1. HABERLER

  2. SEKTÖRDEN

  3. Türk Armatörler Birliğinden "Etik İlkerler Beyanı"
Türk Armatörler Birliğinden "Etik İlkerler Beyanı"

Türk Armatörler Birliğinden "Etik İlkerler Beyanı"

Türk Armatörler Birliği (TAB), birliğe üye ve üye olmayan Türk armatörler için “Türk Armatörleri Etik Kurallar Bildirgesi”ni yayınlayarak imzaya açtı.

A+A-

Türk Gemi İşletmeciliği Etik İlkeler Bütünü ile, Türk Armatörler Birliği üyelerinin çalışanlarına, iş ortaklarına, sektörde yer alan diğer kurumlara ve topluma olan sorumluluklarını özetleyen, temel değerlerini ve ilkelerini yansıtan, kabul edilebilir ve edilemez davranışlar konusunda yol gösteren bir kurallar bütünü oluşturulmaya çalışılmıştır.

Bu çalışma, Türk Armatörler Birliği'nin çatısı altında bulunan kişi ve kurumlar ile dolaylı etkileşim içinde bulunduğu kurumlar için özellikle teşvik etmek istediği etik ilkeleri ifade etmekte ve kurumlar açısından arzu edilen davranışları tanımlamaktadır.

Bu değerlerin Türk Armatörler Birliği’nin tüm paydaşları tarafından içselleştirilmesi ve rehber olması temenni edilmektedir.

Türk Gemi İşletmeciliği Etik İlkeler Beyanı:

İLKELER BÜTÜNÜ

Hukuka Uygunluk
Tüm faaliyetlerimizde tabi olduğumuz tüm ulusal mevzuata ve tüm uluslararası anlaşmalar ve düzenlemelere uyarız.

Faaliyetlerimizde hem yaptığımız işin ve verdiğimiz hizmetin, hem de kurumumuzun itibar ve saygınlığına zarar gelmemesi için her zaman azami dikkati göstermeye özen gösteririz.

Tüm ticari, idari karar ve eylemlerimizde şirketimizin olduğu kadar tüm camiamızın ortak itibarının korunmasına özen gösteririz.

Adillik
Faaliyetlerimizde bütün hisse sahiplerine karşı eşit davranır; hissedar haklarının korunmasını ve yapılan sözleşmelerin uygulanması için gereken çabayı gösteririz

Şeffaflık
Şeffaflık ve doğruluğu, tüm iş süreçlerimizde, hizmetlerimizde ve ilişkilerimizde öncelikli değerlerimiz olarak kabul ederiz.

Sorumluluk
Tüm paydaşlarımızın ticari menfaat ve yasal haklarının korunmasına özen gösterirken kamu menfaatinin korunmasını, ülke kaynaklarının etkin kullanımını, çevre duyarlılığı gibi toplumsal değerleri yansıtan kanun ve düzenlemelere uygun kararlar vermeye özen gösteririz.

Hesap Verebilirlik
Paydaşlarımız ile ilişkilerimizde hesap verebilirlik ilkesi doğrultusunda hareket eder, kontrol ve denetim amacıyla istenen bilgi, belge ve kayıtların doğru, eksiksiz ve zamanında iletilmesine özen gösteririz.

İnsan Haklarına Saygı
Çalışanlarımızın ve paydaşlarımızın Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasamız dahil olmak üzere yürürlükteki mevzuat ile koruma altında olan insan haklarına saygı göstermek bizim tüm iş ilişkilerimize yön veren temel ilkedir.

Sürdürülebilirlik
Çevresel, sosyal ve ekonomik açıdan faaliyetlerimizde sürdürülebilirlik ilkesini benimser ve süreçlerimizin çevreye zararının en az düzeye indirilmesi için çalışmalar yürütürüz.

Rakiplerle İlişkiler
Rakiplerimizle haksız rekabete yol açabilecek tutum ve davranışlardan kaçınırız. Rakiplerimizi karalamaz ve adil bir rekabet ortamı yaratılmasını teşvik ederiz.

Dürüstlük
Paydaşlarımızla tüm ilişkilerimize saygı, adalet, doğruluk ve tutarlılık çerçevesinde yaklaşır, güvenilirliği tüm faaliyetlerimizde bize yön veren temel ilke olarak görürüz.

Beyana ulaşmak için TIKLAYINIZ. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.