1. HABERLER

  2. SEKTÖRDEN

  3. Tamer Kıran ve Prof. Dr. Nafiz Arıca “Bakış” programına konuk oldu
Tamer Kıran ve Prof. Dr. Nafiz Arıca “Bakış” programına konuk oldu

Tamer Kıran ve Prof. Dr. Nafiz Arıca “Bakış” programına konuk oldu

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı, Piri Reis Üniversitesi (PRÜ) Mütevelli Heyeti Başkanı Tamer Kıran ve PRÜ Rektörü Prof. Dr. Nafiz Arıca, NTV’de yayınlanan “Bakış” programına konuk oldu,

A+A-

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı, Piri Reis Üniversitesi (PRÜ) Mütevelli Heyeti Başkanı Tamer Kıran ve PRÜ Rektörü Prof. Dr. Nafiz Arıca, haber kanalı NTV’de yayınlanan “Bakış” programına konuk oldu, program sunucusu Noyan Doğan’ın, denizcilik eğitimine ilişkin sorularını yanıtladı.

tamer-kiran-ve-prof-dr-nafiz-arica-bakis-programina-konuk-oldu-2.jpgTamer Kıran, dünyada ticaretin yüzde 85’inin, Türkiye dış ticaretinin yüzde 90’ının tonaj olarak denizyoluyla yapıldığını hatırlatarak, deniz taşımacılığının öneminin her geçen yıl artarak devam ettiğini kaydetti.

“Taşınan mal arttıkça onu taşıyacak olan gemilere olan ihtiyaç da artmakta… Zamanla gemilerin teknolojisi de değişiyor. O nedenle gemilerde çalışabilecek deniz insanının da eğitiminin önemi her geçen yıl artıyor. Şu anda dünyada 1000 groston üzeri yaklaşık 74-75 bin gemi bulunuyor. Bunların üzerinde 1 milyon 900 bin civarında deniz çalışanı mevcut... 2021 yılı verileriyle 40 bin civarında zabitan açığından bahsediliyor. Bu açığın 2026 yılında 75-80 binlere çıkacağı öngörülüyor.” diyen Tamer Kıran, sektördeki istihdam talebine dikkat çekti.

Dünyada denizcilik sektörüne iş gücü sağlayan ülkeleri Filipinler, Çin, Rusya ve son zamanlarda ilerleme kaydeden Hindistan olarak sıralayan Tamer Kıran, Türkiye’nin yaklaşık 63 bini Zabitan olmak üzere 165 bin civarında gemi insanı bulunduğunu söyledi.

Deniz Ticaret Odası olarak ülkede denizcilik eğitimi veren tüm kurumlara destek olmaya çalıştıklarını belirten Tamer Kıran, “Amacımız ülkemizdeki denizcilik eğitimini kalite olarak yukarılara taşımak. Şu anda lisans düzeyinde 11 fakültemizde yaklaşık 6 bin 600 öğrencimiz var. Bu önemli bir sayı” diye konuştu.

tamer-kiran-ve-prof-dr-nafiz-arica-bakis-programina-konuk-oldu-1.jpgPiri Reis Üniversitesi (PRÜ) Rektörü Prof. Dr. Nafiz Arıca da üniversitenin, denizci yetiştirmenin yanında sektörün ihtiyaç duyduğu bütün alanlarda yetişmiş insan gücünü sağlamayı hedeflediğini bildirdi.

PRÜ’de, Denizcilik Fakültesi başta olmak üzere Mühendislik, İktisadi İdari Bilimler, Hukuk, Fen Edebiyat Fakülteleri, Denizcilik Meslek Yüksek okulu ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsünün bulunduğunu belirten Prof. Dr. Arıca, “Bütün kurgumuz, hukuktan, iktisada mühendisliğe hepsi denizcilik sektörüne hizmet edecek şekilde… Bu ne sağlıyor bize? Öğrencilerimiz hem mesleki olarak alması gereken eğitimi alırken diğer taraftan da sektöre hazır bir şekilde mezun oluyorlar.” diye konuştu.

Prof. Dr. Nafiz Arıca, PRÜ’den mezun olanların iş bulma oranlarının yüzde 90’ın üzerinde olduğunu belirterek, “Denizcilik çok disiplinli bir meslek, bir taraftan denizle, doğa ile uğraşırken bir taraftan insan yönetiyorsunuz, teknoloji yönetiyorsunuz. Hepsini bir arada aldığınızda lider olmanız lazım. Denizci öğrencilerimizde en önemli farklılık özgüven farklılığıdır” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.