1. HABERLER

  2. SEKTÖRDEN

  3. GİSBİR, Duayenler Komisyonu'nun ilk toplantısını gerçekleştirdi
GİSBİR, Duayenler Komisyonu'nun ilk toplantısını gerçekleştirdi

GİSBİR, Duayenler Komisyonu'nun ilk toplantısını gerçekleştirdi

GİSBİR çatısı altında yeni kurulan Duayenler Komisyonu’nun üyeleri, GİSBİR’in Genel Merkezi’nde bir araya gelerek ilk toplantılarını gerçekleştirdi.

A+A-

gisbir-duayenler.jpg

GİSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kıran’ında katıldığı toplantıya, komisyon üyeleri Kenan Torlak, Celal Çiçek, Mustafa Öcal, Mehmet Turan Şahin, Saim Oğuz Ülgen ve Ahmet Öktür’ün iştirakleriyle yapıldı. Toplantıda gemi inşa sektörünün gelecekteki stratejileri ve faaliyetleri ele alındı.

gisbir-duayenler-toplantisi-murat-kiran-001.jpg

"Uzun zamandır hayalini kurduğum bir projeydi"

Uzun zamandır üzerinde hayalini kurduğum bir proje olduğunu söyleyen GİSBİR Başkan Murat Kıran, “Meslekte hizmet vermiş olan büyüklerimiz zaman geliyor pek artık fikirleri de sorulmaz hale geliyor. Artık gençlerin ukalalığımı diyelim yoksa iş bilmişlikleri mi diyelim yoksa işgüzarlıkları mı diyelim tabii bu işin biraz latife kısmı. Biliyorsunuz sektörümüzde de halen daha bu mesleğe ömürlerini adamış abilerimiz ve büyüklerimiz var. Hepsine Allah sağlıklı ve uzun ömürler versin. Biz de inşallah bir gün Allah nasip ederse o yaşlara geliriz. Dolayısıyla onların tecrübeleri tabii ki yadsınamaz. Geçmişe baktığınız zaman o gün onların yaşadıkları problemlerin benzerlerini bugün bizlerde yaşıyoruz. Burada olay şu o aldığınız bayrağı daha ileriye taşımak."

Murat Kıran, bayrağı kendilerine teslim eden sektör büyüklerinin şu anda kendilerinden gururla bahsettiklerini belirterek sözlerini şöyle tamamladı. “Bugün bende katılmak istiyordum toplantıya katıldım iyi de oldu uzun da sürdü tahmin ettiğim gibi, çünkü hepsi ayrı ayrı bir tarih baktığınız zaman. Sayfaları açtıkça yeni bir şey daha çıkıyor bir şey daha çıkıyor. Bizim sektörümüzün böyle de bir güzelliği vardır. Yani beynimiz anılarla doludur. Gemiler hep anıdır, tersaneler anıdır, bir şey inşa etmek yerine getirmek çok unutulmayacak anılar yaşarız. Bugün çok da güzel fikirler aldık. Hepsinin notlarını aldık, ülkemizin ekonomisine katkısından tutun, sektörümüze katkı olabilecek konulara değindi bugün büyüklerimiz. Sektör adına hepsine ayrı ayrı meslekteki gösterdikleri başarılardan dolayı tebrik ediyoruz.”

gisbir-duayenler-toplantisi-kenan-torlak.jpg

"Vefa Örneği"

GİSBİR’in kurucu ve önceki başkanlarından olan Kenan Torlak, GİSBİR çatısı altında kurulan duayenler komisyonu’nun üyesi olmaktan dolayı onur duyduğunu belirtti ve Murat Kıran’a teşekkür etti.

Torlak, “Bu komisyon bizden sonraki neslin, bizlere vefa örneğinin tam bir anlamıdır ve ifadesidir. O bakımdan da ben sayın başkan ve yönetimdeki arkadaşlara genç kardeşlerime çok teşekkür ediyorum. Bugün bizler için tarihi bir gün oldu. Gerek şimdiki teknolojiye göre gerek bizim hiç teknoloji yokken yaptığımız gemilerin nasıl olduğunu bugün neler olduğunu ben zaten yakinen GİSBİR’i takip ediyorum. Çok başarılı bir yönetimi var. Hepsini canı gönülden kutluyorum. Bize de gösterdikleri bu teveccühden dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.

gisbir-duayenler-toplantisi-ahmet-otkur.jpg

"GİSBİR’in, GİSAŞ’ın faaliyetlerini başarılarını mutlulukla izliyoruz"

Denizcilik sektörünün gelişimine önemli katkılarda bulunan duayen isimlerden Çeliktrans Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ötkür ise GİSBİR ve GİSAŞ’ın başarılı çalışmalarını mutlulukla izlediklerini, kendilerinin de bundan sonra yapılacak toplantılara seve seve katkı sunacaklarını belirtti. Ötkür, “Mevcut yönetimin geçmişte GİSAŞ’ı, GİSBİR’i bugünkü durumlarının ilk adımlarını atan yönetimden kişilerin, burada tersanede bulunan insanların ve bu bölgeyi güçlendiren insanların geçmişten gelen birikim bilgileri var. Bugünkü yönetim de bunlardan faydalanmak istiyor. Biz her zaman açığız. Bu taleplerinden dolayı da gurur duyduk. Şu anda ki GİSBİR’in, GİSAŞ’ın faaliyetlerini başarılarını mutlulukla izliyoruz tebrik ediyoruz. Bundan sonra da yapılacak olan bu toplantılarda elimizden geldiği kadar katkılarımızı seve seve sunacağız. Başkana ve mevcut yönetimede teşekkür ederiz” diye konuştu.

gisbir-duayenler-toplantisi-mehmet-turan-sahin.jpg

"Duayenler komisyonunun bir üyesi olmaktan mutluyum"

Uzun yıllar boyunca sektöre emek veren Engin Dörtler Tersanesi’nin yönetim kurulu Başkanı Mehmet Turan Şahin, kurulan duayenler komisyonunun bir üyesi olmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi. Şahin, “Başta Murat başkanım olarak herkese teşekkür ediyorum. Böyle bir maneviyatı ortaya koydunuz, Allah her zaman yolunuzu açık etsin çok iyi yerlere getirsin” dedi.

gisbir-duayenler-toplantisi-sami-oguzulgen.jpg

"Geçmişi bilmeyen geleceği planlayamaz"

Baş Kılavuz kaptan ve uzakyol kaptanı olarak sektöre uzun yıllar hizmet eden ve Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği’nde Yönetim Kurulu Başkanlığı da yapmış olan Saim Oğuzülgen ise, “Böyle bir komisyonun oluşması ülkemiz denizcilik sektöründe ilk kez gerçekleştiriliyor. Bu fikri beyninde oluşturan, bu icraatı yapan ve böyle bir ekibi oluşturan GİSBİR yönetimini kutluyorum. İnanıyorum ki bu insanların hafızasındaki denizcilikle ilgili bilgiler burada yeni yeni meyveler verir ve ülkemizin geleceğine bazı katkılarda bulunur. Burası yeni atılımlarla inşallah diğer denizcilik kuruluşlarına da örnek olur. Onlar da bu felsefeyle beraber geçmişe saygı duyarlar. Duayenler komisyonlar oluştururlar. Geçmişten gelen bilgiyi geleceğe taşırlar. Geçmişini bilmeyen geleceği planlayamaz. Onun için geçmişe ihtiyacımız var. Geçmiş hafızayı muhafaza edelim” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.