1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Alsancak Limanı'nın Abu Dhabi Port tarafından satın alındığı iddia edildi
Alsancak Limanı'nın Abu Dhabi Port tarafından satın alındığı iddia edildi

Alsancak Limanı'nın Abu Dhabi Port tarafından satın alındığı iddia edildi

2017 yılında Türkiye Varlık Fonu’na devredilen İzmir Alsancak Limanı’nın, 2021 yılında Varlık Fonu ile liman ve lojistik yatırımları yapma amacı ile stratejik ortaklık anlaşması imzalayan Abu Dhabi Port tarafından satın alındığı iddia edildi.

A+A-

Dünya Gazetesi'nden Özlem Sarsın'ın haberine göre, Alsancak Limanı, Abu Dhabi Port tarafından satın alındı. Çeşitli kaynaklardan edinilen bilgiler doğrultusunda Abu Dhabi Port ile prensipte el sıkışıldığı ancak resmi açıklamanın henüz yapılmadığı söylendi. İzmir’in merkezinde yer alan ve çok değerli bir konuma sahip olan İzmir Alsancak Limanı’nı TCDD işletiyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü istatistiklerine göre limanda 2023 yılı Ocak-Mayıs döneminde yaklaşık 126 bin TEU konteyner elleçlendi.

Abu Dhabi Port ile iş birliği 2021 yılında başladı
25 Kasım 2021 yılında AD Ports Grubu ve Türkiye Varlık Fonu, liman geliştirme ve operasyonları için büyük yatırım fırsatları üzerinde iş birliği yapmak ve Türkiye'deki lojistikle ilgili yatırım projelerini koordine etmek için stratejik bir ortaklık anlaşması imzalamıştı. Anlaşma AD Ports Grup CEO'su Mohamed Juma Al Shamsi ve Türkiye Varlık Fonu CEO'su Salim Arda Ermut tarafından imzalanmıştı. Anlaşma şartlarına göre, iki kuruluşun Türkiye'deki bir dizi yatırım fırsatını araştırmak ve incelemek, tüm yatırım fırsatlarını değerlendirmek ve iki taraf arasındaki ticari bağları geliştirmek, ortak bir yönlendirme komitesi oluşturmak için iş birliği yapması planlanmıştı.

Limanın özelleştirilmesi gerçekleşememişti
Özelleştirmesi tam bir yılan hikâyesine dönen Alsancak Limanı 2004 yılında özelleştirme programına alınarak 2007 yılındaki ihale açılmış, ihaleyi 1 milyon 275 milyar dolar bedelle Hutchison, Global ve EİB konsorsiyumunun kazanmıştı.

Özelleştirme ihalesi sonrasında açılan yürütmeyi durdurma ve ihalenin iptali yönündeki davalar nedeniyle ihale sürecinin uzaması sonucunda kazanan grup ihaleden vazgeçmiş, limanın özelleştirilmesi gerçekleşememişti. 2012 yılında tekrar ihaleye çıkmasına karşın bir sonuç alınamamıştı.

Küresel ticareti yönlendirmeyi hedefliyorlar
2006 yılında kurulan AD Ports Group'un bir parçası olan Abu Dhabi Ports yaklaşık 2 bin 500 çalışanı ile BAE'de 10 liman ve terminalin sahibi ve işletmecisi. Grup, birinci sınıf limanlar, sanayi bölgesi ve lojistik tedarik zincirlerinden oluşan entegre bir portföy aracılığıyla küresel ticareti yönlendirmeyi hedefliyor.

Alsancak Limanı'na dair
Alsancak Limanı, Türkiye'nin en büyük ve en işlek limanlarından biridir ve Ege Denizi'nde, İzmir'in Alsancak semtinde yer alır.

Limana dair kesin bir kuruluş tarihi belirtmek zor olabilir çünkü bölgede tarihsel süreç içinde farklı dönemlerde ve farklı kapasitelerde liman faaliyetleri gerçekleşmiştir. Ancak modern anlamda Alsancak Limanı'nın kuruluşu, 19. yüzyıla dayanır. İzmir'in artan ticaret hacmi ve bu ihtiyacı karşılamak üzere modern bir limana ihtiyaç duyulması, limanın geliştirilmesini ve genişletilmesini beraberinde getirmiştir.

1855 yılında İzmir-Aydın demiryolu hattının yapımına başlandığında, bu proje kapsamında bir liman inşası da planlandı. İngilizler tarafından inşa edilen bu liman, daha sonra 1867 yılında kullanıma açıldı.

20. yüzyıl boyunca liman, modernizasyon ve genişletme projeleriyle büyütüldü ve geliştirildi. 1955 ve 1983 yılları arasında büyük ölçekli genişletme çalışmaları yapıldı ve Alsancak Limanı, Türkiye'nin en büyük konteyner limanlarından biri haline geldi.

Bugün Alsancak Limanı, Türkiye'nin en önemli ihracat ve ithalat merkezlerinden biridir ve ülkenin batısında yer alan ana limandır. İhracat ve ithalat faaliyetlerinin yanı sıra, liman aynı zamanda yolcu taşımacılığı ve feribot hizmetleri için de kullanılıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.