1. YAZARLAR

  2. Osman ÖNDEŞ

  3. Keşfedilmeyi bekleyen büyük bir Afrika ülkesi: Nijerya
Osman ÖNDEŞ

Osman ÖNDEŞ

Gazeteci, Yazar ve Tarihçi

Keşfedilmeyi bekleyen büyük bir Afrika ülkesi: Nijerya

A+A-

Hakan Şen’in başkanı olduğu Med Marin’in Nijerya’ya iki Pilot Boat ihraç ettiği haberi benim gibi, bu haberi okuyan herkesi mutlu ettiği ve gurur duyduğu kuşkusuzdur. Med Marin’in web sayfasındaki haberlere baktığımda, Danimarka, İsveç, Abu Dhabi, Estonia, Misurata/Libya, Mombasa/Kenya ve daha birçok ülke limanları için römokrör inşa ve ihraç ettiğini görüyoruz. Sanmar, Uzmar gibi römorkör inşa ve ihraç eden diğer güçlü Türk tersanelerinin başarıları da baştacı edilecek kadar değerlidir.

Med Marine ve IBK Ltd., Nijerya Liman İdaresi'nin Nijerya'nın Lagos kentindeki operasyonları için geçen Kasım ayında MED-P16 serisi için iki gemilik bir sözleşme imzalamış. Bundan bir yıl sonra, Nijerya Liman İdaresi PC Obonomave PC Badarıya adı verilen iki adet yüksek kaliteli kılavuz botu hizmete almıştır.

nijerya-001.jpg

Nijerya nasıl bir ülkedir, tarihi nedir, ekonomik yapısı nedir, kaynakları nelerdir gibi çok daha ayrıntılı araştırma yaptım. Alabildiğine zengin bilgi kaynakları var…

Halkı tarafından "Afrika'nın kalbi" olarak nitelendirilen Nijerya, 1960'da bağımsızlığını kazanana kadar İngiliz idaresi altında bulunuyordu. Bağımsızlığını kazanmasının akabinde de Türkiye Nijerya’yı tanıdı. Daha sonra ise, büyükelçilik açıldı ve ikili ilişkiler resmen başlamış oldu. Bu dönemde, Nijerya’da üst üste yaşanan darbeler ve ülkede sağlanamayan istikrar, ilişkilerin gelişmemesi önündeki en büyük engel oldu.Nihayetinde, 1999’da sivil bir yönetim iş başına geldi ve ülkede siyasi istikrarın olduğu bir dönem başladı. İşte, iki ülke ilişkileri de ivme kazanmaya başladı.

İlk ziyaret ve gelişen ilişkiler
Nijerya’nın askeri rejimden demokrasiye geçtiği yıllarda Nijerya Devlet Başkanı Obasanjo’nun 2000’de Türkiye’ye resmi ziyarette bulunması ilişkilerde kayda değer bir adımdı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in ilk yabancı konuğu Nijerya Devlet Başkanı Olusegun Obasanjo olmuştu. İki ülke nezdinde parlamentolar arasında dostluk grupları kurulsa da bu oluşumun bugüne kadar dikkate değer bir karşılığı o tarihte alınamadı. 2010 yılının temmuz ayında dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Nijerya’ya yapılan resmi ziyaretle ilişkiler ivme kazandı.Nijerya Cumhurbaşkanı Goodluck Ebele Jonathan 2011 yılının şubat ayında Türkiye’ye resmi ziyarette bulundu.

2016 yılında Nijerya’yı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin ilerletilmesine yönelik çeşitli temaslarda bulundu.Bu ziyaret karşısında Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari ve eşi Ayşe Buhari Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daveti üzerine 2017’de Türkiye’ye geldi ve İstanbul’da düzenlenen D-8 Zirvesi’ne katıldı.

turkiye-ve-nijerya-cumhurbaskanlari.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için Türkiye'de bulunan Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari ile basın toplantısında.2017. Fotoğraf: AA

Ticari ilişkiler açısından Türkiye'nin, Afrika kıtasındaki en büyük ticaret ortaklarından Nijerya büyüyen ekonomisi, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğunun (ECOWAS) lider ülkesi olması ve 200 milyona yaklaşan nüfusuyla Afrika'nın ekonomik olarak en büyük pazarları arasında yer alıyor.Bu anlaşma kapsamında, Türkiye'nin Nijerya'dan kakao, kola cevizi ile meyvesi, kauçuk, palm cevizi, kalay cevheri ile metali, çinko, ham petrol ve kömür gibi ürünler ithal etmesi, Nijerya'ya ise gıda ürünlerinden inşaat malzemelerine, elektronik ürünlerinden tarım aletlerine kadar farklı ürünler ihraç etmesi kararlaştırılmış bulunmakta.

TÜİK verilerine göre, petrol ve doğal gaz haricinde iki ülke arasındaki ticaret hacmi 2018'de yaklaşık 500 milyon dolar. Bu rakamın 340 milyon dolarını Türkiye'nin Nijerya'ya, 160 milyon dolarını ise Nijerya'nın Türkiye'ye ihracatı oluşturuyor.

Nijerya'da 40'dan fazla Türk firması faaliyet gösterirken bu firmalarda 500'den fazla Türk ve 2 bin 500'den fazla Nijeryalı istihdam ediliyor.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde "Türkiye-Nijerya İş Konseyi" Ocak 2011'de kurulurken bu konsey ile iki ülke arasında mevcut iş birliği potansiyelinin değerlendirilmesi, ikili ticari ve ekonomik ilişkiler gibi konular üzerinde duruluyor.

Türk Hava Yollarının (THY), Nijerya'nın Lagos, Abuja ve Port Harcort olmak üzere 3 noktaya sefer düzenlemesi de ekonomik ilişkilerin canlanmasına katkı sağlıyor.

Nijerya’nin özet tarihi
XVII. YüzxyıldaKuzey Nijerya'nın tamamen İslam'ı benimsemesinden kısa bir süre sonra, Portekiz ve İngiltere'den denizciler, Avrupa sömürgeciliğini Nijerya'da yaymaya başlamışlardır. 20 milyona yakın Nijeryalı'nın esir olarak satıldığı tahmin edilen bu süreçte, Nijerya büyük bir köle ticaret merkezi olarak kullanılmıştır.

Bu sırada Kanem İmparatorluğu'nun çöküşü ve şehir devletleri arasındaki savaşlardan yararlanan Fulaniler, Nijerya'nın içlerine doğru ilerlemeye başlamıştır. Usman dan Fodio'nun şehir devletlerini yenilgiye uğratmasının ardından, Sokoto Halifeliği bölgedeki tek büyük güç olmuştur.

nijerya-pul.jpg

Nijerya’nın İngiltere’nin dominyonu olduğu Yıllarda basılmış olan bir pul.

1800'den itibaren İngiltere, Nijerya'nın içişlerine giderek daha çok karışmaya başlamıştır. Lagos koloni haline getirilmiş, Gine Körfezi'nin kıyısındaki bölge 1885'te İngiltere'nin kontrolü altına girmiştir. Nijerya bu tarihten itibaren iki himaye bölgesine ayrılmış ve tek valinin yönetimine bırakılmıştır. 1903'te SokotoHalifeliği'nin bölünmesiyle Nijerya'nın tamamı, İngiltere'nin kolonisi haline gelmiştir. 

1950'de idare gücü, merkezi otoriteyle üç ayrı bölgenin meclisleri arasında paylaştırılmıştır. 1954'te ilan edilen anayasa, ülkeyi güçlü bir merkezi hükûmete bağlayarak, halka yasal haklarını vermiştir.

Ülkede yapılması planlanan seçimlerde İngiltere, bölge üzerindeki etkisini kaybetmemek amacıyla yönetime kendi çıkarlarını koruyacak bir hükûmet getirmeyi amaçlamıştır. 1959'da NPC -Kuzey Halk Kongresi iktidara gelmiş, Ebubekir Tafawa Balewa başbakan olmuştur. Müslümanlar'ın çoğunlukta olduğu bir yönetimin kurulmasıyla Nijerya, 1960 yılında bağımsızlığını elde etmiştir. 1963'te cumhuriyet ilan edilmiş ve 1965'te yeniden seçimler yapılmıştır.

1967’de ülkenin güneydoğusunda Biafra’nın bağımsızlığını ilan etmesi, Nijerya İç Savaşı’nın başlamasıyla sonuçlanmıştır. Çok geçmeden saldırıya geçen Nijerya, Mısır’ın da sağladığı hava desteğiyle Biafra’nın kuzeyindeki birçok kasabayı kontrolü altına almıştır. Biafra ise Nijer Nehri üzerinden Ore’ye kadar ilerlemiştir. Ancak kuzeyde durumun giderek kötüleşmesi sonucunda birlikler geri çağırılmış ve direnişe dahil edilmiştir. ABD, Birleşik Krallık ve Sovyetler Birliği’nin Nijerya’ya verdiği destek de Biafra açısından durumu iyice içerisinden çıkılmaz bir hale getirmiştir.

Bunun sonucunda rakiplerini suçlama yoluna giden Biafra başkanı Odumegwu Ojukwu, ordu içerisindeki birçok subayı öldürmüş ve daha otoriter bir yönetim kurmuştur. Ancak bu çabalar art arda alınan başarısızlıkları telafi edememiştir. 1969’dan itibaren Biafra’nın direnişi iyice güçsüzleşmiş, 1970’te Nijerya’nın zafer elde etmesiyle savaş sona ermiştir.

1975’te Murtala Muhammed yaptığı bir darbeyle yönetimi ele geçirmiştir. 1976’da başarısızlıkla sonuçlanan bir darbe girişimi gerçekleşmiş, ancak Murtala Muhammed öldürülmüş ve yardımcısı Olusegun Obasanjo iktidara gelmiştir. 1985’te yeni bir darbe daha olmuş, İbrahim Babangida ülkenin başına geçmiştir. Bu tarihten itibaren petrol gelirlerinin getirdiği refah sayesinde iç olayları önlemeye başlayan Nijerya, Afrika’nın en gelişmiş ülkelerinden biri haline gelmiştir. 1993’te ülke tekrar demokratik yönetime dönüş yapmıştır.

2021’de başlayan Orlu Krizi sırasında Biafra’nın yeniden bağımsızlığını ilan etme çabaları Nijerya tarafından engellenmiş, bölge üzerinde kontrol sağlanmıştır.

Nijerya toprakları, kıyıdan itibaren kuzey sınırı Nijer’e kadar, ormanlarla kaplıdır. Kıyı bölgesindeki ekvator ormanları, kuzeydeki ormanlara nazaran daha sık ve geniştir.

Nijer’den doğan Nijer Nehri, 4180 km uzunluğunda olup, ülkenin hayat kaynağıdır. Lakoja bölgesindeki ikinci büyük nehir olan Benue ile birleşir ve güneyde delta bölgesine kadar 280 km yol kateder. Delta bölgesinde ise yüzlerce irili ufaklı nehir mevcuttur. Nijer Nehri üzerinde kurulu Kainiji Barajı ile elektrik elde edilmektedir.
Nijerya topraklarının büyük bir kısmı yüksek demir ve alüminyum konsantrasyonu ihtiva eder. Yağmurlar sebebiyle de toprak kızıl renk almıştır. Dolayısıyla, sert örtü halindeki bu kızıl killi topraklar verimsizdir. 

Nüfus ve Sosyal Hayat
Dünyanın nüfus bakımından yedinci ülkesi olan Nijerya, yaklaşık 206 Milyon nüfusuyla Afrika’nın en kalabalık ülkesidir. Nüfus artışının en yüksek olduğu ülkelerden biridir.Halkın büyük bir bölümünü yerli kabileler teşkil eder. Ayrıca Avrupalı beyazlar da mevcuttur. Nüfus, birbirinden birçok bakımlardan farklı, yüzlerce çeşit gruplardan teşekkül eder. Bunların en güçlü ve geniş olanı Housa-Fulani kabileleridir. On dördüncü yüzyılda Müslüman olan bu insanlar idareyi ellerinde tutmaktadırlar. Ayrıca güneybatıda Yoruba, güneydoğuda İbo kabileleri de güçlüdür. Bundan başka Tıv, Iraw, İbibio, EfikveIfe kabileleri, sayıca kalabalık diğer kabilelerden birkaçıdır.

nijerya-ingilizce-egitim.jpg

Okullarda İngilizce öğrenim yapılmaktadır.

Kuzeyde bulunan ve ülke yönetiminde başrolü oynayan Hausa-Fulani kabileleri genellikle ticaret ve çiftçilikle uğraşırlar. Ülke idaresinde ve hayat tarzlarında, İslam kaidelerine bağlı kalırlar. 

Nijerya nüfusunun yarıdan çoğu Müslümandır. Ülkede, genellikle Avrupalı olan bir miktar Hristiyan vardır. Bazı kabileler ise hala putperesttir. Ülke genelinde okuma-yazma oranı % 66.6’dır. Nijerya’da toplam 116 üniversite mevcuttur. 

Nijerya’da, yüzlerce çeşit kabile gruplarının, yine yüzlerce çeşit dili vardır. Bugün için Afro-Asyatik ve Nijer-Kongo ailelerinden gelme 300’den fazla yerli dil tespit edilmiştir. Ülke, uzun yıllar İngiltere sömürgesi altında kaldığı için, resmi daireler ve okullarda İngilizce kullanılmış ve ülkenin resmi dili haline gelmiştir. Bundan başka Arapça da konuşulmaktadır. Yerli dillerinin en yaygın ve sosyal hayatta tesirli olanları Hausa, Yoruba ve İbo dilleridir.

Kabileler arasında adet, örf, dil, din ve yaşantı bakımından birçok farklılık varsa da ekonomik hayatta nüfusun çoğunluğu tarım ve ticarette birleşir. Birçok köy ve klanların yönetim unsurunun temelini, büyük ölçüde genişlemiş ve poligami türde aileler meydana getirir. Bu aileler politik, sosyal ve ekonomik sistemler itibarıyla, aileye has bir organize ile, gıda üretiminde en güçlü olma amacındadır. Fakat bu aileler hiçbir zaman Avrupa’daki ayrıcalıklı zümreler halinde değildir ve aile reisleri veya klan başkanları bir Avrupa diktatörü şeklinde hareket etmezler.

Dünyanın dördüncü en zengin petrol yataklarına sahip ülke
Bugün için Nijerya, Afrika ülkelerine nazaran refah seviyesi yüksek olan bir ülkedir. Mevcut petrol yataklarından elde edilen gelirler, ülkedeki iç karışıklıkları önlediği gibi ülke insanlarına geniş iş imkanları sağlamıştır. Nijerya’nın başkenti Abuja’dır. Önemli bir ticari limanıLagos'tur. Oldukça modern binalarla doludur. Milletlerarası bir havaalanına sahiptir. Ülkenin en büyük ve gelişmiş şehri İbadan'dır. Önemli bir endüstri merkezi olup, Afrika’nın açık pazar bölgesidir. Diğer önemli şehirleri ise Sokoto Nehri'nin doğusundaki Sokoto şehri, Kaduna Nehri üzerinde Kaduna şehri, Kano, Zaria, Port Harcourt, Jos Benin Nsukka, OyoYolo ve Mubi’dir.

Nijerya federal bağımsız bir cumhuriyettir. Bir başkent yönetimi, federe devlet statüsündeki 36 eyalet ve bu eyaletlere bağlı 774 yerel birimden meydana gelir. Devlet başkanı seçimle başa gelir. Parlamento iki meclisten meydana gelir. 

Nijerya, bağımsızlığından bu yana askerî darbelerin en çok yapıldığı ülkelerden olup günümüzde askeri rejim tarafından idare edilmektedir. 2015 yılında gerçekleştirilen devlet başkanlığı seçimlerinde Muhammadu Buhari, görevdeki başkan Goodluck Jonathan'ı mağlup ederek ülkenin yeni devlet başkanı olmuştur. 

nijerya-petrol-yataklari.jpg
Nijerya’daki petrol yatakları Siyah yuvarlak şekille belirtilmiştir. Hampetrol işleme terminalleri Fercados Terminali ve Bonny Terminali’dir.

Petrol yatakları 1960’lı yıllarda keşfedildi.
1960’lı yıllarda bulunan petrol, Nijerya ekonomisini geniş ölçüde ferahlattı. Afrika’da hemen hemen en istikrarlı ekonomiye sahip ülkelerden biri haline geldi. Güneyde delta bölgesi, petrol yatakları bakımından çok zengindir. Dünyanın yedinci büyük petrol üreticisi durumunda olan Nijerya’nın ihracatının büyük bir bölümünü, petrol ve yan ürünleri teşkil etmektedir. Ayrıca doğal gaz bakımından da zengindir. 1980 yılında petrokimya ve doğal gaz tesisleri tamamlanmış ve rafineri sayısı arttırılmıştır. Nijerya ham petrolden başka ayrıca kömür, kalay, kireçtaşı, kolimbit ve demir madenleri de üretmektedir. İhracatının %95’ini ham petrol teşkil eder. 

Kişi başına düşen millî aylık gelir 370 dolardır. İş gücünün%60’ı tarım,%20’si ticaretle ilgilidir. OPEC üyesi olan Nijerya, büyük bir demir-çelik endüstrisine ve geniş bir inşaat sektörüne sahiptir.

Nijerya kendi bünyesinde bazı yasadışı olaylarla da mücadele etmektedir. Bunlardan biri Nijerya hükümeti son zamanlarda, Nijer Deltası'ndaki ağur rahatsızlık verici petrol hırsızlığı durumuyla mücadele etmek için yerel güvenlik gruplarını boru hatları gözetim yüklenicileri olarak işe alarak bir dizi karar yürülüktedir.

nijerya-offshore-platformlari.jpg

Nijerya’nın çoğu hampetrol kaynakları güneyda delta içersindeki kollarda yeralmaktadır. Ayrıca Offshore platfromları da mevcuttur.

• Nijerya'nın petrol endüstrisi, günde 2,1 milyon varilin üzerinde petrol üreten Afrika'nın en büyüğüdür.

• Nijerya, üretim taleplerinin yaklaşık %75'i yurtdışından gelen küresel petrol piyasasında da önemli bir oyuncudur. Ülke ayrıca ticaret amaçlı geniş bir doğal gaz ve ham petrol boru hatları ağına sahiptir.

• Nijerya'daki petrol kuyuları dünyadaki en popüler petrol kaynaklarıdır. Aslında, ülkenin toplam ham petrol üretiminin %85'inden fazlasını oluşturmaktadır.

• Nijerya, Afrika'nın en büyük petrol üreticilerinden biri ve dünyanın en büyük yedinci petrol üreticisidir. Tahminler, Nijerya'nın petrol üretiminin 2024 yılına kadar Suudi Arabistan'ı bile geçeceğini göstermektedir.

nijerya-soan-armatorler-derneginin-diger-yoneticileri-ile-npa-genel-merkezini-ziyareti-sirasinda.jpg

Ortada duran, NPA Genel Müdürü, Bayan Hadiza Bala Usman, sağında - Nijerya Armatörler Derneği (SOAN) Başkanı Dr. McGeorge O. Onyung, en sağda ise Mühendislik ve Teknik Hizmetler İcra Direktörü. NPA, ProfIdris Abubakar, Nijerya SOAN Armatörler Derneği'nin diğer Yöneticileri ile NPA Genel Merkezini ziyareti sırasında.

Hampetrol Üreticisi ülkeler 
Albania (Barrel/Dayth) 7.000 Yılda 1995 - 2006 

Algeria (Barrel/Dayth) 12,135.000 Yılda Jan 2002 - Mar 2023 
Angola (Barrel/Dayth) 12,840.000 Yılda Oct2006 -Feb 2023 

Argentina (Barrel/Dayth) 512.942 Yılda 1960 – 2021
Australia (Barrel/Dayth) 334.737 Yılda 1960 - 2021 
Azerbaijan (Barrel/Dayth) 590.299 Yılda 1960 - 2021 
Bahrain (Barrel/Dayth) 192.921 Yılda 1960 - 2021 
Brazil (Barrel/Dayth) 2,905.066 Yılda 1960 - 2021 
Brunei (Barrel/Dayth) 98.178 Yılda 1960 - 2021 
Cameroon (Barrel/Dayth) 87.500 Yılda 1995 - 2006 
Canada (Barrel/Dayth) 1,193.367 Yılda 1960 - 2021 
Chile (Barrel/Dayth) 1.838 Yılda 1960 - 2021 
China (Barrel/Dayth) 3,987.677 Yılda 1960 - 2021 
Colombia (Barrel/Dayth) 736.205 Yılda 1960 - 2021 
Congo (Barrel/Dayth) 266.646 Yılda 1960 - 2021 
Denmark (Barrel/Dayth) 65.636 Yılda 1960 - 2021 
Ecuador (Barrel/Dayth) 6.350.000 Yılda Sep2007 -Nov 2019 
Egypt (%) 1.546 Ayda Jan 2021 - Mar 2023 
EquatorialGuinea (Barrel/Dayth) 93.320 Yılda 1960 - 2021 
France (Barrel/Dayth) 14.490 Yılda 1960 - 2019 
Gabon (Barrel/Dayth) 196.000 Ayda Apr2016 -Feb 2023 
Germany (Barrel/Dayth) 37.836 Yılda 1960 - 2019 
Hungary (Barrel/Dayth) 17.800 Yılda 1995 - 2006 
India (Barrel/Dayth) 599.425 Yılda 1960 - 2021 
Indonesia (Barrel/Dayth) 739.000 Ayda Jan 2002 -Nov 2016 

Iran (Barrel/Dayth) 30,852.000 Yılda Jan 2002 -Feb 2023 
Iraq (Barrel/Dayth) 52,296,.000 Yılda Jan 2002 - Mar 2023 

Israel (%) 6.936 Ayda Jan 2005 -Feb 2023 
Italy (Barrel/Dayth) 77.699 Yılda 1960 - 2019 
IvoryCoast (%) 6.366 Ayda Feb2022 -Dec 2022 
Jordan (%) 0.905 Ayda Jan 2003 -Feb 2023 
Kazakhstan (Barrel/Dayth) 1,488.707 Yılda 1960 - 2021 
Kuwait (Barrel/Dayth) 32,192.000 Yılda Jan 2002 -Feb 2023 

Libya (Barrel/Dayth) 13,968.000 Yılda Jan 2002 -Feb 2023 
Malawi (%) -27.710 Ayda Jan 2014 - Dec 2020 
Malaysia (Barrel/Dayth) 507.682 Yılda 1960 - 2021 
Mexico (Barrel/Dayth) 1,664.803 Yılda 1960 – 2021
Mozambique (%) 8.806 Ayda Jun2012 -Dec 2022 
Netherlands (Barrel/Dayth) 14.595 Yılda 1960 - 2019 
New Zealand (Barrel/Dayth) 23.682 Yılda 1960 - 2019 

Nigeria (Barrel/Dayth) 16,560.000 Yılda Jan 2002 -Feb 2023 
Norway (Barrel/Dayth) 1,770.063 Yılda 1960 – 2021
Oman (Barrel/Dayth) 751.737 Yılda 1960 - 2021 
PalestinianTerritory (%) -3.590 Ayda Jan 2012 - Feb 2023 
Peru (Barrel/Dayth) 53.008 Yılda 1960 - 2019 
Qatar (Barrel/Dayth) 595.000 Ayda Jan 2002 -Sep 2018 
Romania (Barrel/Dayth) 69.907 Yılda 1960 - 2019 

Russia (Barrel/Dayth) 9,619.395 Yılda 1960 - 2021 
SaudiArabia (Barrel/Dayth) 124,332.000 Yılda Jan 2002 -Feb 2023 

South Africa (%) -5.171 Ayda Jan 1999 - Feb 2023 
Sudan (Barrel/Dayth) 221.236 Yılda 1960 - 2021 
Syria (Barrel/Dayth) 22.838 Yılda 1960 - 2021 
Trinidad and Tobago (Barrel/Dayth) 58.904 Yılda 1960 - 2019 
Tunisia (%) 2.878 Ayda Jan 2001 -Dec 2022 
Türkiye (Barrel/Dayth) 57.518 Yılda 1960 - 2019 
Turkmenistan (Barrel/Dayth) 162.575 Yılda 1960 - 2019 
Ukraine (Barrel/Dayth) 34.260 Yılda 1960 - 2019 

United Arab Emirates (Barrel/Dayth) 36,504.000 Yılda Jan 2002 -Feb 2023
United Kingdom (Barrel/Dayth) 790.625 Yılda 1960 - 2021 
United States (Barrel/Dayth) 11,187.616 Yılda 1960 - 2021 
Venezuela (Barrel/Dayth) 1.400.000 Yılda Jan 2002 -Feb 2023 
Yemen (Barrel/Dayth) 44.764 Yılda 1960 - 2020

afrix-roan.jpg

Nijerya’daki Petrol Şirketleri deniz hizmet araçları
Tespit edebildiğim kadarıyla Nijerya’da Petrol üretimi alanında faaliyet göteren firma sayısı 435 civarında… Bu çok şaşartıcı gibi gelse de yayınlanan listelerde ayrıntılı olarak firmaların isimleri, sahip oldukları deniz hizmet araçlarının tipleri, özellikleri listeler halinde yayınlanmakta. Bu listelerden sadece AG.Butlar NigeriaLtd.’nin sahip olduğu veya kiralama yoluyla envanterinde bulunan deniz araçlarını özetleyerek ekledim;

AG. ButlerNigeria Ltd. 
Butler Carrier 1 FlattopBarge (Fb) Cat 3 
Maersk Master TugBoat (Tugb) Cat 2 
Maldrı ve 36 DivingSupportVessels (Dsv) Cat 2 
MD 518 Anchor Handling TugVessel (Ahtv) Cat
EnlSuperıorAnchor Handling TugVessel (Ahtv) Cat 2 
Md 702 Anchor Handling TugVessel (Ahtv) Cat 3 
MvButler Falcon CrewBoat (Cwb) Cat 1
MvButlerFreedomTugBoat (Tugb) Cat 2 
MvRedfısh 3 AnchorHandlıngTugVessel (Ahtv) Cat 2
M/V Fairwind Service Anchor Handling TugVessel (Ahtv) Cat 2 
Marıdı ve 518 Anchor Handling TugVessel (Ahtv) Cat 2 
M/V ButlerPenguinAnchor Handling TugVessel (Ahtv) Cat 2 
ButlerSpırıt Platform SupplyVessel (PsvCat 2 
Fufusway / Self PropelBarge Self PropelledBargeCat 3
MvSeaStallionSecurıtyVessel (Scv) Cat 1 
Mv Acı ChampionDredger (Dg) Cat 3 
MvGraceIsıchDredger (Dg) Cat 3
MvMıchaelIsichDredger (Dg) Cat 3 
MvGodknowsOdisiDredger (Dg) Cat 3 
Abbott 1 Platform SupplyVessel (Psv )Cat 2
Abbott 2 TugBoat (Tugb) Cat 2 
MtElegantAnchor Handling TugVessel (Ahtv) Cat 2 
MvCavalcadeAnchor Handling TugVessel (Ahtv) Cat 2
Mv Julien SupplyVessels (Spv) Cat 1
MvGiantSupplyVessels (Spv) Cat 1 
AbdonCallaısMvIle -IfeSupplyVessels (Spv) Cat 1 
MvRisen Star SupplyVessels (Spv) Cat 1 

nijerya-tug-001.jpg
AbdonCallaısHako Ab Cargo Barge(Cb) Cat 3 
AbdonCallaısHakoEndevour Multi-PurposeVessel (Mtpv) Cat
AbdonCallaısHakoEsteemMultı-PurposeVessel (Mtpv) Cat 2 Not 
AbdonCallaısHakoExcellMultı-PurposeVessel (Mtpv) Cat 2 
AbdonCallaısHakoJewelMultı-PurposeVessel (Mtpv) Cat 2 
AbdonCallaısHakoJıllıonMultı-PurposeVessel (Mtpv) Cat 2 
AbdonCallaısHakoFaıthfulMultı-PurposeVessel (Mtpv) Cat 2 
AbıdexLogıstıcLtdCavalcadeAnchor Handling TugVessel (Ahtv) Cat 2 
Mv Mıcheal3 TugBoat (Tugb) Cat 2 
MvUtsTugBoat (Tugb) Cat 2 
MvChidibubeTugboat (Tugb) Cat 2
MvNavıda Platform SupplyVessel (PsvCat 2 
Mv Jaguar Spırıt -ScvSecurıtyVessel (Scv) Cat 1 

nijerya-tug-002.jpg
Anna/TugBoatTugBoat (Tugb) Cat 2 
Anna2-Tug BoatTugBoat (Tugb) Cat 2 
MvAbıtto 1 (DeckBarge) DeckBargeCat 3 
Anita 2 CrewBoatCat1,MvAnita 3 CrewBoatCat 1, MvPiılomenaCrewBoatCat 1,MvRozanizaCrewBoatCat 1,Mv Joshua CrewBoatCat1 ,Anne 2 CrewBoat (Cwb) Cat1
SuperiorAnchor Handling TugVessel (Ahtv) Cat 2 
AcamarAnchor Handling TugVessel (Ahtv) Cat 2 
GspBigfoot 1 Anchor Handling TugVessel (Ahtv) Cat 2

Bu veriler Nijerya’da römorkör, liman römorkörü, platform hizmet aracı, personel nakil aracı, ikmal aracı, kılavuz motoru gibi çok çeşitli deniz araçlarını yüksek oranda ihtiyaç olduğunu göstermektedir.

Önceki ve Sonraki Yazılar