1. HABERLER

  2. YAT - MARİNALAR

  3. Kaş Marina’ya AVM ve otel 
Kaş Marina’ya AVM ve otel 

Kaş Marina’ya AVM ve otel 

Antalya'nın Kaş ilçesindeki marinaya otel, ticari işletmeler, spa merkezi ve...

A+A-

Antalya'nın Kaş ilçesindeki marinaya otel, ticari işletmeler, spa merkezi ve yeni yüzer iskeleler yapmak amacıyla şirketin talep ettiği imar değişikliği planı, daha önce dört kez reddedilmesine rağmen, AKP-MHP oylarıyla ilçe meclisinden ve imar komisyonundan geçti. Şimdi kararın Antalya BB Meclisi'ne getirilmesi bekleniyor.

Kaş Marina’ya ticari alanlar, otel ve SPA merkezi eklemek için imar planında değişiklik planlanıyor.

Kaş Çevre Derneği, denizi kirletecek, sit alanını tehdit edecek, trafik ve otopark sorununu artıracak, Kaş’ın kendine özgü; doğa ile bütünleşik yerel/butik turizm ve alışveriş geleneğini bozacak, Kaş’ın esnafını ekonominin dışına itme tehlikesi taşıyan, kamu yararı bulunmayan otel /AVM projesinin geri çekilmesini talep etti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nı ve Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’ni plan değişikliğini iptal etmeye çağıran Kaşlılar, Change.org üzerinden bir de imza kampanyası başlattı. 

Kaş Yat Limanı (Kaş Marina), 2008 yılından beri, yap-işlet-devret modeliyle 25 yıllığına Makyol-Setur ortaklığı olan Makmarin A.Ş. tarafından işletiliyor. 

kas-marinaya-avm-ve-otel.jpg

İmar planı değişikliğiyle, limana “otel, ticari alanlar, spa ilavesi” ve ilave iki yüzer iskele yapılmak isteniyor.

Bunun için de;
• %5 olan inşaat izni oranının %8’e çıkarılması,

• 4,5m. olan kat yüksekliğinin 6,5m.’ye çıkarılması,

• Karasal alanların hesaplanmasında, 2,198.42 m² olan mendirek alanının da hesaba katılması,

• Halen 3472 m2 olan kapalı alanının 5049 m2’ye çıkarılmasına (1577 m2 ilave inşaat),

• 487 tekne bağlama kapasitesine ilaveten denize iki adet 122 tekne kapasiteli yeni yüzer iskele yapma izni ve

• Daha evvelki plan ile mevcut durum arasındaki uyumsuzlukların giderilmesi
talep ediliyor.

Daha önce beş kez denediler
Marina için imar planı değişikliği teklifi Kaş Belediye Meclisi‘ne daha önce üç defa gelmişti.  4 Ocak 2021’de oybirliğiyle ret, 1 Temmuz 2022 tarihinde oyçokluğuyla ret (AKP kabul, CHP-İYİP-MHP ret) ve 1 Mart 2023 tarihinde de oyçokluğuyla kabul (AKP-MHP oylarıyla kabul) kararı çıktı. 

Antalya Büyükşehir Meclisi’nde ise iki kez gündeme alındı. İlkinde oy birliğiyle reddedilirken ikincisinde plan değişikliğinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘na iade edilmesi kararı alınarak gündemden çıkarıldı. 

Ancak 27 Temmuz 2023 tarihli İmar Komisyonu’nda genişletmeye oy birliği ile onay verildiği öğrenildi. Kararın 7 Ağustos 2023 tarihli Büyükşehir Belediyesi Meclis gündemine getirileceği tahmin ediliyor. 

Kaşlılar neden hayır diyor? 
Kaş Çevre Derneği, firmanın sunduğu projeye göre bu plan değişikliği ile Marina’nın doğu tarafındaki yat bakım çekek alanının denize sıfır bandına yeni ticari amaçlı binalar (dükkânlar) yapılacağını, batı tarafındaki otel binaları yükseltilerek oda kapasitesi artırılacağını ve denize 2 yüzer iskele daha konulacağını, bunun da aşağıdaki sorunlara yol açacağını söylüyor:

kas-marinaya-avm-ve-otel-1.jpg

1.ÇEVRE KİRLİLİĞİ SORUNU
2014 yılında BAKA-Kalkınma Bakanlığı-Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği için hazırlanan “Kaş Deniz Ve Kıyı Alanlarını Koruma, Geliştirme Ve Yönetim Projesi” başlıklı raporda aşağıdaki saptamalara yer veriliyor:

- Kaş Marina bölgede mevcut kirletici kaynaklar arasında sayılarak, Marina’nın etkisi sebebiyle Bucak körfezinin riskli bölge olduğu tespiti yapılmıştır.

- Bucak körfezinde koliform kirliliği gözlenmiştir. Bu durum suda dışkı kaynaklı zararlı patojenlerin de var olabileceğini göstermektedir. Escherichia coli ölçümleri, Ocak-Şubat aylarında Bucak körfezinde dışkı kaynaklı kirliliğin bulunduğuna işaret etmektedir.

- Tehlikeli bir bakteri türü olan Pseudomonas aeruginosa, en fazla Marina girişindeki K8 noktası ile Liman önündeki K3 noktasında ölçülmüştür.

- Bucak körfezinde, diğer ölçüm noktalarından daha yüksek nitrat konsantrasyon değerleri gözlemlenmiştir. En yüksek değerler, Bucak Körfezi Marina sularında kasım ayında ölçülmüştür. Bu durum Bucak körfezinin açık deniz etkisine nispeten kapalı olması sebebiyle oraya çıkmaktadır.

Yatların mutfak ve lavabo suları (gri su) doğrudan denize aktığına işaret eden Dernek, özellikle Covid salgını döneminde ve sonrasında yat bağlama yoğunluğu ve yatlarda sürekli veya uzun süreli yaşayan insan sayısı arttığına vurgu yapıyor: “Bu durum deniz kirliliğini de beraberinde getirmektedir. Teklif edilen imar değişikliği kapsamında, bağlama kapasitesindeki %25 oranındaki artışın (122 tekne) Bucak Denizi’ndeki kirliliğini artıracağı şüphesizdir.”

2.KAŞ MARİNA İNŞAAT YOĞUNLUĞU ARTIŞI/YAT ÇEKEK YERİNİN DARALTILMASI
Denizin tam kıyısına yapılacak 6,5m. yüksekliğindeki yapılar, giriş bölgesindeki 6m. yüksekliğindeki duvarlar,

• Kıyının ve genel olarak Kaş’ın siluetini bozacaktır.

• Deniz ile halk arasına bir duvar örülmüş olacak, kıyı halktan görsel ve kullanım anlamında koparılmış olacaktır.

• Yapılacak restoran ve kafeler sebebiyle insanlara kıyıda yürümek için alan bırakılmadığından dükkânların önüne denizin üstüne asma iskele şeklinde yürüyüş yolu yapılacaktır.

• Bu yapı artışı Marina’nın genel görünümünde ve kullanımında bir sıkışıklık/darlık yaratacaktır.

• Yat çekek yeri daraltılacaktır. Halihazırda çekek yerinde sıkışıklık yaşanmakta iken, plan teklifindeki 122 yat kapasiteli 2 yüzer iskele ilavesiyle oluşacak yoğunluk, çekek yerinin kullanım sorununu iyice artıracaktır.

• Böylesi bir yapılaşma yoğunluğuyla Kaş Marina’nın asli görevi olan yatlara hizmet vermekten ziyade, kentin kalbinde bir nevi AVM & Otel mekanına dönüştürülmesi planlanmaktadır. Bu durum Kaş’ı diğer turizm beldelerinden ayıran butik, yerelle ve doğayla bütünleşen turizm özelliğine, anlayışına ve geleneğine uygun değildir.

3.TRAFİK-OTOPARK SORUNU
Kaş’ın en büyük sorunlarından biri gitgide yoğunlaşan araç trafiği ve park sorunudur. Marina otoparkları şu anda bile yetmemektedir. İki katı yatak kapasitesi arttırılan ve kafe, restoran alanları eklenen planda otopark planlaması yapılmadığı görülmektedir.

Proje ile plandaki tabiriyle “Kaş merkez dışında ikinci bir cazibe merkezi” yaratılmak istenmektedir. Bunun getireceği araç yoğunluğu ve park sorununa çözüm düşünülmemiştir. Marina’nın planla AVM’leştirilmesi Kaş’ın mevcut trafik ve otopark sorununu daha da içinden çıkılmaz bir hale dönüşecektir.

kas-marinaya-avm-ve-otel-2.jpg

4.SİT ALANI SORUNU
Planlama alanının bitişiğinde 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı bulunuyor.  Bu alanların imar planlarına konu edilmesi ve/veya herhangi bir inşaat faaliyeti yapılması kanunen mümkün değildir. Ancak firmanın sunumunda, SİT alanının yaya giriş alanı olarak kullanılmak istendiği görülmektedir.

Kamu yararı yok
Kaşlılar tüm bu nedenlerle marinanın genişletilmesine yönelik imar planı değişikliğine karşı çıktıklarını kaydetti.

Projenin tamamen otel-AVM yapımı için bir rant projesi olduğuna dikkat çeken çevre aktivistleri, Kaş’ın siluetini; kıyıdan deniz manzarasını, denizden kıyı manzarasını bozacak, halkın deniz ile bağlantısını iyice koparacak, deniz kirliliğini artıracak ve arkeolojik sit alanına zarar verecek girişimle ilgili Antalya Büyük Şehir Belediye Meclisi’ni planı reddetmeye, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığını ise bu iptal etmeye davet etti; mücadelelerini sürdüreceklerini bildirdi. 

Kaynak: Yeşil Gazete

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.