1. YAZARLAR

  2. Umur UĞURLU

  3. LNG ile giden gemilerin geleceği?
Umur UĞURLU

Umur UĞURLU

Deniz Lojistiği Yöneticisi

LNG ile giden gemilerin geleceği?

A+A-

LNG, depolama ve taşıma amacıyla sıvı hale soğutulmuş bir gaz olarak tanımlanabilir. Gaz halindeki doğal gaz, sıvı durumdaki LNG hacminin yaklaşık 1/1600'ünü kaplar. Denizcilik dahil birçok endüstriyel sektörün ilgisini çeken en temiz fosil yakıt ve yeşil enerji kaynağıdır.

Son dönemlerdeki çevreye gösterilen önem ve daha ekonomik güç sistemlerinin arayışı sonucu karbon emisyonlarının kontrol edilmesi ve kontrol altına alınması, denizcilik endüstrisinin büyümesi ve devamlılığı için hayati önem taşımaktadır. Çevre düzenlemeleri daha katı hale geldikçe, LNG ile çalışan gemilerin pazar payında önemli bir büyümeye tanık olması beklenmektedir. LNG gemileri %25 daha az karbon ve nitrojen emisyonu üretmektedir.

Ayrıca, LNG ile güçlendirilen gemiler, şu anda çoğu okyanus gemisi tarafından popüler bir şekilde kullanılan, maliyetli, düşük kükürtlü ağır petrole kıyasla daha ekonomik gözükmektedir. LNG ticaretinin değeri ve kapsamı arttıkça, LNG taşımacılığında da muazzam bir artış olmuştur. Daha büyük gemiler artık norm haline gelmesi ile kısa vadeli sözleşmeler daha yaygın hale gelmekte ve spot piyasa daha aktif hale gelmektedir.

lng-ile-giden-gemilerin-gelecegi-2.jpg

Deniz yakıtı olarak LNG'nin avantajları:
LNG, depolama ve taşıma amacıyla sıvı hale soğutulmuş bir gaz olarak tanımlanabilir. Gaz halindeki doğal gaz, sıvı durumdaki LNG hacminin yaklaşık 1/1600'ünü kaplar. Denizcilik dahil birçok endüstriyel sektörün ilgisini çeken en temiz fosil yakıt ve yeşil enerji kaynağıdır.

Sıvılaştırılmış doğal gaz, eser miktarda azotun yanı sıra metan, bütan, propan ve propilen gibi çeşitli hidrokarbonlardan oluşur. LNG'nin tam bileşimi, kullanılan kaynağa ve sıvılaştırma prosedürüne bağlı olarak değişir.  LNG tipik olarak ağırlıkça %85-95 metan içerir. Bazen “sıvı helyum” olarak da bilinen sıvı nitrojen, 426 kg/m3 yoğunluğa sahiptir. LNG'nin taşınması ve depolanması söz konusu olduğunda, onu serin tutmak ve sızıntı olasılığını azaltmak için çift cidarlı kaplar kullanılır.

Mevzuat standartlarını karşılama, hava kalitesini iyileştirme ve maliyetleri düşürmenin yanı sıra sera gazı emisyonlarını azaltma becerisi nedeniyle, LNG'ye geçişin önemli faydaları olabilir.

LNG yakıtlı gemilerin EEDI derecesi %20 oranında azaltılabilir ve Karbon Yoğunluğu Göstergesi yaklaşık aynı yüzde oranında azaltılabilir. Geleneksel tasarımlarla karşılaştırıldığında, rekabetçi gemi tasarımı, inşaat tamamlandıktan sonra ek bir on yıl daha uygunluk sağlar.

Modern motor teknolojisi partikül madde (PM) sera gazı emisyonlarını %23'e kadar azaltabilirken, NOx emisyonlarını %80'e kadar azaltır ve kükürt oksit emisyonlarını neredeyse tamamen ortadan kaldırır. Drop-in yakıtlar ve biyogaz, gemilerin karbon yoğunluğunu azaltmak için diğer seçeneklerdir.

LNG tüketildiğinde, ön sıvılaştırma işlemi sırasında kükürdü ortadan kaldırdığı için diğer fosil yakıtlara göre daha az nitrojen oksit ve karbondioksit salar. Sonuç olarak, LNG'nin minimum çevresel etkiye sahip olduğuna inanılmaktadır.

Konuya vesile teknoloji aynı zamanda tarımsal ve evsel atıklardan organik olarak üretilen biyometanın kullanımına da izin vermektedir. Örneğin CMA CGM Jacques Saadé'nin ilk LNG yakıt ikmali sırasında, teslim edilen toplam yakıtın %13'ü için menşe garantisi sertifikalarının satın alınması yoluyla biyometan kullanımı, bu operasyonda kullanılan LNG'nin karbon ayak izini önemli ölçüde azaltmıştır.

LNG ile çalışan gemilere gelince, 2010'da toplam 18 operasyonel gemiden klas kuruluşu DNV’den gelen bilgi ile, geçen yıl Alternative Fuels Insight platformuna toplam 222 LNG çift yakıtlı gemi ekledi.

Geçen yıl LNG yakıtı için yüksek fiyatlara rağmen, 2022'deki siparişler, 2021'deki LNG ile çalışan gemiler için rekor 240 siparişe yakındı. Geçen yıl gemi siparişlerinin yaklaşık üçte ikisini veya yüzde 74'ünü LNG ile çalışan konteyner gemileri ve araba taşıyıcıları oluştururken, ürün tankerleri toplam siparişlerin yüzde 9'unu temsil ederek üçüncü oldu. DNV, 2022 yılında toplam 104 yeni LNG yakıtlı geminin faaliyete geçtiğini ve yelken filosunda yüzde 41'lik bir büyümeyi temsil ettiğini iletmektedir. (1)

Klas kuruluşu, 35 gemi siparişi ile metanolün ikinci en popüler alternatif yakıt seçeneği olduğunu ve toplam sayının 82 gemiye ulaştığını belirterek platformunda, gemi sahiplerinin 521 LNG yakıtlı gemi siparişi verirken, 355 LNG ile çalışan geminin halihazırda faaliyette olduğunu göstermektedir.

LNG ile çalışan ham petrol tankerleri 47 adetle başı çekerken, onu 43 adetle LNG ile çalışan araba ve yolcu feribotları, petrol/kimyasal tankerler ve konteyner gemileri izliyor.

Sipariş edilen gemilere göre LNG ile çalışan konteyner gemileri 175 adet ile siparişlerin büyük bir bölümünü oluşturuyor. Gemi sahipleri ayrıca 119 araba gemisi, 50 dökme yük gemisi ve 45 petrol ve kimyasal tankeri sipariş etmiştir.

Ancak burada LNG ile çalışan gemilerinde güvenliğin sağlanması önem kazanmaktadır. LNG yüklerken, geminin ve transfer alanının uyumluluğu iki kritik husustur. Hava koşulları, uygun aydınlatma ve uyarı göstergeleri de çok önemlidir.

Yakıt ikmali prosedürü tamamlandıktan sonra, yapılması gereken şeyler içinde iletişim bağlantılarının kesilmesi ve transfer hatları ile hortumların sökülmesi sürecin birer parçasıdır.

lng-ile-giden-gemilerin-gelecegi.jpg

Gemide bulunan sıvılaştırılmış doğal gazın güvenliğini sağlamak için özel olarak tasarlanmış kıyı tanklarında depolanması gerekmektedir. Tek muhafazalı tanklar, çift muhafazalı tanklar ve tam muhafazalı tanklar, LNG'yi depolamak için kullanılan en yaygın tank türleridir. Bir sızıntı olması durumunda her zaman bir yedek tank bulunmak durumundadır. (2)

lng-ile-giden-gemilerin-gelecegi.jpeg

Dünyada bir ilk olan CMA CGM JACQUES SAADE, geminin işletileceği Asya-Avrupa hatlarında gidiş-dönüş seferler için gerekli olan 18.000 m³ LNG'yi içerecek tankın etrafına inşa edilmiştir.

Haznenin kendi yapısında yer alan bu kap, muhafaza edileceği aşırı sıcaklıklara (-161°C) dayanması için paslanmaz çelik bir iç kaplamaya sahiptir. Bu, LNG'nin gaz fazından 600 kat daha az yer kaplamasına izin veren sıvı fazında tutulması için temel bir koşuldur.

İki yalıtım katmanı ve ikinci bir membran tankı daha da çevreler ve optimum LNG depolama koşullarını sağlamak ve tüm güvenlik gereksinimlerini karşılamak için yüksek teknolojili sensörlerle donatılmıştır.

CMA CGM, yakıt olarak dünyanın en büyük LNG destekçilerinden biri ve 2022 yılının Haziran ayında filosunun 2024'ün sonuna kadar en az 44 gemiye ulaşacağını söylemekte. Ayrıca Spliethoff Group ve tarama şirketi Van Oord'un LNG ile çalışan gemileri vardır. Büyük gemi şirketlerinden, CMA CGM'nin yanında, LNG ile gemi işleten ve sipariş veren Alman Hapag Lloyd ve Japon NYK Line ve MOL. Ayrıca, Baltık ve Kuzey Denizi'ndeki birçok feribot, itiş gücü için LNG kullanmaya başlamıştır.

Tüm denizcilere Allah selamet versin.

Kaynaklar:
(1) LNG Prime / DNV: 222 LNG-powered ships ordered in 2022
(2) MARINESIGHT / https://www.marineinsight.com/marine-safety/safety-features-on-lng-ships/ 

Bu yazı toplam 2033 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.