurmak zorundasınız, taşınabilir özelliği yok, bu sistemle sanal gözlüğü her yere taşıyabilirsiniz. İkincisi birçok kişi, bu simülatöre uzaktan dahil olabiliyor. Şu an bizim dersimize Mersin'deki bir okul, Van'daki bir okul veya yurt dışından öğrenciler dahil olabiliyor" dedi. 

İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, hocalarının desteğiyle ilk kez taşınabilir köprü üstü simülatörü geliştirdi. Simülatör ile öğrenciler, okuldan ayrılmadan sanal gerçeklikle gemi kaptanı olarak görev yapmayı deneyimliyor. Taşınabilir simülatörle yalnızca bir gözlük ve kumanda sistemiyle gemi kullanılabiliyor. Simülatörle köprü üstünde görev alacak personel, gemi-gemi, gemi-sahil, gemi içi haberleşme, dar sularda seyir, yanaşma, demirleme gibi birçok tim eğitimleri yapılabiliyor. 2022 Ocak ayında başlayan ilk köprü üstü simülatörün Van ve Mersin'deki okullara 300 bin liraya satıldığı da belirtildi.

‘Öğrenciler şu an İstanbul Boğazı’nda gemi kullanıyor’
İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde elektrik elektronik öğretmeni Hakan Erkan, taşınabilir simülatörle öğrencilerin yaklaşık 1,5 saat gemi kullanabildiğini belirtti. Erkan, "Denizcilik alanında bu tarz simülatörün kullanılması mecburi. Fakat bu cihazlar oldukça pahalı. Bizler İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak, Elektrik Elektronik Bilişim ve Denizcilik alanlarındaki öğretmenlerimiz, üniversitedeki hocalarımız ve özel sektördeki ustalarımızla birlikte bu simülatörü, daha uygun fiyatla öğrencilerimizin derslerde kullanabileceği hale getirdik. Bu simülatör İstanbul Boğazı'nda gemi kullanma eğitiminde kullanılıyor. Görmüş olduğunuz gibi öğrencilerimiz şu anda İstanbul Boğazı'nda bir gemi kullanma eğitimindeler. Yaklaşık 1,5 saat süren bir eğitim sonunda, öğrencimiz bir simülatörde İstanbul Boğazı'nda gemi kullanmış oluyor" dedi.

Hakan Erkan, bu eğitime 20 kişinin aynı anda katılabileceğini de ifade ederek "Bütün meslek liselerinde okullarımız bir şeyler üreterek satabiliyor. Biz de okul olarak gemi simülatörünü sanal gerçeklik üzerinde gerçekleştirdik, ihtiyacı olan okullarımıza satışını yapmaktayız. Türkiye'de üretilmiş olması çok önemli. Diğer simülatörlerde bir oda kurmak zorundasınız, taşınabilir özelliği yok. Bizim sistemimizi ve sanal gözlüğü her yere taşıyabilirsiniz. İkincisi birçok kişi bu simülatöre uzaktan dahil olabiliyor. Şu an bizim dersimize Mersin'deki, Van'daki bir okul veya yurt dışından öğrenciler dahil olabiliyor. Sistem şu anda maksimum 20 kişiyi destekliyor. Eğitime katılmak isteyen 20 kişi, gözlüğü taktığı takdirde İstanbul'da boğaz sürme eğitimine katılabilir" dedi.

tasinabilir-simulatorle-ogrenciler-sanal-olarak-bogazlara-aciliyor.jpg

‘Uzaktan bağlanan kişiler sesli olarak birbiriyle konuşabiliyor’
İlk kez taşınabilir bir Simülatör olduğunu vurgulayan Hakan Erkan, "Simülatörde görmüş olduğunuz gibi bir öğretmen şu anda dersi denetliyor, öğrenciyi kontrol ediyor veya komutlar vererek belli açılarda dümeni çevirmesini istiyor. Yine aynı zamanda gemi geliyor mu gelmiyor mu diye radarı kontrol eden bir öğrencimiz var. Uzaktan bağlanan kişiler de aynı zamanda sesli olarak birbirleriyle konuşabiliyor. Yine bizim sitemizin en güçlü yanı bu. Şimdi diğer okullarda bir oda tahsis etmeniz gerekiyor. Bu odanın sadece simülatör için kullanılması gerekiyor. Bu cihazların fiyatı şu anda 1 milyon TL civarında, bizim sistemimiz üçte bir fiyatıyla satılıyor. Bu projede emeği geçen çok kişi var. Özellikle İTÜ'deki hocalarımızın çok desteği var. Oradaki simülatörleri inceleme fırsatı bize veriyorlar. Yine sektörden öğrencilerimizle beraber proje çalışmalarına gelen öğretmenlerimiz var. Okulumuzda sanal gerçeklik ve gerçeklik takımlarımız var. O takımdaki öğrencilerimizin emekleri var" diye konuştu.

‘İTÜ adına üretiliyor olması önemli’
İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Toros ise "Çocuklarımızın sanal, artırılmış gerçeklik veya buna benzer yeni teknolojilerle daha 13-14 yaşlarında tanışıyor olmaları, hem kullanan hem de geliştiren tarafında yer almış olmaları son derece önemli. Bu tür teknolojiler denizcilik alanında da çok önemli, çocuğunuzu her zaman köprü üstüne götüremezsiniz. Müdür olduğum bir okulda, İTÜ adına bunların üretiliyor olması, son derece önemli" dedi.

Denizcilik Alanı 10. Sınıf öğrencisi Yaman Emir Yeşil, "Şu an sanki okyanus ayaklarımın altında gibi. Köprüye doğru gidiyorum. Çocukluk hayalim bir gemide kaptan olabilmek. Şimdi bu şansı yakalayıp gemi kullanıyorum" diye konuştu.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.