1. HABERLER

  2. DENİZ VE ÇEVRE

  3. WWF Türkiye, Sahil Sahiplen Programı'nı başlattı
WWF Türkiye, Sahil Sahiplen Programı'nı başlattı

WWF Türkiye, Sahil Sahiplen Programı'nı başlattı

WWF Türkiye, ülkenin kıyılarındaki plastik kirliliğine karşı harekete geçmek için Sahil Sahiplen Programı'nı başlattı.

A+A-

Sahillerdeki atıkların küresel bir metodolojiye göre toplanıp tasnif edilerek deniz kirliliği hakkında bilimsel veri edinmeyi hedefleyen vatandaş bilimi projesi herkese açık.

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), Türkiye sahillerindeki atıkların küresel bir metodolojiye göre toplanıp tasnif edilerek deniz kirliliği hakkında bilimsel veri edinmeyi hedefleyen vatandaş bilimi projesi “Sahil Sahiplen Programı”nı başlattı. 20 Haziran’da tanıtımı gerçekleşen programın örnek uygulaması olarak İstanbul’un Erenköy Plajı‘nda atık toplama ve tasnif çalışması gerçekleştirildi ve elde edilen veriler değerlendirildi.

Program, Türkiye’nin sekiz bin kilometreyi aşkın kıyı şeridinde tüm bölgeleri temsil edecek 150 sahilin sahiplenilmesi ile denizlerdeki kirlilik miktarı ve çeşitliliğiyle ilgili sağlıklı bilgi edinmeyi, ilgili kurum ve kuruluşlara açık kaynak veri tabanı bilgisi sağlanmasını amaçlıyor.

plastik-kirlilik-ile-mucadele-icin-sahil-sahiplen-1.jpg

Gönüllü ekiplerin tutarlı ve güvenilir katılımına dayandığı vurgulanan programa herkes başvurarak Türkiye’deki en büyük dinamik atık izleme haritasının oluşturulmasına yardımcı olabiliyor.

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) tarafından geliştirilen “Adopt a Beach” vatandaş farkındalığı ve deniz çöpü izleme mekanizmasına dayanan program kapsamında gerçekleştirilecek deniz çöpü izleme süreci, Yunanistan Deniz Araştırmaları Merkezi (HCMR) tarafından kullanılan yönteme göre yapılacak.

Akdeniz havzasında plastik kirliliği sorununun çözümüne katkıda bulunmak amacıyla WWF-Yunanistan, WWF-Tunus ve WWF-Türkiye’nin bir araya gelerek hayata geçireceği projenin Türkiye tanıtım etkinliği 20 Haziran Salı günü, Marmara Yelken Kulübü‘nün ev sahipliğinde yapıldı.

Hedef: 2030’a kadar doğaya karışan plastiğin sıfırlanması
Açılış konuşmasında plastik kirliliğinin yol açtığı tehditlere değinen WWF-Türkiye Doğa Koruma Direktörü Dr. Sedat Kalem, “WWF-Türkiye olarak, bir yandan sürdürülebilir uygulamaları teşvik ederken bir yandan da doğa koruma alanındaki sorunlar hakkında farkındalık yaratmak için çalışıyoruz” dedi.

plastik-kirlilik-ile-mucadele-icin-sahil-sahiplen-2.jpg

2030’a kadar doğaya karışan plastiğin sıfırlanması hedeflerine işaret eden Dr. Kalem, “Bu hedefe yönelik ana yollardan biri ise şehirlerden doğaya karışan plastik kirliliğine son vermek. Sahil Sahiplen, denizlerdeki plastik atıkları izlemek ve bu sorunla başa çıkmak için nitel ve nicel verilerin toplanması yoluyla plastik ve kıyı kirliliğini en aza indirmeyi amaçlayan bir girişim. Türkiye’nin dört bir yanında denizlerdeki kirliliği ölçmek ve değerlendirmek için gönüllü grupları, gençleri, okulları; vatandaş bilimi yoluyla katılıma davet ediyoruz” ifadelerini kullanarak şunları dile getirdi:

“Elde edilen verilerle özellikle tek kullanımlık plastiklerin azaltılması için bir yandan politika değişikliklerinin gerçekleşmesini, diğer yandan toplumsal farkındalığı arttırmayı ve vatandaşları harekete geçirmeyi amaçlıyoruz.”

Tanıtım etkinliğinde, WWF-Türkiye Plastik Projeleri Uzmanı Togay Tanyolaç tarafından programın işleyişi hakkında bilgi verildi. Örnek uygulama olarak İstanbul Erenköy Plajı’nda atık toplama ve tasnif çalışması düzenlendi ve elde edilen veriler değerlendirildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.