1. HABERLER

  2. SEKTÖRDEN

  3. Doğusel: “Kocaeli, ‘Mavi Ekonomi’nin en önemli kentlerinden”
Doğusel: “Kocaeli, ‘Mavi Ekonomi’nin en önemli kentlerinden”

Doğusel: “Kocaeli, ‘Mavi Ekonomi’nin en önemli kentlerinden”

İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi’nin Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı. 25.09.2023 tarihinde gerçekleştirildi. 

A+A-

İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası (DTO) Kocaeli Şubesi’nin Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Vefa İbrahim Aracı başkanlığında şube hizmet binasında gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması sonrasında başlayan toplantıya; Körfez Kaymakamı Uğur Kalkar, Körfez Belediyesi Başkanı Şener Söğüt, Körfez Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Öztürk, Kocaeli Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Umur Bucak, Kocaeli Üniversitesi Karamürsel Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Bamyacı, Doğu Marmara Gümrük Müşavirleri Derneği Başkanı Sadi Vatan, KOTSİAD Başkanı Erkan Gül, İzmit Genç İş İnsanları Derneği Başkanı Kerem Oğuz, Yarımca Yelken Kulübü Başkanı Recep İlgün, Hereke Özel Hergüner Denizcilik Koordinatörü Adem Kayıkçı, Nicomedia Su Sporları ve Su Altı Avcılığı Spor Kulübü Yöneticileri, Körfez Esnaf Odası ve Körfez Kent Konseyi Başkanları, meclis üyeleri ile denizcilik camiasının paydaşları katıldı.

“Denizci kent bırakmak istiyoruz”
Eylül Ayı Meclis Toplantısı’nın açılış konuşmasını gerçekleştirilen İMEAK DTO Kocaeli Şubesi Meclis Başkanı Vefa İbrahim Aracı, katılımcıları selamlayarak, meclis gündemini okudu. Sonrasında, İMEAK DTO Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Doğusel kürsüye gelerek, “Bugün sizlerle bu mecliste olmak çok güzel. Burada hepimiz ev sahibiyiz. Her zaman sohbetlerimiz oluyor. Mavi vatan, mavi ekonomi, denizcilik için birlikte elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Sağ olsun Büyükşehir Belediyemiz ve Körfez Belediyemiz her çağrımıza kulak veriyor. Sorunlarımızı ve dertlerimizi anlatıp işin içerisinden hep beraber çıkmaya çalıştıkça sonuçlar daha da olumlu ve kolay oluyor. Bizlerin görevi, sivil toplum kuruluşları ve akademiyle beraber bölgenin doğrularını dünya gerçekleriyle özdeşleştirip, gelecek nesillere denizci bir kent bırakabilmek. O yüzden bugün hepimiz buradayız. İnşallah hep birlikte geleceği inşa edeceğiz” dedi.

“Dip çamuru temizliğini yakından takip ediyoruz”
Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü dip çamuru temizleme çalışmalarını değerlendiren DTO Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Doğusel, “İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi olarak denize dönük projeleri yakından takip ettiğimizi ifade etmek istiyoruz. İzmit Körfez Dip Çamuru Temizliği Projesi’nin önemini de fark ediyoruz. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Cumhurbaşkanlığı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı destekleriyle yürüttüğü ve 120 milyon dolarlık projenin, tertemiz bir İzmit Körfezi meydana getirebilmek için atılmış en büyük adımlardan biri olduğunu ve kısa sürede Türkiye’ye örnek olacağını düşünüyoruz” açıklamalarında bulundu.

‘Mavi ekonomiyi’ değerlendirdi
Mavi ekonomi hakkında konuşarak önemli bilgiler veren Doğusel, “Meclis toplantımızın bu ayki gündemlerinden biri, hepinizin bildiği gibi mavi ekonomi. Bilindiği gibi ekolojik krizler bir yandan dünya üzerindeki biyolojik çeşitliliği azaltırken diğer yandan da insan yaşamını tehdit eder hale gelmiştir. Bu tehdidi önce azaltmak, sonra da yok etmek için dünyanın dörtte üçünü kapsayan denizler ve okyanusların ekosistemlerini, biyoçeşitliliğini korumak zorundayız. Öte yandan deniz ve okyanuslardan elde edilen gıda ve enerjideki verimlilik için de mavi ekonomi modelini iyi anlamalı ve bu ekonominin gerekliliklerini yerine getirmeliyiz” dedi.  

Doğusel: “Kocaeli mavi ekonomi için çok değerli”
Kocaeli’nin mavi ekonomi adına çok değerli bir yerde olduğunun altını çizerek sözlerini devam eden Vedat Doğusel, “Yaşadığımız kent Kocaeli, mavi ekonominin uygulanabilirliği noktasında ülkemizin en önemli kentlerinden. Balıkçılık, gemi yapımı, deniz taşımacılığı ve deniz turizmi olmak üzere denize dair her türlü ekonomik çalışmanın Kocaeli’nde olduğunu görüyoruz. İşte bu sebeple daha sağlıklı bir deniz ekosistemi ve biyoçeşitliliği için çabalamalı, bu yöndeki çalışmalara katkı vermeliyiz. Bundan sonraki süreçte mavi ekonomi modeli ile ilgili daha fazla çalışma yapacağımızı ifade etmek isterim” değerlendirmesinde bulundu. 

Derince ihracatta yine zirvede
Kocaeli Liman İstatistikleri ile ilgili bilgiler veren Doğusel; “Doğu Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü verilerine göre, bu yılın ilk sekiz ayında ihracatımız 24 milyar 991 milyon dolar olurken, ithalatımızın ise 54 milyar 25 milyon dolara ulaştı. İlk sekiz ayda en çok ihracat yapan gümrük kapımız 12 milyar 23 milyon dolar ile Derince olurken, Derince’yi takip eden Dilovası’nda ise 5 milyar 674 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti. İthalatımızda ise Derince ve Dilovası gümrük kapılarımız zirvede yer aldı. Derince Gümrük Müdürlüğü’nde 20 milyar 839 milyon dolarlık ithalat gerçekleşirken, Dilovası Gümrük Müdürlüğü’nde ise 16 milyar 774 milyon dolarlık ithalat gerçekleşti.

“Kocaeli’ye uğrayan gemi sayısı 6 bin 510”
İlk sekiz ayda Doğu Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Müdürlüğü’nün tahsil ettiği vergi ise 202 milyar 626 milyon Türk lirasıdır. 2023 Ağustos ayında bir önceki aya göre ihracatımızda ve ithalatımızda düşüşler görülmüştür. İhracatta %11,8’lik bir azalışa karşılık, ithalatta %12,2’lik bir azalış yaşanmıştır. Gemi istatistiklerine gelirsek; 2023 yılı ilk sekiz ayında Kocaeli’ye 1.979 adet Türk bayraklı gemi, 4.531 adet yabancı bayraklı gemi olmak üzere toplam 6.510 adet gemi uğramıştır. Türkiye’ye uğrayan gemilerin %16,2’si Kocaeli ilimize aittir. Yüklemede 18 milyon 449 bin ton elleçlenirken, boşaltmada 36 milyon 275 bin ton yük elleçlenmiştir. Toplamda 54 milyon 725 bin ton elleçlenmiş ve Türkiye toplamda %15,7’lik pay almıştır. Konteyner elleçlemesinde, ilimiz toplam 1.389.708 TEU ile Türkiye genelinde İstanbul Ambarlı’dan sonra 2. sıradadır” dedi.

Öztürk: “Bize denizciliği her fırsatta anlatıyor”
Doğusel’in ardından duygu ve düşüncelerini aktarmak üzere kürsüye gelen Körfez Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Öztürk, “Vedat Doğusel ve ekibi bize mavi vatanı, denizciliğin önemini çok kıymetli bir şekilde anlatıyor. Bıkmadan ve sürekli denizciliği ve Kocaeli’nin denizcilik noktasında gelmesi gerektiği yeri bizlerle paylaşıyor. Kendisine bu konuda şahsım adına teşekkür etmek istiyorum. Körfez Ticaret Odası olarak, denizcilik ile ilgili hangi konu olursa olsun elimizden gelen katkıyı vermeye çalışıyoruz. El birliği ile birlikte ülke ekonomimizi ve denizciliğin ülkemize kattığı geliri daha da arttıracağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Söğüt: “DTO Kocaeli, mavi ekonomi için mesai harcıyor”
Körfez Belediyesi Başkanı Şener Söğüt meclis toplantısında yaptığı konuşmada, “Özellikle İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanımız Vedat Doğusel bizlere, mavi ekonominin öneminden bahsetti. Mavi vatanı, denizciliği ve denizi daha iyi tanımak, deniz ile olan bağımızı daha da güçlü kılmak için bugün gerçekleştirilen meclis toplantısının önemi gerçekten çok büyük ve anlamlı. 20 kilometre denize kıyı olan bir ilçede yaşıyoruz. Limanların olduğu ilçede yaşıyoruz. Biliyoruz ki; dünya ticaretinin %80’i deniz taşımacılığı ile gerçekleşiyor. Bu sektörden hem ülke olarak hem il olarak hem de ilçe olarak ticaretteki payımızı arttırmak için Deniz Ticaret Odamız tüm dinamikleri yerine getirmek adına mesai harcıyor. Ortak akıl oluşması çok önemli. İnanıyorum ki; bu tür toplantılar şehrimizdeki deniz ticaretini daha güçlü kılıp önemli hale getirecektir” dedi.

Kalkar: “Denizciliğin gelişmesini destekliyoruz”
Son olarak meclis üyelerine hitap eden Körfez Kaymakamı Uğur Kalkar ise, “Körfez ilçesi, şehirleşmenin deniz kıyısına doğru olduğu bir yapıya sahip. Bununla beraber deniz kıyısında da çeşitli sanayi faaliyetlerinin ve deniz ticaret faaliyetlerinin yapıldığı ilçe konumunda. İlçe olarak, limanlarımız kanallarıyla denizlerimizden ticaret anlamında istifade ediyoruz. Şehir, sanayi ve ticaretin iç içe geçtiği yaklaşık 20 kilometreyi bulan sahil bandında yaşıyoruz. Denizcilik, muhakkak ki çok önemli bir sektör. Deniz ticareti, dünyadaki ticaretin en temel yönüdür. Biz de ilçe olarak deniz ticaretinin gelişmesini arzu ediyoruz. İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubemizin öncülüğünde denizciliğin gelişmesine dair ne gerekiyorsa yapıyor ve yapmaya da devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Bilgilendirme sunumları yapıldı
İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi Eylül Ayı Olağan Meclis toplantısı, Kocaeli Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Umur Bucak’ın, ‘Mavi Strateji ve Ekonomi’, İzmit Genç İş İnsanları Derneği Başkanı Kerem Oğuz’un dernek tanıtımının ardından, üyelerin sektörel görüş ve önerilerini aktarmasıyla sona erdi.

dto-kocaeli-eylul-ayi-meclis-toplantisi.jpg

dto-kocaeli-eylul-ayi-meclis-toplantisi-1.jpg

dto-kocaeli-eylul-ayi-meclis-toplantisi-2.jpg

dto-kocaeli-eylul-ayi-meclis-toplantisi-3.jpg

dto-kocaeli-eylul-ayi-meclis-toplantisi-4.jpg

dto-kocaeli-eylul-ayi-meclis-toplantisi-5.jpg

dto-kocaeli-eylul-ayi-meclis-toplantisi-6.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.