1. HABERLER

  2. LİMANLAR

  3. Gazimağusa Limanı'nın 'Kardeş Limanlar Projesi'ne dahil olması için müracaat edildi
Gazimağusa Limanı'nın 'Kardeş Limanlar Projesi'ne dahil olması için müracaat edildi

Gazimağusa Limanı'nın 'Kardeş Limanlar Projesi'ne dahil olması için müracaat edildi

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Gazimağusa Limanı'nın TDT'nin oluşturduğu 'Kardeş Limanlar Projesi'ne dahil edilmesi için müracaat yapıldı.

A+A-

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Gazimağusa Limanı’nın, Türk Devletleri Teşkilatı Kardeş Limanlar Programına dahil edilmesi için İstanbul’daki TDT Sekreteryasına başvuruda bulundu.

Bakan Arıklı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kardeş Limanlar Mutabakat Zaptına dahil olma talebini bugün görüştüğü TDT Genel Sekreteri Büyükelçi Kubanıçbek Ömüraliyev’e iletti.

Kardeş Limanlar projesi, 11 Kasın 2022 tarihinde düzenlenen 9’uncu Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Zirve Toplantısında Ulaştırma Bakanları tarafından imzalanan TDT Bağlantısallık Programının bir parçası olarak oluşturulmuştu.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Arıklı, Gazimağusa Limanı’nın TDT’nin Kardeş Limanlar projesine dahil edilmesinin, KKTC’ye uygulanan haksız kısıtlamalara çok önemli bir darbe olacağını belirtti. Arıklı, Kıbrıs Türkü’nün 2004’te Annan Planı’na evet demesiyle dünya ile bütünleşme ve uluslararası toplumun bir parçası olma isteğini ortaya koyduğunu, dönemin BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın ise referandumda “evet” demesi nedeniyle Kıbrıs Türkü’nün ödüllendirilmesi gerektiğini ve 1983’ten bu yana uygulanan haksız kısıtlamaların kaldırılması çağrısı yaptığını ifade etti.

gazimagusa-limaninin-kardes-limanlar-projesine-dahil-olmasi-icin-muracaat-edildi-1.jpg

“Gazimağusa Limanı’ndan seyahat veya ticaret konusunda kısıtlayıcı karar yok”
“Türk Devletleri Teşkilatı, Kıbrıs Türkünün bu isteğini dikkate almalı ve bu haklı talebe olumlu yanıt vermeli. Kardeşlerimizden beklediğimiz, diğer gözlemci üyeye gösterdiği yaklaşımı bizlere de göstermeleridir” diyen Arıklı, Gazimağusa Limanı’ndan seyahat edilmesi veya ticaret yapılması önünde herhangi uluslararası bir kural veya bağlayıcı bir karar olmadığını, bunun birçok kez uluslararası kurulular ve Avrupa Birliği’nin (AB) yürütme organı olan Avrupa Komisyonu tarafından da teyit edildiğini belirtti.

Bakan Arıklı, Gazimağusa Limanı’ndan Türkiye dışında başka bir ülkeye doğrudan sefer düzenlenmesinin geçmişte Kıbrıslı Rum Avrupa Parlamentosu üyeleri tarafından şikayet edildiğini, Avrupa Komisyonu’nun da yanıt olarak “Gazimağusa Limanı ile ilgili herhangi bir kısıtlayıcı madde bulunmaması nedeniyle konuyu ilgili ülke ülke görüşmeniz gerekir” dediğini aktardı.

Bakan Arıklı, Türk Devletleri Teşkilatı’ın Gazimağusa Limanı’nın Kardeş Limanlar Projesine dahil etmesi halinde KKTC’nin ürünleri için yeni ve çok önemli bir pazarın açılacağını sözlerine ekledi.

TDT Bağlantısallık Programına, teşkilatın diğer gözlemci üyesi Macaristan da imza koyarken, yapılan başvurunun kabul edilmesi halinde Gazimağusa Limanı’nı, Samsun, Mersin, Bakü, Kazakistan, Kazakistan ve Özbekistan’ın üç kuru yük limanı ile birlikte TDT Kardeş Limanlar projesinin bir parçası haline gelecek.

Kaynak: Kıbrıspostası

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.