1. YAZARLAR

  2. Osman ÖNDEŞ

  3. Özellikli Gemi İnşaatları ve Özellikli Gemiler
Osman ÖNDEŞ

Osman ÖNDEŞ

Gazeteci, Yazar ve Tarihçi

Özellikli Gemi İnşaatları ve Özellikli Gemiler

A+A-

Türk gemi inşa sanayi son yıllarda harikalar yaratıyor. Muhtelif ülkeler için inşa edilen özellikli gemilere yeni tip tasarım siparişlerinin gelmesini özlemle beklemeliyiz. 

Bazı örnekler seçtim;
1991 yılında kurulmuş olan Norveç’li PGS - Petrol Geo- Services Kuzey Denizi’nin kış mevsiminde hizmette olan 6 sismik araştırma gemisi olmak  üzere 8 off-shore sismik araştırma gemisinden oluşan bir filoya sahip bulunmakta.

Hisse senetleri Oslo Stock Exchange’e kayıtlı olan PGS, Oslo (Lysaker), Londra ve Houston’da üç ana ofisi ve ayrıca diğer mahalli şubeleriyle 60’tan fazla değişik milletten uzman personel yer almakta. 

Şirket tanıtım linkinde şu açıklama yapılıyor; PGS (Petrol Geo-Services), dünya çapında jeofizik hizmetleri sağlamakla uğraşan, teknoloji odaklı bir petrol sahası hizmet şirketidir. Sismik hizmet teklifleri, petrol şirketlerinin açık denizde petrol ve gaz rezervleri bulmasına yardımcı olur. Ürün teklifleri, gelişmiş görüntüleme yoluyla araştırma planlama ve veri toplamadan rezervuar analizi ve yorumlamaya kadar uzanır.” 

pgs-ramform-titan.jpg

PGS Ramform Titan sınıfı sismik araştırma gemisi ile iki sezon boyunca Kuzey Denizi’nde araştırma sürdürecektir. Şirket ilk seferlerine 2023'ün ikinci çeyreği başlayacaktır. İkinci sismik araştırma dönemi 2024 yaz mevsimi olarak açıklanmıştır.

Şirket bu çalışmalar için NWS GeoStreamer X'in ilk aşamasını bu yaz satın almış ve ön finansman da sağlamıştır. Daha büyük bir ikinci aşama için yapılacak araştırma yaklaşık 12.500 kilometrekarelik yeni alanı kapsamaktadır.

PGS, ayrıca Brezilya açıklarındaki Campos havzasındaki Barracuda Caratinga sahası için Brezilyalı petrol ve gaz devi Petrobras ile bir 4D üretim sözleşmesi imzalamış ve bu konudaki çalışmalar başlamıştır. (Kaynak: Offshore Energie)

PGS'ye göre sörvey 2024 yazında tamamlanacaktır. 

pgs-ramform-titan-1.jpg

Ramform Titan Sınıfı Gemi İnşaatı
Ramform Titan 2013 yılında denize indirilmiştir ve şimdiye kadarki en güçlü sismik gemilerden biridir. Bu gemi GeoStreamer teknolojisi ile tamamen entegredir ve yüksek ekipman yedekliliği sunmaktadır.

PGS, en az altı gemi inşa etme anlaşmasıyla gemi tasarım haklarını almış bulunmaktadır. İlki, Ramform Explorer, 1995 yılında hizmete girmiş ve anında tüm 3D sismik performans ve dayanıklılık rekorlarını altüst etmiştir.

Ramform Challenger, V sınıfı ve S sınıfı gemilerden son derece etkileyici Titan sınıfına kadar tasarımın her yeni nesli, yeni rekorlar kırarak daha fazla güç ve kapasite getirmiştir.

Ramform Titan, Ramform Atlas, Ramform Tethys ve Ramform Hyperion kıçta 70 metre genişliğindedir ve her biri dahili GeoStreamer teknolojisine sahip modern sismik kayıt ekipmanı ve konumlandırma birimleri ile 10 km'den fazla tutabilen streamlined seismic recording equipment ile donatılmıştır. En zorlu ortamlarda bile güvenli ve verimli operasyonlar için tasarlanmıştır. 

Ramform Titan Sınıfı Sismik Araştırma Gemileri
Güç, çekme yoğunluğu ve fazlalık, yüksek kaliteli sismik veri üretimini en üst düzeye çıkarmak için gereklidir. Ramform Titan sınıfı gemiler bu özelliklerin hepsine sahip bulunmaktadır. Hepsini teslim Gemi vasattan kesilmiş gibi, genişliği alabildiğine fazla olan çok şaşırtıcı bir inşa tasarımına sahiptir. Üç değişken kanatlı pervanelidir ve ana makinesi 1,8 Megavatlık güç sağlamaktadır ki bu, devasa çok sensörlü kayıt ekipmanını çekmek için fazlasıyla yeterlidir.

Ramform'un tasarımı, kıyaslanamayacak kadar geniş arka güvertesi ile kusursuzdur. Bu, her koşulda ve ortamda verimli ve güvenli sismik operasyonlar için nihai platformdur.

Delta şeklindeki Ramform gövdesi, Norveçli gemi inşa mimarı Roar Ramde tarafından tasarlanmıştır ve ilk sismik Ramform gemisidir.

pgs-ramform-titan-3.jpg

Ramform Titan Gemi Özellikleri Şöyledir:
Sahibi: PGS 
Bayrak: Norveç 
Tescil limanı: Oslo
İnşa: MHI, Nagasaki, Japonya, 2013 
Klas/ Gemi sınıflandırması: DNV
Tam boy: 104,2 m. 
Genişlik: 70 m.
Derinlik: 6,4 m.

Titan sınıfı
Ramform Titan-sınıfı sismik araştırma gemileri ise, GeoStreamer teknolojisinin potansiyelinden tam olarak yararlanmak üzere tasarlanmıştır. Bu ultra yüksek kapasiteli sismik gemiler, 2013 ile 2017 yılları arasında inşa edilmişlerdi. Şimdiye kadarki en güçlü tasarım, daha fazla esneklik sağlamaktadır ve diğer tüm 3D sismik gemilerden daha güvenli operasyonlar yapabilmektedirler. (Kaynak: https://www.maritiemdenhelder.eu/)

Önceki ve Sonraki Yazılar