1. YAZARLAR

  2. Cem Devrim YAYLALI

  3. Alçak Yörünge Uyduları Gemi Sahipleri ve Mürettebat İçin Yeni Kapılar Açıyor
Cem Devrim YAYLALI

Cem Devrim YAYLALI

Serb. Deniz. Yazarı ve Analist

Alçak Yörünge Uyduları Gemi Sahipleri ve Mürettebat İçin Yeni Kapılar Açıyor

A+A-

LEO uyduları, gemi sahiplerine ve mürettebatına geniş veri erişimi sağlar. Hava durumu bilgisi, deniz haritaları ve geminin durumu gibi önemli verilere anında erişim mümkün hale gelir. Bu, gemilerin güvenli seyahat etmelerine yardımcı olur ve verimliliği artırır.

Uydu üzerinden kara ile iletişim kurmak denizdekiler için günümüzde vaz geçilemez bir imkandır. Denizcilik sektörü uzun yıllar yüksek yörünge (GEO) uydulardan iletişim için faydalanmıştır. Yüksek yörünge uyduları dünyada yaklaşık 36.000 km uzaktadırlar. Bu mesafede uyduların dünya etrafındaki dönme hızı dünyanın kendi eksenindeki dönem hızına eşit olduğu için dünyadan bakıldığında sanki gökyüzünde sabit duruyorlarmış gibi algılanırlar. Bunun avantajı karada uydu antenlerinin sadece bir kere kurulmasıdır. Daha sonra tekrar ayar yapmak gerekmez. Ancak gemiler hareketli platformlar oldukları için gemilerde bulunan uydu antenlerin geminin hareketini hesaplayarak sürekli uyduyu takip etmeleri gerekmektedir. Bu yüzden gemilerde kullanılan antenler karada kullanılan benzer antenlere göre daha karmaşık ve motorlu bir yapıya sahiptir. 

Çok yakın zamana kadar kullanılan haberleşme uyduları hep yüksek yörünge uyduları idi. Son yıllarda, standart GEO uyduların yerini almaya başlayan Alçak Yörünge Uyduları (LEO) denizcilik sektöründe büyük bir devrim yaratmış ve gemi sahipleri ile mürettebat için bir dizi önemli avantaj sunmaktadır.

LEO uyduları, yüksek yörüngelerdeki geleneksel uydulardan farklı olarak Dünya'nın yakın çevresinde dönen uydulardır. Bu uydular dünyadan ortalama 2000 kilometre kadar uzaktadır.  Bu sayede yüksek yörünge uydularına göre hem daha yüksek hızlarda internet bağlantısını daha düşük gecikme süresiyle sunabilirler. Böylece gemi sahiplerine ve mürettebatına düşük gecikme süreleri, yüksek hızlı internet erişimi ve güçlü veri iletişimi imkânı sağlar. Üstelik LEO uyduları gemilere hareketli anten koymadan da kullanmak mümkündür. LEO uyduların sinyalleri GEO uydulara göre daha güçlü olduğu için hareketli parçası olmayan elektronik antenleri kullanarak gemilere internet erişimi sağlamak mümkün olmaktadır. 

starlink-ve-oneweb.png

Bu yüzden Starlink ve Oneweb gibi LEO uydular üzerinden internet hizmeti çözümlerine denizcilik sektöründen ciddi bir talep olmaktadır. 

Denizde seyahat ederken, anında iletişim hayati önem taşır. Bu gemide bulunan personel içinde, yolcular içinde geçerlidir. 

Artık Kruvaziyer veya feribotlarla seyahat eden yolcular için yüksek hızlı, düşük gecikmeli gemi içi bağlantı artık bir ayrıcalık değil, bir ihtiyaç haline geldi. Geçmişte, bağlantı sadece belirli noktalarda mevcuttu ve yüksek bir fiyat etiketi taşıyordu. Modern yolcular, geminin her noktasında erişilebilir bir Wi-Fi deneyimi bekliyor. LEO uydular dünyaya GEO uydulardan daha yakın oldukları için gemideki uydu terminali ile karadaki yer istasyonu arasında sinyaller daha kısa bir yol izlemekte ve karşıya daha çabuk ulaşmaktadır. GEO uydularda 650 - 750 milisaniye süren paket yolculukları LEO uydularda 150 milisaniye civarında olmaktadır. 

leo-uydu-baglantisi.jpg

Düşük gecikmeli LEO uydu internet bağlantısı, yolcuların seyahatleri sırasında çalışmasına, filmler veya TV dizileri izlemesine, çevrimiçi oyun oynamasına, video aramalar yapmasına ve fotoğraf ve videolarını sosyal medyada paylaşmasına olanak tanır. Sonuç olarak, gemi sahipleri ve işletmecileri müşteri sadakatini ve karlılığı artırabilirler. 

Artık yolcular seyahati sırasında yaşadığı güzel anları hemen sosyal medyada paylaşmak ve karada alıştığı internet kullanımımı deniz seyahati sırasında da devam ettirmek istiyorlar. Bu yüzden kruvaziyer veya feribot yolcularına tatminkâr hızlarda internet bağlantısı sunmak için LEO uyduları işletmecilerin kolay kolay vaz geçemeyeceği bir çözüm haline gelmektedir. 

Yüksek hızı kaliteli ve düşük gecikmeli internet bağlantısı sadece büyük gemilerde seyahat eden yolcuların talebi değildir. LEO uydu bağlantısı aynı zamanda süper yatlar için en iyi seçenektir. Son yıllarda süper yatlarda küresel uydu iletişimi talebi artmıştır. İşletmeciler dünya genelindeki premium müşteriler için her zaman bağlı bir deneyim sunmak istiyorlar. Bu sebeple Starlink veya Oneweb Advance LEO bağlantısı gibi hizmetler bir süper yatın sahipleri ve yolcuları tarafından beklenen premium deneyimi sunan kapasite, kapsama ve düşük gecikme sağlar.

uydu-ve-gemi.jpeg

Elbette denizlerde sadece büyük kruvaziyer gemiler, feribotlar veya süper yatlar uydu internet bağlantısına ihtiyaç duymuyor. Dünya ticaretinin ana taşıyıcısı olan ticari gemiler içinde artık LEO uyduları üzerinden verilen internet hizmetleri her geçen gün vaz geçilmez bir hale geliyor. 

Uzun seyahatler sırasında denizdeki mürettebatın sağlığı ve güvenliği son derece önemlidir ve işverenlerden artık geniş bir hizmet yelpazesi sunmaları beklenmektedir. 

Internet bağlantısı, denizcilik endüstrisi için kritik bir hizmettir: uzaktan sağlık hizmetleri gibi kritik hizmetler sağlamanın yanı sıra mürettebat üyelerinin sevdikleriyle iletişimde kalmasını, sosyal medya aracılığıyla bağlı kalmasını ve uzun süre denizde eğlence sağlamasını sağlar.

LEO uyduları, gemi personelinin aileleriyle ve işverenleriyle kolayca iletişim kurmasını sağlar. Ayrıca, acil durumlar için hızlı erişim sunarak güvenliği artırır.

Uzun bir zamandır mürettebata denizde internet bağlantısı sağlama gemi işletmecileri için öncelik olmamıştır. Ancak internet kullanımını yaygınlaşması denizcilerinde seferlerde internet istemesine yol açtı. Gemilerde mürettebatın kullanımına tahsis edilen internet bağlantısının kalitesinin düşüklüğü,  bağlantının ya zaman olarak ya da kota olarak kısıtlı olması ve internet kullanımının maaşlardan kesilmesi tecrübeli personeli başka sektörlerde iş bakmaya yönlendirirken gençlerin denizcilik mesleğini tercih etmemelerine de sebep oldu. Çünkü çok az kişi ailelerinden ve arkadaşlarından uzak aylarca vakit geçirmeye istekliydi.

LEO uydularının sağladığı hızlı, güvenilir, yaygın internet bağlantısı artık rahatça gemideki mürettebata standart olarak verile bilinir. LEO bağlantısı, gemi sahiplerine ve işletmecilerine yüksek hızlar, düşük gecikme, bant genişliği ve uygun fiyatlı bağlantı sağlar ve gemideki tüm insanlar için yaşamı daha normal hale getirir. Özetle yaşam kalitelerini yükselmesine, moral ve çalışan sadakatini artırmasına olanak tanır.

LEO uyduları, gemi sahiplerine ve mürettebatına geniş veri erişimi sağlar. Hava durumu bilgisi, deniz haritaları ve geminin durumu gibi önemli verilere anında erişim mümkün hale gelir. Bu, gemilerin güvenli seyahat etmelerine yardımcı olur ve verimliliği artırır.

Denizde meydana gelen tıbbi olayların %7'si, gemide tıbbi uzman olmaması nedeniyle mürettebatın tahliyesini gerektirir ve bu işletmelere ciddi bir ek maliyet getirir. LEO uydu bağlantısı, kıyıdaki tıbbi uzmanlık ve danışmanlığa erişim sağlar, tıbbi durumları teşhis etmek ve daha bilinçli kararlar vermek için denizdekilere destek olur.

Kısaca özetleyecek olursak:

• ADVANCE LEO bağlantısı denizcilik şirketlerine rekabet avantajı sağlar, sadece iş süreçleri ve operasyonları iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda en iyi yetenekleri işe alma konusunda da avantaj sunar. Yüksek hızlı internet bağlantısı mürettebat eğitimini denizde yapmalarını sağlar ve tüm personelin becerilerini her zaman güncel tutar.

• Mürettebat dünyanın her yerinde oturum açabilir ve sosyal medya uygulamalarını kullanabilir. 

• Denizciler için denizdeyken aileleri ve arkadaşlarla video görüşmesi yapabilme imkânı sunar. 

• Acil bir sağlık sorunu ortaya çıktığında uzaktan tıbbi destek almak veya Tele-tıp uygulamalarını kullanma olanağını sunar. 

• Mürettebat üyeleri potansiyel olarak tehlikeli malzemeleri izleyebilir ve güvenliği sürdürmek için canlı kameraları ve sensörleri kullanabilir. Bunlar gerektiğinde şirket merkezi tarafından uzaktan sürekli ve düzenli izlenebilir. 

• Hızlı, güvenilir bağlantı ile mesleki eğitim artar; profesyonel gelişim hızlanır.

• Dinlenme zamanlarında mürettebat için çevrimiçi video, film, TV dizileri ve önemli futbol maçlarını ve diğer spor karşılaşmalarını izleme imkânı verir. 

• Kıyıdaki meslektaşlarıyla video görüşmesi yapma yeteneği, sorunsuz iş birliği sağlar.
Sonuç olarak alçak yörünge uyduların hem gemi sahipleri hem mürettebatı hem de yolcular için birçok avantaj sunmaktadır.

İletişim kolaylığı, veri erişimi ve güvenlik gibi unsurlar, denizdeki işlemleri daha verimli ve güvenli hale getirir. Bu nedenle, gemi sahipleri ve mürettebatı için LEO uyduları, gemi endüstrisinin geleceğinde önemli bir rol oynayacak gibi görünmektedir.

Bu yazı toplam 3771 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.