ESKO: Banner ve Reklam Başlangıç: 01.01.2022 Bitiş: 31.12.2022

SOLAS: Banner ve Reklam Başlangıç: 01.01.2022 Bitiş: 31.12.2022
PETROL OFİSİ
1 Aralık 2022 Başlangıç - 28 Şubat 2023 Bitiş
Yazı Detayı
17 Ocak 2022 - Pazartesi 19:05 Bu yazı 10982 kez okundu
 
Karşı Yaka Anadolu
Erbil OLCAY
2ER-CEI (Consultant Engineers International Co) Müşavirlik Yöneticisi
 
 

Aynı suyun doğusu ve batısında oturan bizler 21. yüzyılda da hala Di-Polama nedir öğrenemedik mi? Bu kadim grekçe kelimenin diplomasi demek olduğunu bilmiyoruz da sonuçta savaş gücü ve inanılmaz menfaatler için yüze gülen dost müttefiklerinden borçla bir işe yaramayacak milyarlarca dolar bedelli silahların alımını halkına nasıl anlatacak? Tehdit Türkiye’den demesi yeter mi?

 

Bizler bu coğrafyada aynı denizin iki yakasında yaşayanlar bulunduğumuzla iktifa etmeyip Ege tabiriyle üç kuruşluk ekonomimiz ve bize göre inanılmaz boyutlarda borçlarımızla teslim olduğumuz alacaklıları memnun etmek için iki büklüm oluyoruz. 

 

Yıllar önce Turgut Özal’ın zamanında Kuzey Ege’de “Petrol Arama” konusunda çatışma sınırına gelen bir dönemde tesadüfen Atina’da bulunuyordum. Sabah erken saatte bir gazete bayiinden haberlere bakarken aynı yerde Yunan Gazete manşetlerine bakan bir vatandaş kendi şivesi ile Türkçe bana dönüp, “bu ne iştir? Siyasiler gene ortalığı karıştırıyorlar, başımıza çorap örüyorlar” diyerek çekti gitti. 

 

Peki eğer bu günleri hatırlayacaklar var ise şimdi Kuzey Ege’de Petrol çıkartan var mı? 

 

O dönemde Türkiye Açık Deniz Yelken Kulübü Porto Carras’a bir yelken yarışı tertip etti ve benim de navigatörü olduğum ‘Oyster 42’ ile bu yarışa katıldım. Ne Neo Marmaras ne de Kuzey Yunanistan’da yaşayan komşularımızı ne de Ege Adasında yaşayanlar ne de biz insani hisler dışında birbirimize farklı bir gözle bakmadık. 

 

Ne Ege Adaları halkı ne Türkiye kıyılarında yaşayanlar hatta İstanbul’dan Yunanistan’a göç edenler, Girit’ten, Rodos’tan Türkiye’ye gelenler Yunan Hava Sahasının 6 mil mi? 12 mil mi? olup olmadığını sorgulayarak biz illa bunu istiyoruz mu? Diyorlar? Veya bu adaların etrafında bir gaz, petrol yatağı olduğunun iddiasında mılar?   

 

Yıllardır ocağa koyup kaldırdığımız bu tencere acaba neden? Sebep ve cevabını Costa Gavras’ın “Adults in The Room” filmiyle biraz aydınlanır. Bu filmin ana konusu siyasi vaatler ve bunun gerçekleşmemesi sonuçlarıdır. 

 

Evet, sonuçta alınan borçlar ve bu borçların ödenmesine yönelik gündem değiştirecek bir konuya ihtiyaç varsa bunun için merak etmemek gerekir. En yakında Covid-19’la uğraşan bir dünyada güney sınırlarında Suriye, Irak gibi ülkelerde yıllardır yerleşip kökleşmiş terörle uğraşan Türkiye’den başkası hatıra gelmez. 


Bu sefer de bu parlak ekonomik koşullarda Ege sorunlarına Doğu Akdeniz’de bulunduğu söylenen gaz ve/veya petrolü de öne sürerek arkaya dönenlerce ittifak kurup, savaş gemileri, roketler ve torpidolar, uçaklar alırken ortaya çıkan borcu da kimin ödeyeceğini ve nasıl ödeyeceğini herhalde komşumuzun vergi mükellefleri biliyorlardır.  

 

Aynı suyun doğusu ve batısında oturan bizler 21. yüzyılda da hala Di-Polama nedir öğrenemedik mi? Bu kadim grekçe kelimenin diplomasi demek olduğunu bilmiyoruz da sonuçta savaş gücü ve inanılmaz menfaatler için yüze gülen dost müttefiklerinden borçla bir işe yaramayacak milyarlarca dolar bedelli silahların alımını halkına nasıl anlatacak? Tehdit Türkiye’den demesi yeter mi?   

 

Henry Kissinger’e göre çağdaş diplomasi de dış politakaya yaklaşımda diplomasi devletler arası ilişkilerin yürütülmesinde en yararlı aracıdır. Diplomasiyi devletlerarası ilişkilerin savaşsız yönetmesi olarak da tanımlanır. 

 

İngiliz diplomasisinin edebiyat geleneğinin en seçkin 19. yüzyıl ortası temsilcilerinden birisi olan Ernest Satow “Diplomasi, bağımsız devletler arasında resmi ilişkilerinin yürütülmesinde uygulanan zeka ve inceliktir” der. 

 

Yıllardır çıbanbaşı Ege konusu suyun kenarındakilerce yüz yıllar içinde devam etmiş ve birinci dünya savaşı sonrası bir ucu kasden açıkta bırakılmış bir konudur. Hatta başta Meis Adasını İtalyanlara ikram eden müttefikler İtalya’nın söz konusu adayla olan ilişkisini de doğru dürüst saptamadığı için daha sonra Yunanistan’a devredilmiştir. 

 

Biz sokaktaki iyi kötü bilgi sahibi insanlar düne mi yoksa yaşadığımız günün gerçeklerine önem verdiğimizi doğru belirtmek ifade etmek mecburiyetindeyiz. 

 

Dünya beşten büyüktür diyen Erdoğan “Tek Taraflı” bir diplomasinin yönlendirdiği bir dünya anlayışından çıkılmasını ve Birleşmiş Milletlerin özgür yönlendirilmiş bir yapıya dönüşmesini ifade ederken ülkelerin ekonomik yapılarının güçlenmesi iş birliklerinin artması ve klasik dönemde yaşanan gelenekleşmiş politikalardan bir çıkış aramaktadır. 

 

Bunu ileri sürerken de Hans J.Morgethan’nun gerçeklilik teorisinde ki ifadesiyle uluslararası diplomasi alanında temel kurallar ön plana çıkar. Buna göre; diplomasi haçlı zihniyetinden arındırılmalıdır. Dış politika hedefleri ulusal çıkarlar doğrultusunda saptanmalıdır. En önemli uluslar kendileri için yaşamsal olmayan her konuda uzlaşmaya istekli olmalıdır. Değeri olmayan haklar için gerçek avantajların esasından vazgeçmemek gerekir demiştir. 

 

Eee, bre kadim komşum Anadolu’nun üç adım yakınındaki adalarda yaşayanlar acaba Ayvalık pazarından, çarşısından alışveriş yaparken kendilerine kötü davrananı gördüler mi? 

 

“Benden selam söyleyin Anadolu’ya kitabında yazar Sotirov hangi özlemini anlatıyordu? Biz yalnız aynı denizi mi paylaştık? 21. yüzyılda biz insanlar durup düşündüğümüz zaman çoluk çocuğun ekmeğimi ön plandadır yoksa huysuz komşumuzu mu ön plana koyuyoruz? 

 

Artık orta ve yakın çağ politikaları ve şekil değiştirmiş sömürgecilik çoktan bitmedi mi? Biz halkların bu işte dahili ne? Denizin batısına EU şartlarında vizeyle giderken sizler Turgut Özal’dan beri vizeye gerek olmadan Anadolu’ya sabah gelip akşam gitmiyor musunuz? 

 

Herkese oldukça pahalı oyuncakları hayırlı olsun da! Sonrası Allah Kerim. Bizler yine rakımızı uzomuzu mastikamızı içeriz tabi alacaklı müttefikler müsaade ederlerse. 

 
Etiketler: Karşı, Yaka, Anadolu,
Yorumlar
Haber Yazılımı