1. HABERLER

  2. SEKTÖRDEN

  3. Expomaritt Exposhipping İstanbul 2023 fuar açılışı gerçekleşti
Expomaritt Exposhipping İstanbul 2023 fuar açılışı gerçekleşti

Expomaritt Exposhipping İstanbul 2023 fuar açılışı gerçekleşti

Denizcilik profesyonellerinin önde gelen buluşması Expomaritt Exposhipping İstanbul 2023, görkemli bir açılış töreni ve denizcilik dünyasını hareketlendirmeyi vaat eden bir dizi etkinlikle başladı.

A+A-

Açılış törenine, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, Meclis Başkanı Başaran Bayrak, Yönetim Kurulu, Meclis Başkanlık Divanı, Şube Başkanları, Meclis Üyeleri ve denizcilik sektörü temsilcileri katıldı.

Törene, Panama Büyükelçisi Mariela Sagel Rosso, İstanbul Başkonsolosu Abraham Jose Segovia De Leon, MSÜ Deniz Harp Okulu Komutanı Tümamiral Ramazan Özoğul, İstanbul Tersanesi Komutanı Tuğamiral Recep Erdinç Yetkin, Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cem Seven, Türk Armatörler Birliği Başkanı Cihan Ergenç de iştirak etti.

dsc-2528-001.jpg

Açılış töreninde konuşan Tamer Kıran, Expomaritt Exposhipping İstanbul’un firmalarımıza, sektörümüze, dolayısıyla ekonomimize ciddi anlamda katkı sağlayacağına inandığını belirtti.

Tamer Kıran, bu önemli organizasyonun sadece ulusal denizciliğimiz açısından değil, global denizcilik sektörünün de tüm paydaşlarını tek bir çatı altında toplayarak, ulusal ve uluslararası güçlü iş birliklerine zemin hazırlayan ve meydana gelen son gelişmelerin yakından takip edilmesine olanak sağlayan çok önemli bir etkinlik olacağını vurguladı.   

Bu yıl, "Global Denizcilik Sektörünün Rotası İstanbul'a Çevriliyor!" mottosuyla düzenlenen fuarın, aynı zamanda dünyanın en güzel şehirlerinden bir tanesi olan İstanbul için de önemli bir kazanım olduğunu belirten Tamer Kıran, İstanbul’un tarihi ve kültürel mirası yanında denizcilik sektörü açısından da son derece önemli bir konumda yer aldığını kaydetti.

Türk Boğazlarının Karadeniz’e açılan kapısı olarak son derece stratejik bir mevkide yer alan İstanbul’un, gemi inşası, tamiri, bakımı ve onarımında da önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirten Tamer Kıran, denizcilik sektörümüzün bugün modern gemileri inşa etme imkanına sahip tersanelerinin büyük bölümünün İstanbul ve çevresindeki bölgelerde yer aldığına dikkat çekti.

Tamer Kıran, “Her yeni fuarın yeni bir heyecan olduğuna inanıyorum. Yerli ve yabancı konuklarımızın bu güzel ortamda bir araya gelerek iyi bir sinerji yaratacaklarına, buradaki potansiyeli ticari ilişkilerimizi geliştirmek adına en iyi şekilde değerlendireceklerini düşünüyorum. Ayrıca, fuar nedeniyle gelen konuklarımızın, İstanbulumuzun güzelliklerini de yaşayacaklarına ve unutulmaz anılarla ülkemizden ayrılacaklarına yürekten inanıyorum.” diye konuştu.

tamer-kiran-003.jpg

Tamer Kıran, fuara katılım sağlayan, bu güzel organizasyonda emekleri bulunan, başta organizsayon şirketi Informa Markets olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti, fuarın denizcilik sektörüne hayırlı olmasını diledi.

Davetlilerle birlikte kurdele keserek fuarın açılışını gerçekleştiren Tamer Kıran, ardından fuarda yer alan firmaların stantlarını gezdi, düzenlenen resepsiyona katıldı.

Yeşilköy’deki İstanbul Fuar Merkezi’nde 11-14 Ekim 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek fuar, 35’ten fazla ülkeden, 700 markanın yanı sıra 65’ten fazla ülkeden 9.000’i aşkın ulusal ve uluslararası denizciyi ağırlayacak.

Konferans Programı İkinci Gün Başlayacak
Fuarın ikinci günün itibariyle denizcilik sektörünün karşı karşıya olduğu en kritik konuların ele alındığı kapsamlı bir konferans programı başlayacak. Sektörün önde gelen isimleri; sürdürülebilirlik, dijitalleşme, gemi finansmanı ve sektördeki genç yetenekler gibi konuları ele alacak. Bu panellerin, sürekli gelişen denizcilik sektöründe yol almak için paha biçilmez içgörüler ve stratejiler sağlaması bekleniyor.

Cumhuriyet Kadınları Projesi Lansmanı
Fuar kapsamında gerçekleşecek etkinliklerden biri de Cumhuriyet Kadınları Projesi Lansmanı. Bu özel etkinlik, denizcilik sektöründeki başarılı kadınlara ışık tutarak onların olağanüstü katkılarını takdir edecek. Geleneksel olarak erkek egemen bir alanda gösterdikleri özveri ve başarıları kutlanarak, onlar adına Deniz Temiz Derneği Turmepa’ya yapılan bağışlarla birlikte sertifikaları verilecek. 

Anadolu Mavisi Projesi
Fuarın ilk gününde ziyaretçiler, ana fuayede dikkat çekici bir şekilde sergilenen Anadolu Mavisi projesiyle karşılaştı. Bu proje, cumhuriyetin 100. yıldönümü anısına Atatürk'ün ayak bastığı gemilere saygı duruşunda bulunuyor. Yazar Ali Bozoğlu ve Expomaritt Exposhipping İstanbul konferans moderatörlerinden Gökhan Karakaş'ın birlikte kaleme aldıkları “Anadolu Mavisi” adlı kitaptan alıntılar ve görsellerin yer aldığı proje, Türkiye'nin zengin denizcilik mirasına da bir kanıt sunuyor.

Expomaritt Exposhipping İstanbul 2023 ileriye doğru yelken açarken; yenilik, bilgi alışverişi ve sektörün bir aradalığı için bir platform olmaya devam ediyor. Bir dizi aydınlatıcı konferans, yeni bağlantılar kurma fırsatları ve heyecan verici katılımcı stantlarıyla, fuar dikkate değer bir başarıya imza atmaya hazırlanıyor.

dsc-2158.jpg

ozi05582.jpg

10-001.jpg

9-003.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.