1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Panama, Deniz Ticareti Genel Kanunu’nun Güncellenmesi Konusunda Sonuca Varmıştır
Panama, Deniz Ticareti Genel Kanunu’nun Güncellenmesi Konusunda Sonuca Varmıştır

Panama, Deniz Ticareti Genel Kanunu’nun Güncellenmesi Konusunda Sonuca Varmıştır

Panama Denizcilik Otoritesi (AMP) ve Panama’nın başlıca denizcilik sektörü dernekleri 6 Ağustos 2008 tarihli ve 57 sayılı Deniz Ticareti Genel Kanunu’nun revizyonu ile ilgili olarak düzenlenen toplantıları sonuçlandırmıştır.

A+A-

Toplamda 188 madde incelenmiş, bunlardan 70 tanesi değiştirilmiş, 10 tanesi iptal edilmiş, 12’den fazla yeni madde teklif edilerek tamamı oy birliğiyle onaylanmıştır. Tüm bu değişiklikler denizcilik sektöründe ön planda kalmayı sürdürmesi için Panama Gemi Sicilinin rekabetçiliğini geliştirmesini hedeflemektedir.

panama-haber-fotosu-001.jpeg

Mevcut yönetimin en önemli işlerinden biri olarak değerlendirilen bu proje, girişken ve kapsamlı uluslararası pazarlama planını, yeni departmanların oluşturulmasını, mevcut departmanların veya bölümlerin işlevlerinin yeniden düzenlenmesini ve Sicil ’in yeniden yapılandırılması ve yönlendirilmesi ile yeni teknolojilerin benimsenmesini tasarlamaktadır.

Mevcut yönetim için, iş modelinin revizyonu ve 57 sayılı Kanun’un sektörün standart ve gereksinimlerine göre güncellenmesi ihtiyacı kaçınılmaz hale gelmiş bulunmaktaydı. Bu sebeple, Panama Gemi Sicili tüm Panama vatandaşlarının hem milli sorumluluğu hem de bir döviz kaynağı olması sebebi ile ulusal bir diyalog çağrısında bulunuldu.

Uluslararası rekabetçilik, dinamik ve sürekli değişen uluslararası denizcilik sektörü ve Gemi Sicilinin teminat işleri, faaliyetin sürdürülebilir büyümesine katkıda bulunan net ve şeffaf bir mevzuata dayanan ülke stratejisi gerektirmiştir.

Bu süreç 2020 yılında başlamış ve 2023 yılı itibariyle yapılan bu toplantılar eksiksiz bir incelemeye ve müşterilere yanıtlar sunan güncellenmiş bir standart oluşmasına temeller hazırlamış; armatörlere yenilikçi seçenekler sunan diğer devlet dışı siciller ile Panama Gemi Sicilinin eşit olarak rekabet edebildiği uluslararası pazara uyarlanmıştır.

Genel Deniz Ticari Kanunu’nun revizyonu birçok yenilik sağlamıştır. Bunlar arasında aşağıdakiler yer almaktadır:

- Geçici navigasyon patentine gerek duymadan basit bir süreç aracılığıyla navigasyon patentinin alınması: Bu yapılan değişiklik uygunluk yaratmakta olup, tapunun alınması ve geminin ipotek işlemlerinde maliyetten tasarruf ve verimlilik sağlamaktadır.

- Yasal navigasyon patentinin son geçerlilik tarihinin ve uluslararası hizmet gemilerinin yasal radyo lisansının kaldırılması müşterilere faydalar sağlarken Panama’ya da pazarda daha rekabetçi bir konum sunmaktadır. Gemilerin ise geminin idari ve belgesel anlamda daha iyi kontrol ve takip edilmesine olanak sağlayan bir sicil numaraları vardır.

- Kararlar ve İstişare Departmanı’nda yayımlanan tebliğler yerine e-posta ile özel bildirimlerin yapılmasına olanak tanıyan Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü’nün idari kapsamda tebligat sürecinin değiştirilmesi bu söz konusu idari süreçlere ilişkin işlemlere çabukluk ve hız getirmektedir.

- Ulusal deniz ticaret gemileri için kayıtlı, yasal temsilci kaydının oluşturulması bir diğer yapılan değişikliktir. Bu da uluslararası düzeyde uyulması gereken yükümlülüklerin ve gösterilmesi gereken özenin artmasını sağlayacak tedbirlerin tespitine izin vermekte ve kaynağın daha iyi kontrol edilmesi ve yönetilmesini sağlamaktadır.

- Gemi sahibi değişimi prosedürü kapsamında bir geminin satıcısının mülkiyet senedini önceden kaydettirme yükümlülüğü oluşturulmuştur. Bu uygulama ise alım satım işlemlerinde daha fazla şeffaflık ve güvenlik sağlamaktadır.

- Panama bayrağında kayıtlı gemilerin kredi alacaklıları için yasal güvenlik güçlendirilmiştir. Bu tarihten itibaren, bir geminin iptal edilmesi, Panama Denizcilik Otoritesi Gemi Mülkiyeti Kamu Sicili Genel Müdürlüğü nezdinde önceden kayıtlı olan ipoteklerin geçerliliğini etkilemeyecektir.

Son olarak, Panama filosunun büyümesini sağlayacak yeni bir Teşvik Planı önerilmiştir. 

Çalışma grubu, Dışişleri Bakanlığı (MIRE), Panama Kamu Sicili (RPP), Ulusal Donanma ve Havacılık Servisi (SENAN), Su Kaynakları Otoritesi (ARAP), Panama Deniz Hukuku Birliği (APADEMAR), Ulusal Barolar Birliği (CNA), Ulusal Deniz Adamları Birliği (CONAGEMAR), Panama Deniz Görevlileri Birliği (APOM), Panama Armatörler Birliği (ARPA), Tanınmış Kuruluşlar (IARO), Panama Deniz Ticareti Odası (CMP) gibi denizcilik sektörünün çeşitli üyelerinden, derneklerinden ve kamu kuruluşlarından oluşmuştur. Bu projenin düzeni ve şeffaflığı için Panama Üniversitesi Amerikalılar Arası Sosyal Diyalog ve Üç Taraflılık Okulu da (EI-DiSTReC) destek vermiştir. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.