1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yabancı ekonomistler 300-500 baz puan arası faiz artışı bekliyor
Yabancı ekonomistler 300-500 baz puan arası faiz artışı bekliyor

Yabancı ekonomistler 300-500 baz puan arası faiz artışı bekliyor

Merkez Bankası bugün faiz kararını açıklayacak. Piyasada genel beklenti 500 baz puan artış yapılması yönünde. Yabancı ekonomistler de Merkez Bankası’ndan 300 baz puan ile 500 baz puan arasında faiz artışı bekliyor.

A+A-

Yabancı ekonomistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) bugünkü toplantısında politika faizindeki artırımları sürdürmesini bekliyor.

Yabancı ekonomistler Merkez'in bu hafta politika faizini 300 baz puan ile 500 baz puan arasında artırmasını bekliyor. Societe Generale Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Stratejisti Marek Drimal, TCMB'nin politika faizini 300 baz puan artırarak yüzde 33'e çıkarabileceğini belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in "Pozitif reel faiz enflasyon beklentilerini dizginlemek için olmazsa olmazımız, buna yaklaşmış durumdayız" açıklamasında bulunduğunu anımsatan Drimal, bunun da TCMB'nin hem ekim ayı toplantısında hem de ileriki aylarda faiz artırımlarına devam edeceği anlamına geldiğini aktardı.

Zayıf TL'den kaynaklanan ana enflasyonist etkinin muhtemelen geride kaldığını dile getiren Drimal, enflasyonun 2023'ten 2024'e geçerken zirve yaptıktan sonra 2024'te yavaşlamasının beklendiğini vurguladı. Drimal, TCMB'nin politika faizini yılsonuna kadar yüzde 38'e 2024'ün 1. çeyreğinde de yüzde 40'a çıkarabileceği öngörüsünde bulundu.

“TCMB banka faizlerini yakalamaya çalışıyor”
Medley Advisors Piyasa Araştırma Başkanı Nick Stadtmiller de TCMB'nin gelecek hafta politika faizini 500 baz puan artırabileceğini kaydetti.

"Etkin politika duruşu zaten politika faizinin önerdiğinden daha sıkı, bankalar müşterilerin lira mevduatları için yaklaşık yüzde 45 ödüyor." ifadelerini kullanan Stadtmiller, Merkez Bankası'nın politika faizini daha da artırarak bankacılık sektöründeki piyasa faiz oranlarındaki artışı yakalamaya çalıştığını söyledi.

Para politikasının gecikmeli hareket etme eğiliminde olduğunu vurgulayan Stadtmiller, bu nedenle son dönemde finansal koşullardaki sıkılaşmanın etkilerinin ekonomide 2024 ortalarına kadar hissedilmesinin beklenmediğini ifade etti. Stadtmiller, Merkez Bankası için asıl zorluğun gelecek yıl Kur Korumalı Mevduat miktarını azaltırken liradaki istikrarı korumak olduğunu aktardı.

Deutsche Bank Stratejisti Christian Wietoska ise TCMB'nin faiz artırım döngüsüne devam edeceğini belirterek, bankanın ekim ayı toplantısında politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 35'e çıkaracağı öngörüsünde bulundu.

Politika faizinin yıl sonunda yüzde 40'a ulaşabileceğini aktaran Wietoska, ''Döviz kurundaki dalgalanmalar, ücret artışları ve vergi ayarlamalarının geçişkenlik etkilerinin azalmasını beklerken, enflasyon görünümü zorlu olmaya devam ediyor.

Son perakende satış verilerine göre yurt içi talepte normalleşme işaretleri olumlu yansıyabilir ancak pozitif çıktı açığını endişe verici olarak görmeye devam ediyoruz'' dedi. Ekonomistlerin yılsonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 40 oldu.

JPMorgan: Küreselde sıkılaşmanın tam etkisi 2024’te görülecek
JPMorgan Stratejisti Marko Kolanovic’e göre küresel merkez bankalarının agresif parasal sıkılaştırma kampanyasının etkileri 2024 yılında hissedilecek.

JPMorgan’ın yıldız stratejisti Marko Kolanovic’e göre küresel merkez bankalarının agresif parasal sıkılaştırma kampanyasının etkileri 2024’ün neredeyse tümünde hissedilecek. Pazartesi günü yayımladığı notta Kolanovic finansal koşulların 2022 başından beri sıkılaştığını, hızı yavaşlasa da sıkılaşmaya devam edeceğini ve tam etkisini 2024’ün büyük bölümünde göstereceğini belirtti.

Sıkılaşan finansal koşullarının gayrisafi yurtiçi hasılalara etkisinin görülmesi için tipik olarak 1-2 yıl gerekebildiğini belirten Kolanovic geçtiğimiz yılki ağır sıkılaşmanın etkisinin henüz yaşanmadığını savundu. Güçlenen doların küresel çapta hisse senetlerine baskı yaptığını belirten Kolanovic, defansif hisseleri ve enerji şirketlerini tercih etmeyi sürdürdüğünü belirtti.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.