1. YAZARLAR

  2. Osman ÖNDEŞ

  3. Bin renk-Bir Ömür Armatör ve Müteşebbis: Panos Laskaridis 
Osman ÖNDEŞ

Osman ÖNDEŞ

Gazeteci, Yazar ve Tarihçi

Bin renk-Bir Ömür Armatör ve Müteşebbis: Panos Laskaridis 

A+A-

1-aikaterini-laskaridis-foundation.jpg
Aikaterias (Aikaterini) Laskaridis Vakfı binası

2-kaiti-laskaridou-vakfi.jpgAikaterias Laskaridis Foundation - Aikaterias (Aikaterini) Laskaridis Vakfı beni daima etkilemiştir. Örnek olması ve ders alınması adına vakıf konusundaki araştırmalarımı bir makale düzeninde yayınlamaya karar vermiştim. O zaman gördüm ki, önce bu vakfa ruh veren Panos Laskaridis ve kardeşi Thanasis Laskaridis’den başlamalıyım. Fakat çok geçmeden Laskaridis kardeşilerin anneleri Kaiti Laskaridou’ya olan sevgilerinin vakfın ruhu olduğunu da gördüm. Zaten vaktın amblemi K&A olarak biçimlenmiştir.

Bu noktaya geldiğimde yaşamı güzelliklerle süslü, imkansız olanlara yardım için çırpınan, çağdaş öğrenime ömrünü veren bir hanımın yaşam öyküsünü de okudum ve hayran oldum. O kişi Panos Laskaradis ’in eşi Marilena Laskaridis Hanım idi. Ne yazık ki 6 Ağustos 2015’te aniden vefat etmiş. Laskaridis ailesi ve iş alanları, kültürel faaliyetleri konusunda yüzlerce yazı, haber ve yorum var. Böylesine muhteşem bir aile konusunda yazmak ne kelime?  

İki hafta boyunca tüm araştırmalarımı Laskaridis konusunda sürdürdüm ve sonunda şuna karar verdim; “Ben sadece derleyen ve kısmen görüşünü, duygularını ekleyen bir araştırmacı yazar olabilirim.”

Bu bakımdan okuyacaklarınız ulaşabildiğim basın ve yayın kaynaklarından süzülerek, doğrusuyla hatasıyla bir araya getirilmiş ve Laskaridis öyküsü olmaktadır. Ayrıca bu gerçek öyküyü bir makalenin sayfa sınırları içinde bir seferde anlatmak da mümkün değildir. Merak ederseniz, devamı olacaktır. Size merak etmenizi öneririm!

3-alimia-group.jpgDeğişik alanlara yatırım yapan ve etkinlik gösteren Denizcilik Grubu-Alimia Group Alimia Grubu, gemi sahipliği, gemi onarımı ve lojistik/altyapı yatırımlarıyla ilgilenen çok çeşitli bir gruptur. 45 yıllık geçmişe sahip başka bir denizcilik/lojistik grubundaki kurucu ortakların çoğunluk hissesinin satışının ardından kuruldu. Alimia Shipping Limited ve Alimia Enterprises Company Limited'den oluşmaktadır. Merkez ofisleri Atina/Yunanistan, Lefkoşa/Kıbrıs ve Madrid/İspanya'da bulunmaktadır. Sahip olunan gemiler yalnızca bir gemi yönetim şirketi olan Laskaridis Maritime S.A. tarafından yönetilmektedir.

Panos Laskaridis Alimia Group’un kurulmasından bu yana bir kilometre taşını daha paylaşmaktan büyük mutluluk duyduğunu açıkladığında; ALIMIA Group; mevcut ASTICAN, Astilleros de Santander S.A.U.'nun yanı sıra artık Laskaridis Maritime S.A, ASTIBAL ve CHR Group Uruguay’dan oluşuyordu. 

Panos Laskaridis’un kardeşi Tenemaris Laskaridis’tir. İlk adımlarını Laskaridis Denizcilik Ltd.Şti. ile atmışlardı. 1977'de ve 1978'de Lavinia Corporation dikey olarak gelişerek bir dünya şirketler grubu haline gelmiştir. Yunanistan'ın Laskaridis klanı içindeki çıkarların yeniden düzenlenmesi hayranlıktan da öteye bir üstünlük olarak görülmektedir. Panos Laskaridis 2021’de görevlerini devretmeye karar verdiğinde bunun uzun süredir planlanmış nesilsel bir değişimin sonucu olduğunu ifade etmiştir. 

Ailenin 40'tan fazla dökme yük gemisinden oluşan filosuyla ana armatörlük şirketi olan Lavinia Corp'un yönetim kurulunun değişmediğini ve "şirketin geleceğe artan bir güvenle baktığını" işaret eden Panos Laskaridis benzersiz bir klandır. Avrupa Lavinia Corporation/Laskaridis Shipping Company Ltd. ve Laskaridis Shipping Company Ltd'nin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'sudur.

Lavinia Corp'un sahip olduğu ve kiraladığı gemilerle filosununda 94 kuru dökme yük gemisi bulunmaktadır. Bu sayı zaman zaman artmaktadır.

Dünya patronları ve Capital Link adına; Capital Link'in 9. Yıllık Yunan Denizcilik Forumu 8 Şubat 2018 Öğle Yemeği sırasında "2018 Capital Link Yunan Denizcilik Liderlik Ödülü" sırasıyla Panos Laskaridis ve Athanasios Laskaridis'e takdim edilmişti. Ödül, Denizcilik ve Yunanistan'a benzersiz ve kapsamlı katkıları ve denizcilik sektörüne her biri tarafından ayrı ayrı, aileleri ve şirketleri tarafından yapılan genel üstün hizmetlerden dolayı verilmiştir. 

Daha önce ödüle layık görülenler şunlardı: 2013'te Kaptan Panagiotis N.Tsakos, 2014'te Pericles Panagopoulos, 2015  Lambros Varnavides, Baltık Borsası Başkan Yardımcısı, Lloyds Register Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi ve Genel Müdür ve RBS Küresel Nakliye Başkanı 1998'den 2014'e, 2016 Tsavliris Kurtarma Grubundan Nicolas, George ve Andreas Tsavliris ve 2017, Profesör Costas Th. Grammenos CBE DSc, LRF Denizcilik, Ticaret ve Finans Başkanı, Başkan, Costas Grammenos Denizcilik, Ticaret ve Finans Merkezi, Cass İşletme Okulu, Şehir, Londra Üniversitesi.

Helmepa Başkanı George A. Gratsos - Panos Laskaridis şunları ifade etmiştir; “Panos Laskaridis'i 1980'lerden beri tanıyorum. Kendisi denizcilik alanında her bakımdan çok başarılı bir insan ve lider bir iş adamıdır. Diğer ayrıcalıklarının yanı sıra, dünyanın önde gelen üniversitelerinden Makine Mühendisliği ve Gemi İnşaatı Mühendisliği diplomalarına da sahiptir. 

Avrupa Topluluğu Gemi Sahipleri Birliği'nin Başkanı olarak uluslararası denizcilik meseleleriyle yakından ilgilenmiş tir.  Diğer birçok uluslararası denizcilik ile ilgili kuruluş ve eğitimli toplulukların yürütme komiteleri ve kurullarının üyesidir. Aynı zamanda birçok karasal ve turistik endüstride de yer almaktadır. Daha da önemlisi kendisi, bazı imkansızlıklar içindeki kesimlerin sağlığını, eğitimini ve bilgiye erişimini iyileştirmek için çok fazla zaman ve çaba harcayan büyük bir hayırseverdir. Hayata bakış açılarını genişletmek amacıyla çoğunlukla gençlere sanat ve bilim alanındaki önemli akademisyenler tarafından eğitim programları ve konferanslar sunan etkileyici kitap koleksiyonuna sahip Aikaterini Laskaridou Vakfı ve Kütüphanesi'nin Başkanıdır. 

Panos Laskaridis ayrıca Yunanistan'ın birçok tarihi deniz fenerinin onarımını üstlendi, Donanma ve Sahil Güvenlik gemilerini iyileştirdi, deniz arkeolojisi araştırmalarına yardımcı oldu ve birçok hayırsever faaliyette yer aldı.

Avrupa Topluluğu Armatörler Birliği Başkanı; CEO, Lavinia Corporation / Laskaridis Shipping Co. Ltd. başkanı kimliği ile Panos Laskaridis, Capital Link Ödül töreninde konuşmasında şunları söylemiştir; “Bu prestijli ödül için bu toplantıyı düzenleyenlere minnettarım. Bunun, insanların benim neyi başardığımı düşündüğünden ziyade, hayat boyu arkadaşlarıma ve ortaklarıma, aileme ve erkek kardeşime daha çok yansıdığını hissediyorum.

40 yılı aşkın süredir hayatımı gemilere, armatörlüğe ve gemi işletmeciliğine adadım. Bana iş hakkında bildiğim her şeyi öğreten, çoğu benden daha başarılı olan birçok mükemmel yönetici ve armatörle tanışma ve onlarla çalışma şansına sahip oldum. Bugün (2018) deniz taşımacılığı 40 yıl önce işe ilk girdiğim zamandan çok farklı. O günden bu yana denizcilik bir değişim denizinden geçti.

4-gemi-isletmeciligi.jpgGemi işletmeciliği
Gemi işletmeciliği önümüzdeki 20-30 yıl boyunca, denizcilik politikalarını şekillendirecek gelişmeleri sabırsızlıkla beklediği için, çevresel kaygılar ve kamu baskıları da ön plana çıkıyor. Bu politikacıların işidir ve bu zorlu tartışmalara güçlü bir şekilde katılmak denizcilik kuruluşlarının görevidir. Avrupa Denizcilik Politikası bugün gelecekteki politikanın en önemli yönlerinin çoğuyla ilgilenmektedir ve temsilcileri aracılığıyla bunlar denizcilik ve armatörlük toplumunun görevidir. Deniz Ticareti resmî kuruluşlarının ve mesleki derneklerin bu tartışmaları etkin olarak sürdürmesi gerekiyor. Yunanistan şu anda Avrupa Armatörler Birliği'nin başkanlığını yapıyor ve biz de bu tartışmayı tüm denizcilik sektörünün yararına olacak şekilde ilerletmeye çalışıyoruz”. (Kaynak: Nafsgreen.gr.)

Meteorik yükselme
Buna yıldırım hızıyla yükselme denebilir. Panos Laskaridis ve Thanasis Laskaridis, 1970'lerden miras kalan küçük bir balıkçı filosundan yola çıkarak, birkaç on yıl içinde dikkate değer bir iş imparatorluğu kurmayı başardılar. Aristoteles Onassis ve rakibi Stavros Niarchos gibi daha tanıdık savaş sonrası kişiliklerin fakirlikten zenginliğe uzanan hikayesi olmasa da Laskaridis kardeşlerin hızlı yükselişi, Yunan girişimci ruhunun ve Yunan gemicilik geleneğinin vücut bulmuş hali olarak görülmüştür.

Beş balıkçı teknesiyle yola çıkan bu imparatorluk, günümüzde dünyanın en büyük balıkçı filolarından birine sahiptir. Çok sayıda petrol tankeri ve kuru dökme yük gemisinin yanı sıra, gemi onarım tesisleri ve deniz terminalleri de dahil olmak üzere 90'nın üzerinde gemiyi kontrol etmektedir.

Laskaridis kardeşler aynı zamanda Atina'nın en tarihi otellerinden ikisi olan Grande Bretagne ve King George 'un mülk sahibi ve işletmecisidir. Bu otellerin her ikisi de Syntagma Meydanı'na ve Yunan Parlamentosu'na, kumarhanelere ve Ege Havayolları'nın azınlık hissedarlığına bakıyor. Sahibi oldukları diğer oteller; Athens Capital, Lampsa Hellenic Hotels SA. ile İngiltere’deki Hyatt Regency Belgrade ile Luckham Park otelidir. 

panos-laskaridis.jpegPanos Laskaridis 
Panos Laskaridis 1947 yılında doğmuştur ve Laskaridis Shipping Ltd.'yi kurmuştur. 1977'de ve 1978'de Lavinia Corporation, büyük bir Reefer, kuru dökme yük gemileri ve Tanker Filosunu, Balık işleme tesisleri, balıkçılık ve balık ticareti faaliyetlerini, Avrupa, Uzak Doğu ve Güney Amerika'daki çeşitli acenteleri, gemi komisyonculuğunu ve gemi işletmeciliğini kontrol eden dikey olarak entegre bir denizcilik şirketler grubu haline gelmiştir. Deniz taşımacılığı ve bütününde bu ticaretin ekonomi felsefesi konusunda 40 yılı aşkın deneyime sahiptir ve Havayolları, Eğlence, Oyun ve Emlak alanlarında Grupla ilgili diğer işlerde çeşitli ölçeklerde yer almıştır. 

Almanya'daki Braunschweig Üniversitesi'nden Makine Mühendisliği diplomasına, Kings College London'dan Makine Mühendisliği Yüksek Lisans derecesine ve University College London'dan Gemi İnşaatı Yüksek Lisans derecesine sahiptir ve 3 yıl boyunca Yunan Donanması'nda görev yapmıştır. Birleşik Krallık FD+D Kulübü'nün Başkanıydı ve 15 yıldan fazla bir süredir Yunan Armatörler Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve 6 yıldır Genel Sekreteri, ECSA (Avrupa Topluluğu Armatörler Birliği) Başkanı, Yunanistan'daki tüm önemli Klasifikasyon Topluluklarının Komiteleri, çeşitli Bilgili Toplulukların Üyesi, Kraliyet Donanma İnşaatçıları Birliği Üyesi, Yeminli Mühendis ve RINA, IMechE, SNAME ve IMarE Üyesi bunmaktadır.

Panos Laskaridis ve eşi Merilena Laskaridis ’in Katerina, Susannah, Christina ve Panagiotis adında dört çocukları vardır. Thanassis Laskaridis ailesinin ise Chloe-Maria, Konstantinos, Odysseas-Antonios, ...altı çocuğu bulunmaktadır.

Panos Laskaridis’in Onur Ödülleri şunlardır;

Yunanistan Cumhuriyeti Büyük Komutanı Onur Nişanı 
Yunanistan Savunma Birinci Sınıf Bakanlığı Liyakat ve Onur Nişanı 
En Yüksek Liyakat ve Onur Haçı (Highest Cross of Merit and Honor)

Give Back - Geri bağış
UGS web sitesine göre Yunan Deniz Ticaret Filosu AB'nin %54'ünü ve dünya toplam kapasitesinin %21'ini temsil ediyor; bu da Yunan deniz ticaret filosunu dünyanın en büyük filosu haline getiriyor; bu da ülke ekonomisinin büyüklüğü ve üzerindeki etkisi ile orantısız bir varlık. 

Yunanlıların, Dünya sahnesinde ülkenin geleneksel denizcilik mirasının değerli bir devamı olarak görülen, sektörde kendi ağırlıklarının üzerinde bir başarı elde etmekten gurur duymaları sürpriz değil. Yunan denizcilik sektörünün iç ekonomiye katkısının boyutu, özellikle ülkenin ekonomik krizi sırasında Yunanistan'ın kredi kaynakları ve yabancı basın tarafından yeniden inceleme altına alındı. 

Hayırseverlik faaliyetleri
Laskaridis ailesinin hayırseverlik faaliyetleri daima sevgiyle ve teşekkürle karşılanmaktadır. Panos Laskaridis'in ve kardeşi Thanasis Laskaridis’in Aikaterini Laskaridis Vakfı (ALF) annelerinin adını almıştır ve Athanassios C. Laskaridis Yardım Vakfı (ACLCF) aracılığıyla kardeşler, belirli ilgi alanlarında çok sayıda hayır girişimini finanse etmiştir ve devam etmektedirler. 

Aikaterini Laskaridis Vakfı -ALF, Antikythera batığında devam eden kazılar ve antik Yunan teknolojisinin hayatta kalan en ünlü örneklerinden biri olan Antikythera’nın restorasyonu ve incelenmesi de dahil olmak üzere eğitim katkılarına, kütüphanelere ve araştırma projelerine fon sağlamaya odaklanmaktadır.

Lavinia Bulk Ltd Filosundaki Gemiler

lavinia-bulk-ltd-filosundaki-gemiler.jpg
Ultramax; 2015 Pengla Zhongbai Jinglu inşa 64,000 dwt. Oceanus;2015 Pengla Zhongbai Jinglu inşa 64,000 dwt. Aeolos, Leto; 2015 Jingling inşa 64,000 dwt. Dionysus, Diomidis, Menelaos, Glafkos; 2016 Pengla Zhongbai Jinglu inşa 64,000 dwt. Iolaos, Nefeli; 2017 Pengla Zhongbai Jinglu inşa 64,000 dwt. Leonidas. Panamax; 2011 Pengla Zhongbai Jinglu inşa 76,000 dwt. Omiros, Lambay, Nestor; 2012 Pengla Zhongbai Jinglu inşa 75,200 dwt. Atlas, Hector, Hermes, Icarus, Thisseas, Triton; 2013 Pengla Zhongbai Jinglu inşa 75,200 dwt. Aeneas, Hercules, Perseas; 2017 Pengla Zhongbai Jinglu inşa 76,000 dwt. Apollon, Orpheus.

lavinia-bulk-ltd-filosundaki-gemiler-001.jpg
Kamsarmax; 2011 Jiangsu Jingling inşa 92,500 dwt. Thalia; 2012 Jiangu inşa 82,000 dwt. Nireas; 2013 Cosco Shipping inşa 82,000 dwt. Artemis, Themis; 2016 Pengla Zhongbai Jinglu inşa 81,000 dwt. Aiantas, Patroklos; 2017 Pengla Zhongbai Jinglu inşa 82,000 dwt. Asterion, Dione; 2020 Pengla Zhongbai Jinglu inşa 82,000 dwt. Danae, Kastor, Polydefkis; 2021 Pengla Zhongbai Jinglu inşa 82,000 dwt. Canopus. Post-Panamax; 2010 Yangzijang inşa 92,500 dwt. Proteas, Zeus; 2010 Jiangsu Jingling inşa, 92,500 dwt. Alkyon; 2011 Hudong-Zhonghua inşa 87,000 dwt. Saronic Champion; 2017 Jiangsu Jingling inşa 92,500 dwt. Saronic Trader.

lavinia-bulk-ltd-filosundaki-gemiler-1.jpg
Mini Capesize; 2010 Shanghai Shipyard inşa 114,500 dwt. Evrydiki, Idomeneas.
Capesize
; 2010 Imabari Shipyard inşa 180,000 dwt. Erato; 2011 Shanghai inşa 176,000 dwt. Pigassos. Newcastlemax;2014 Hyundai Heavy Industries inşa 208,000 dwt. Lavinia Oldendorff; 2015 Hyundai Heavy Industries inşa 208,000 dwt. Lydia Oldendorff, Minoas; 2016 inşa 208,000 dwt. Ariadne; 2017 inşa 208,000 dwt. Helena Oldendorff, Hera Oldendorff.

Panos Laskaridis, ulusal sorunlara güçlü ve etkin bir ilgi duymaktadır ve son yıllarda Yunan basınında Yunan-Türk ilişkileri konusunda bir dizi şahin yaklaşıma katkıda bulunuyor. İş adamı aynı zamanda Yunan Donanması'na iki destek gemisi ve bir eğitim gemisi de dahil olmak üzere ayni bağışlarda da bulundu. Bu bağış, günümüz Avrupa demokrasisinde bariz bir paralelliği bulunmayan ulusal savunmaya özel bir bağıştı ve bunun için kendisine fahri amiral unvanı verildi ve bir askeri rütbeyle ödüllendirildi. Ben de kişisel olarak eklemelyimi; “Bu duyguları ile Panos Laskaridis sınırsız takdire ve saygıya layıktır.” 

Yunan Hükümetinin madalyası
Kardeşi Thanasis'in Vakfı da eğitim dizileri ve plaj temizliği gibi gönüllü faaliyetler yoluyla “Deniz ortamının korunmasına" odaklanan “SeaChange Yunan Adaları” programı da dahil olmak üzere sosyal ve çevresel girişimlere sponsorluk yapmaktadır. Bu faaliyetler aynı zamanda Yunan hükümetinin de onayını ve takdirini almaktadır.

Mayıs 2020’de dönemin Çevre Bakanı Costis Chatzidakis, Vakfın tek kullanımlık plastiklere karşı kampanyasını başlatmıştı ve bunun "Yasayla sonuçlanacağını" duyurmuştu. Nitekim; (o yılın sonlarında kabul edilen 4736/2020 sayılı yasa, Aslında 2019/902/AB sayılı AB Direktifinin Yunan yasalarına aktarılması) gerçekleşmiştir.

Laskaridis kardeşlerin hayırsever faaliyetleri ailenin Yunanistan'daki kamusal yüzüdür. Bunlar ve yerel basında öne çıkan yayınlar aracılığıyla, Yunan denizcilik becerisinin başarılı temsilcileri, ulusal çıkarların savunucuları ve çevresel davaların savunucuları olarak görülmektedirler. Bu çabalar Yunan armatörün hayranlık dolu özellikleridir.

shipping-6-1-prfoteas.jpg

Flags of Convenience- Kolay Bayraklar
Bir basın yayınında; “Uluslararası denizcilik ve şirket kayıtlarını araştırırken Laskaridis kardeşlerin ticari çıkarları ile kendi ülkeleri arasında herhangi bir bağlantı bulmakta zorlandık” deniliyor ve şöyle devam ediyordu; Yayınlamadan önce Laskaridis kardeşlere işleriyle ilgili bir soru listesiyle yaklaştık. Laskaridis Shipping Company Ltd.'nin Baş Hukuk Konseyi şu şekilde yanıt verdi: “Geçtiğimiz otuz yıl boyunca, ailenin - gemicilik şirketi gibi merkezi Yunanistan'da bulunan - çeşitli ticari faaliyetleri ülkede 6.000'den fazla yeni iş yarattı ve bu da ülkede ülke ekonomisine önemli katkı sağlayacak ve Yunan devletine milyarlarca avro katkı sağlamaya devam edecektir.”

Ne Laskaridis Shipping Company Ltd. ne de basında çıkan haberlere göre değeri 1 milyar ABD dolarının üzerinde olan ve kardeşlerin ortak CEO olduğu yönetim şirketi Lavinia Corporation Ltd. (Lavinia Corp), Yunan şirketleri kayıtlarında bulunamıyor (G.E.MI.)

Küresel Tüzel Kişi Tanımlayıcı’ya göre, hem Laskaridis Shipping Company Ltd. hem de Lavinia Corporation, Liberya'da kayıtlıdır ve her ikisinin de genel merkezleri olarak bir Atina adresi listelenmesine rağmen, Liberya'nın yargı yetkisi kapsamına girmektedir.

Basın kaynakları tarafından yapılan incelemede Laskaridis filosunda Yunan bandıralı tek bir gemiye bile rastlanmamış olduğu açıklanmış bulunuyor. Basın açıklamasında şöyle deniliyor; “Gemi sahipliğine ilişkin açık veri kaynaklarına yönelik araştırmamızın aksine, Laskaridis şirketlerinin karmaşık ağıyla bağlantılı 70'ten fazla geminin Panama, Liberya, Vanuatu ve Malta bayrağı altında olduğunu ortaya çıkardı; bunların tümü literatürdeki tanımlamalara uyuyor. OECD'nin “Flag of Conveniences - Uygun Bayraklar.”

Uygun bayraklar, denizcilik şirketlerine daha düşük ücretler, daha düşük vergiler, işgücü ve çevre uygulamalarına ilişkin daha hafif düzenleyici denetimler ve gerçek mülkiyeti gizleyen paravan şirketler aracılığıyla faaliyet gösterme yeteneği de dahil olmak üzere daha düşük kurumsal açıklama standartları gibi avantajlı koşullar sunar.

Gemi mülkiyeti konusundaki araştırma; Equasis veritabanından (AB, İngiltere, Japonya, ABD, Norveç ve Güney Kore gibi dünyanın önde gelen denizcilik ülkeleri tarafından desteklenen ancak Yunanistan tarafından desteklenen halka açık bir veri kaynağı) yararlanarak yapılmıştır. Uygun Bayrakların kullanımına ilişkin soru üzerine şirketin yanıtı, Lavinia Corp. adına yasal temsilcileri Hill & Dickinson tarafından Greenpeace'e gönderilen daha önceki bir mektuba atıfta buluntu olmuştur ve bize bundan alıntı yapmamıza izin verdi: “Flag of Conveniences - Uygun Bayraklar" olarak adlandırılan kullanımın, küresel denizcilikte, bir dizi karmaşık ticari, yasal ve politik faktörden kaynaklanan, endüstri standardı bir uygulamadır. Müşterilerimizin bu uygulamaya katılımının olağandışı olduğunu veya yasa dışı davranış ve/veya istismara yönelik iş uygulamalarının göstergesi olduğunu öne sürmek kabul edilemez.”

shipping-collage-1-1024x387.jpg
Laskaridis kardeşlere ait açıkdeniz soğukhava donanımlı (Reefer) Skyfrost, Antartika’da Livingston Adası açıklarında açıkdeniz balıkçı gemilerinin tuttuğu balıkları kavanca ederken Yıl:2018. Skyfrost 2020’de hizmetdışı bırakıldı ve hurdaya verildi. Kaynak: Paul Hilton / Greenpeace.

Açıkdeniz balıkçılığı alanında Laskaridis ailesi  
Laskaridis ailesi  (Zefyrοs Reefer, Aeolos, Frio Las Palmas, Proteas, Cool Girl, Pamyat Ilicha, Thisseas, Frio Oceanic, Idomeneas, Ariadne, Frio Shinano, Frio Athens, Frio Dolphin, Frio Hellenic) olmak üzere 14 reefer gemiye sahip  bulunmakta.

“Biz Kimiz” başlığı altında şu özet anlatım yapılmıştır; Scientific Advisory Committee- Vakfın Bilimsel Danışma Kurulu, Vakıf ve çalışmaları ile ilgili konularda uzmanlaşmış ve Vakfın amaçlarını gerçekleştirmeyi amaçlayan, önde gelen akademisyenler, bilim insanları ve sanat, edebiyat, araştırma ve teknoloji camiasının seçkin üyelerinden oluşan 12 üyeden oluşur. Vakıf, faaliyetleri kapsamında ilgi alanlarıyla ilgili davalara destek sunmaktadır.

Siyasetle olan ilişkileri
Laskaridis ailesini olumsuz tartışma konusu yapmak isteyen kaynaklar da çıkmıştır; Hayırsever girişimler aracılığıyla Yunan hükümetiyle yakın ilişkiler kurmanın yanı sıra, Laskaridis kardeşlerin Yunanistan'daki üst düzey siyasilerle daha az şeffaf iş anlaşmaları yoluyla siyasi nüfuz elde etmeye çalıştıkları da zaman zaman iddia edildi.

Documento gazetesi tarafından 2019'da yayınlanan bir araştırmada, Laskaridis ailesiyle bağlantıları olan Panamalı bir paravan şirketin, dönemin muhalefet lideri ve şimdiki Başbakan Kyriakos Mitsotakis'in eşi Mareva Grabowski tarafından ortaklaşa kurulan bir moda işletmesi girişimine yatırım yaptığını gösteren kanıtlar bulunduğu  ve Raporda aynı şirketin, editoryal çizgisi geleneksel olarak Mitsotakis'in Yeni Demokrasi partisini destekleyen Proto Thema gazetesine de yatırım yaptığı iddia edildi.

Reporters United, bu makaleyi yayınlamadan önce iddialar hakkında yorum yapmak için Laskaridis ailesine başvurdu ve şu yanıtı aldı: “Laskaridis ailesi ve kontrol ettiği tüzel kişiler, ticari faaliyette bulundukları tüm ülkelerde her zaman hukuka uygun hareket etmektedir. Bu nedenle, gerçek veya tüzel kişi olarak aileyi ilgilendiren her şey, ilgili ülkelerdeki vergi makamlarına beyan edilmektedir. Elbette yayınlara yanıt vermiyoruz, medya kuruluşlarına doğrudan veya dolaylı olarak katılmıyoruz. Yanıt daha kaygı verici bir şekilde sona erdi ve şu ifadelere yer verildi: “Şu anda bilmediğimiz sebeplerden dolayı aldatma niyetiyle kötü niyetli sorular sormaya devam ettiğinizi belirttiğimiz için, gerçek ve tüzel kişiler olarak yasal haklarımızı savunacağımızı bildiririz.” 

Laskaridis Shipping Group deniz taşımacılığında ve çok kapsamlı olarak genel kavramda alanında 40 yılı aşkın deneyime sahiptir. Bu mucizenin odak noktasındaki isim Panos Laskaridis ’tir. Birleşik Krallık FD&D Kulübü'nün Başkanı olarak da görev üstlenmiştir. Union of Greek Shipowners Assosiation -Yunan Gemi Sahipleri Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve başkanı- (Halen Melina Tsavlos), ECSA'nın (Avrupa Topluluğu Gemi Sahipleri Birlikleri) Başkan Yardımcısı ve seçilmiş Başkanı, tüm önemli Klasifikasyon Komitelerinin üyesidir. Yunanistan'daki birçok derneğin üyesi, Kraliyet Donanma Gemi İnşaatçıları Birliği Üyesi, Yeminli Mühendis ve RINA, IMechE ve SNAME Üyesi’dir. Panos Laskaridis 2021’de Laskaridis'teki görev değişikliği yapmış ve birçok sorumluluğunu devretmiştir.

eleusis2023-19-1.jpg
Aikaterinis Laskaridis Vakfı kütüphane salonunda yıl içinde çok değerli akademik sunumlar yapılmaktadır.

Aikaterinis Laskaridis Vakfı geniş bir faaliyet yelpazesine sahip, kâr amacı gütmeyen bir kültür kuruluşudur. Kültür, Eğitim, Denizcilik ve Ekonomi Bakanlıkları tarafından imzalanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (GG 606 / 24.4.2007) ile 2007 baharında kurulmuştur. Kurucuları Panos Laskaridis ve Marilena Laskaridis’tir.

Vakıf, Konstantinos Panos Laskaridis'in annesi Kaiti Laskaridis’in anısına kurduğu ve merkezi Neo Faliro'da bulunan “Kaiti Laskaridou Library” Kaiti Laskaridou Kütüphanesi ile 1993 yılında başlatılan çalışmalara devam etmektedir.

Vakfın, Kültür ve Eğitim alanında millî ve dünya kültürüne hizmet veren 13 yıllık sürekli gelişme, varlık ve katkının ardından, kütüphanenin Kaiti Laskaridou'nun doğum yeri olan Pire'ye taşınmasına karar verilmiştir. Aikaterinis Laskaridis Vakfı, Keiti Laskaridis’in adında yeni bir başlangıca işaret ediyordu. Vakfın çizdiği yola sadık kurucuları, çocuklara, ebeveynlere, öğrencilere, öğretmenlere, akademisyenlere, araştırmacılara, her yaştan insana açık bir kültür ışığı (Lighthouse) ve bilgi hazinesi olması için faaliyetlerini sürdürmekte ve geliştirmeye önem vermekte ve sosyal gruplar, ayrımcılık olmadan, stereotipler olmadan kültür hizmetlerine artarak devam etmektedir.

marilena-laskaridis.jpegMarilena Laskaridis 
Yunan bir anne ve İngiliz bir babanın çocuğu olarak Atina'da dünyaya geldi. İlk çocukluk yıllarını İngiltere'de geçirdi, genel eğitimini ise Atina'da tamamladı. Çok dilli, Reklamcılık, Pazarlama ve Metin Yazarlığı eğitimi aldı. Panos Laskaridis ile evlendi ve üç kızı ve bir oğlu oldu.

Merkezi Neo Faliro'daki neoklasik bir binada bulunan “Kaiti Laskaridou Kütüphanesi” nin resmi olarak Başkanlığı görevini üstlendiği 1997 yılına kadar çalışmaları ile ilgili olarak çalıştı. Aikaterinis Laskaridis Vakfı'nın 2007 yılındaki resmi kuruluşundan bu yana Başkan Yardımcılığı görevini yürütmekte olup, eşi ve Vakfın Başkanı Panos ile birlikte kültür, eğitim ve denizciliğe adanmış entelektüel bir organizasyon oluşturmak için güçlerini birleştirdi. Kültür birikimlerine kesinlikle inandığı araştırmacılara, öğrencilere ve tüm gençlere kucak açan bir yer olması amacıyla Kütüphanenin düzenlenmesine özen gösterdi.  

Vakfın bilimsel gönüllü ekibinin başkanı Marilena Laskaridis, her seviyeden öğrenciye yönelik ücretsiz eğitim programları uygulamaya yönelik büyük hayalini gerçekleştirmeye devam etmektedir. Düşleri burada bitmemiş ve Kütüphaneyi ve programlarını Yunanistan'ın yangından zarar gören, ulaşılması zor ve ekonomik açıdan zayıf bölgelerindeki okullara kadar ulaştırmaya önem vermiştir.Eleonas, Thebes, Avlona ve Korydallos hapishanelerindeki Second Chance Schools - İkinci Şans Okulları’nı gezmiş ve özel programlar aracılığıyla Okul ve Belediye kütüphanelerini donatmaya özen göstermiş ve aynı zamanda öğretmenlere ücretsiz sunulan eğitim programlarınn, seminerlerin ve çalıştayların takipçisi ve izleyicisi olmuştur. Sosyal ve insanî kuruluşlara yaptığı katkılar ve kişisel çalışmaları her türlü övgünün ötesindedir. Marilena Laskaridis aile kurumlarına saygı duymuş ve değer vermiştir.

Sadece çocukları için değil, ender bir yol arkadaşı ve dost, ailesinin ve Vakfın ruhu olan çok değerli bir Anne idi. 6 Ağustos 2015 sabahı Hydra'da aniden vefat etti. Yardıma muhtaç olan herkesle ilgilenerek, her durumda zarafetle, vakarla, sıcaklıkla ve hepsinden önemlisi onu öne çıkaran ve anında sevimli kılan olumlu düşünce ve davranış tarzıyla duruyordu.10 Ağustos 2015 günü ardında doldurulmamış bir boşluk bırakarak fâni dünyadan erken ayrıldı. Büyüleyici, vizyon sahibi, savaşçı, duyarlı ve cömert, her zaman gülümseyen Vakfın Başkan Yardımcısı, gerçek adayıcı ve yaratma tutkusunu, kendi deyimiyle “İkinci ailesi” olan ve onun izinden yola devam eden ortaklarına aktarmayı başardı. Aniden vefat etmiş olan Marilena Laskaridou’nun cenaze dini töreni Holy Church of Agioi Theodoros ’de yapıldı ve ailenin Atina’daki “First Cemetery”deki aile kabristanından sonsuzluğa uğrulandı. Aile, çelenk yerine "Bir Çocuğun Gülümsemesi" vakfına destek verilmesini rica etmiştir. (Kaynak: Kathimerini gazetesi-Telefos.)

Anlatılıyordu ki; “İskoç bir baba ve Zappa ailesinden bir anneye sahip olan Marilena Laskaridis, Yunan içtenliğini Anglo-Sakson verimliliğiyle birleştirdi. Pazarlama, reklamcılık ve metin yazarlığı okudu. Panos Laskaridis henüz askerlik yaparken tanıştı. Birlikte olağanüstü bir aile yarattılar: İlk doğan, psikoloji okuyan Katerina, ikinci doğan, aile işiyle uğraşan Suzana, üçüncü doğan, parlak finansal çalışmaları olan Christina ve şu anda en küçük olan Benjamin Panagiotis çok değerli evlatlar olmuşlardır. Üç torununa son derece sevgi dolu bir büyükanneydi. Annelik duyguları günlük yaşamının her anında kendini gösteriyordu: Geçen yıl kocası "Seagull" gemisini Antikythera'nın su altı araştırmalarına bağışladığında, tüm dalış ekibine hareket veren kişi, o olmuştu. Laskaridis Vakfı'nın tarihi kütüphanesinin Pire Eski Fransız Enstitüsü'nde yeniden yaratıldığı dönemde de aynısını yaptı ve her gün orada çalışan insanların yanındaydı...

Laskaridis ailesinin annesi; Kaiti Laskaridou 
Kaiti Laskaridou, Pire'de doğdu. Amerikan Kız Koleji'nden mezun oldu ve Pire Ticaret Okulu'nda Ekonomi okudu. Konstantinos Laskaridis ile evlendi ve Panos ve Thanasis adında iki oğlu oldu.1950'lerin başında, bir grup kadının başında, iki kız kardeşi- Nafsika Limnaiou ve Mina Tornarou ile birlikte, temel amacı Romanya, Rusya ve diğer Doğu ülkelerinden gelen mülteci kızlara bakım sağlamak olan Neo Faliros Çocuk Hastanesi'ni- (Neo Faliros Children’s Hospital) kurdular. 1955 yılında Y.W.C.A.'nın Yönetim Kurulu'na seçildi. Yunanistan'da 30 yıl boyunca İcra Komitesi, diğer komiteler, Yönetim Kurulu üyeliği ve Başkan Yardımcısı olarak başarıyla ve özveriyle görev yaptı. Kaiti Laskaridou'yu ve çalışmalarını onurlandırmak amacıyla, sonsuz tutkusu daima ilham vermeye devam eden bir kadını herkese hatırlatmak için Kütüphaneye ve Vakfa onun adı verilmiştir.

Yapılan bağışlar 
Her zaman sosyal sorumluluk sahibi olmayı amaçlayan bir şirket olan Laskaridis Shipping'in bir parçası olmaktan gurur duymaktadır. Gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceğin girişimler ve projeler bu ruhu yansıtmaktadır: Aikaterini Laskaridis Vakfı’nın amacı, Yunanistan'da ve yurtdışında Yunan kültürünün ve özellikle Yunan edebiyatının, tarihi ve denizcilik araştırmalarının tanıtılması ve ayrıca “Kaiti Laskaridis Kütüphanesi” adında bir kütüphanenin işletilmesidir. Etkin ve canlı bir kültür ve eğitim kurumu olan Vakıf, her yıl çok sayıda eğitim, kültür ve eğitim programı düzenlemekte ve yürütmektedir. Hedef kitle, her yıl 30.000'den fazla çocuğu kapsayan eğitim programlarına sahip öğrenci ve eğitim topluluklarına özel ilgi duyan genel halktır. Vakıf, Yunan denizcilik tarihini ve mirasını yaşatmak ve muhafaza etmek için daha geniş girişimlerde bulunmaktadır. Bu çalışmalar, Capes Tainaron, Cape Maleas'taki taştan yapılmış deniz fenerlerinin ve Poros adasındaki Dana deniz fenerinin tamamen yenilenmesini ve restorasyonunu da içermektedir. Vakfın aynı zamanda önemli bir denizcilik koleksiyonu ve İngiliz Amirali Lord Horation Nelson ile ilgili kişisel eşyalar, mektuplar ve belgelerden oluşan Birleşik Krallık dışındaki en büyük koleksiyon vardır. 

Real Time Graduates - Gerçek Zamanlı Mezunlar
Gerçek Zamanlı Mezunlar, Mezunları Yunan Denizcilik Kümelenmesine bağlayan, kâr amacı gütmeyen bir girişimdir. Laskaridis Shipping Co.Ltd bünyesinde faaliyet gösteren Staj Programından ilham alınmıştır. Birkaç yıldır Denizcilik Politikası, Denizcilik Hukuku, Deniz Mühendisliği ve 30'dan fazla Yunan ve Yabancı Üniversiteden diğer çalışmaları içeren, özellikle Denizcilik Topluluğunu hedefleyen CV'leri içeren ilk ücretsiz veritabanıdır. Programın kapsamı, iş deneyimi olmayan genç ve yetenekli mezunları denizcilik sektörüyle buluşturmaktır. 

Bluecycle- Mavi Çevre ve Temiz Deniz
BlueCycle, nakliye ve balıkçılık faaliyetlerinden kaynaklanan denizdeki plastik atıkların yeniden kullanılmasını amaçlayan bir Mavi ve Döngüsel ekonomi girişimidir. Mayıs 2019'da başlatılan program, AB'de denizdeki kamusal atık sorununa bütünsel bir yaklaşımla yaklaşan ilk programdır. Amacı, sektöre yeniden uyumuna uygun yeni, yüksek kaliteli malzeme yaratmak ve deniz atığı sorununa bütünsel bir yaklaşımı araştırmak ve teşvik etmektir. 

Panos Laskaridis, Yunan denizcilik endüstrisi ile Yunan hükümeti arasındaki ilişkiye ilişkin tartışmalı açıklamalar nedeniyle yapıtığı bir değerlendirme sonrasında eleştirilerle karşılaşmış ve bu olumsuzluk nedeniyle UGS'den hem yönetim kurulu üyesi hem de dernek üyesi olarak ayrılmıştır.

su-alti-arkeolojik.jpg

Aikaterini Laskaridis Vakfı’nın yaptığı bazı yardımlar Ünlü Antikythera Batığı'ndaki su altı arkeolojik araştırmaları Aikaterini Laskaridis Vakfı’nın sürekli desteğiyle devam etmekte.

Yanan ormanların yeniden nefes alması için yardım
Vakıf, Ağustos 2021'de Kuzey Evia ve Antik Olympia'da yaşanan feci yangınların ardından yeniden inşa ve yeniden yaratma çalışmalarına 1.1 milyon avro bağışta bulunarak yardımcı oldu.

Antikythera’ya yeniden dönüş ve Kaya duvarlı fenerler 
Poros adası Tainaro Burnu, Maleas Burnu ve Dana'daki fenerlerin Onarımı Vakfın desteğiyle devam etmektedir. Laskaridis öyküsünü anlatmaya burada ara veriyorum. Gelecek haftalarda neşredilecek olan devamını ve tamamını okumak için merak ediniz. Merak etmenizi özenle öneriyorum. 

Bu yazı toplam 742 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar