1. HABERLER

  2. YAT - MARİNALAR

  3. TYBA, belgesiz yatlarla ilgili önemli uyarı yaptı
TYBA, belgesiz yatlarla ilgili önemli uyarı yaptı

TYBA, belgesiz yatlarla ilgili önemli uyarı yaptı

Tüm Yat İşletmecileri, Yatırımcıları, Broker ve Acenteleri Derneği, belgesiz faaliyette bulunan yatlarla ilgili uyarıda bulundu.

A+A-

Güvenli yat kiralamak için bilinmesi gerekenlerin de sıralandığı toplantıda “Unutmayın, güvenliğiniz sizin elinizdedir. Sahte vaatlerin cazibesine kapılmadan önce, doğru ve güvenilir bir yat kiralama deneyimi için önlemleri almanız önemlidir.” ifadelerine yer verildi.

2017 yılında Bodrum merkezli olarak kurulan Tüm Yat İşletmecileri, Yatırımcıları, Broker ve Acenteleri Derneği (TYBA) yat turizmi konulu bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına Dernek Başkanı Güneş Aysun ile derneğin yönetim kurulu üyeleri katıldı. 

tyba-belgesiz-yatlarla-ilgili-onemli-uyari-yapildi-1.jpg

Dernek Başkanı Güneş Aysun, sektörün en önemli sorunlarından birinin gerekli belgeleri olmadan ticari faaliyette bulunan yatlar ve bu yatları tüketiciye özellikle sosyal medya platformları üzerinden sunan ticari kaydı dahi olmayan kişiler olduğunu dile getirerek şöyle konuştu;

“Türkiye'nin muhteşem kıyıları ve göz kamaştırıcı denizleri, birçok insanın rüya gibi bir yat tatili yapma isteğini uyandırıyor. Ancak maalesef, bu güzelliklerin ortasında bazı dolandırıcılar, kaçak ve belgesiz yat kiralama faaliyetlerine başvuruyor ve tüketicileri büyük tehlikelere atıyor. Sosyal medya platformları başta olmak üzere, çeşitli kanallardan yapılan reklamlarla cazip fırsatlar sunan bu kişilere dikkat etmek büyük önem taşımaktadır.”

Güvenli bir şekilde yat kiralayabilmek için bilinmesi gerekenlerden de bahseden Aysun, “Özel kayıtlı tekneleri kiralarsanız, büyük risk aldığınızı unutmayın. Gerek Türk bayrağı gerekse yabancı bayrağa sahip özel teknelerin seyir ve güvenlik yeterlikleri, gerek bağlı oldukları bayrak devleti gerekse ülkemizde gerekli denetimlerinin yapan liman başkanlıkları ve T.C. İçişleri Bakanlığı Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından o teknenin "özel" olarak kullanılacağına, herhangi bir ticari faaliyet için kullanılmayacağına göre yapılmaktadır. Aynı zamanda teknenin seyir izni alabilmesi için gerekli olan sigorta poliçesi de buna göre düzenlenmektedir. Bu şekilde Türk veya yabancı bayraklı özel kayıtlı bir tekneyi kiralayan kişi, gerek kendisi gerekse ailesi/arkadaşları için bir kaza veya sorun halinde sigorta tarafından zararının karşılanmaması riskini aldığı gibi, aynı zamanda bir kaza anında teknenin yeterli donanıma sahip olmaması sebebi ile güvenlik riskini üstlenmiş olmaktadır. Ticari lisanslı ve sigortalı tekneler ve deneyimli personel talep edin. Güvenilir bir yat acentesi deneyimli ticari faaliyet belgesine sahip ve ticari faaliyet için sigortalanmış tekneler ve deneyimli personelle çalışır. Teknedeki personelin profesyonelliği, güvenlik önlemleri ve teknelerin yasal belgeleri hakkında bilgi edinin. Bu, tatilinizin keyifli ve güvenli geçmesini sağlayacaktır.” şeklinde konuştu. 

Güvenilir, vergi mükellefi ve belgeli acentelerle çalışma önerisinde de bulunan Tüm Yat İşletmecileri, Yatırımcıları, Broker ve Acenteleri Derneği Başkanı Aysun, “Maalesef sektörümüzde kolay yoldan kazanç elde etmek amacı ile özellikle sosyal medya platformlarını kullanarak piyasamızda bilinen tekneleri görselleri ile yanıltıcı fiyatlar vererek tüketiciyi yanıltıp, ödeme alarak sonrasında ilgili rezervasyonu gerçekleştirmeyen kişiler mevcuttur. Diğer bir sorun da yine yanıltıcı fiyatlar vererek özel kayıtlı tekneleri tüketiciye sunan kişilerdir. Tekne kiralama işi bu işin profesyonelleri tarafından, doğru tekneyi doğru fiyatla sunma, sözleşmeyi en ufak bir mağduriyete mahal vermeden detaylıca yapma, banka transferlerinde süreci yönetme, kiralamaya hazırlık aşamalarında misafirleri tura hazırlama, tur sırasında eksiklerin yönetimini yapma gibi birçok aşamadan oluşmaktadır. Tekne kiralayacağınız kişilerin firma bilgilerini ve profillerini lütfen iyi araştırınız. Vergi mükellefi olup olmadıkları, Deniz Ticaret odalarından birine üyelikleri, sahip oldukları ve bir acente olduklarını ispat eden belgeleri sorgulayın.” dedi. 

tyba-belgesiz-yatlarla-ilgili-onemli-uyari-yapildi-001.jpg

Mutlaka bir yat kiralama kontratı yapılmasını da tavsiye eden Aysun, “Türkiye'de bir ilk olan ‘Yat Kiralama Sözleşmesi’ 2023 Ocak ayında TYBA tarafından tamamlanarak üyelerinin kullanımına açıldı. TYBA bunun için yaklaşık 3 yıl boyunca hukuk danışmanlarının rehberliğinde bir çalışma gerçekleştirdi. Türkiye'de ilk defa bir yat kira sözleşmesi yazılarak sektörün bu alandaki hukuki boşluğu da doldurulmuş oldu. Hem mavi tura katılan misafirlerin hem de yat şirketlerinin hukuki haklarını içeren sözleşme kullanılmaya başlandı. Tatilinizi unutulmaz kılmak ve sorun yaşamamak için, kaçak yat kiralama faaliyetlerine karşı dikkatli olmanızı öneriyoruz. TYBA olarak, tatilcilerin güvenliğini ve memnuniyetini ön planda tutmaktayız. Güvenilir acentelerle çalışarak, denizlerimizin tadını güvenle çıkarabilir ve tatilinizi huzurla geçirebilirsiniz. Unutmayın, güvenliğiniz sizin elinizdedir. Sahte vaatlerin cazibesine kapılmadan önce, doğru ve güvenilir bir yat kiralama deneyimi için önlemleri almanız önemlidir. Güvenli tatiller dileriz.” diye konuştu. 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.