ESKO: Banner ve Reklam Başlangıç: 01.01.2022 Bitiş: 31.12.2022

SOLAS: Banner ve Reklam Başlangıç: 01.01.2022 Bitiş: 31.12.2022
PETROL OFİSİ
1 Aralık 2022 Başlangıç - 28 Şubat 2023 Bitiş
Yazı Detayı
16 Ocak 2022 - Pazar 22:00 Bu yazı 11659 kez okundu
 
2022’yi okumaya çalışmak…
Engin KOÇAK
Navis Yönetim Danışmanlık Denizcilik Koordinatörü
 
 

Son bir ayda navlun piyasaları adına konuşulacak ve geleceğe ışık tutacak çok şey oldu. Bunların başında Baltık Kuruyük Endeksi’nin yaptığı düzeltme varmış gibi gözükse de bu aşağı yönlü hareket aslında olması gereken sağlıklı bir düzeltmeydi. Bu arada bu düşünmemiz gereken en önemli gündem maddesi de değil…

 


Öncelikle evvelki yazımızda söylediğimiz gibi zaten capesize ve kömüre hücum sebebiyle yakın tarihin zirvesini yapmış olduğundan, özellikle Çin merkezinde kömür konusunda paniğin dinmesi capesize navlunları için hepimizin gözlemlediği etkiyi yarattı. 


Capesize endeksinin durumundan çok daha önemli bir diğer husus, yine Çin özelinde cevher talebinin sürekli düşmesi. Bu durum zaten uzun süredir capesize endeksinde yukarı yönlü bir hareketin geçici olacağına işaret ediyordu. Kömür rüzgârı dinince öyle de oldu.


Neticede geçen aydan bugüne yapılan düzeltme bazılarınca volatilite olarak algılanabilir. Fakat yılın bu dönemi için bence beklenen bir şeydi. Şimdi önümüzde Noel dönemine doğru yavaş yavaş eğimi azalan bir iniş olduğunu düşünüyorum. Buradan inişte capesize ile birlikte diğer tonajlarda da düzeltme olacaktır. Zaten baktığınızda supramax ve handysize segmentleri de gecikmeli ama benzer hareketlerde bulunuyor. Bu da şimdilik genel endekslere daha hızlı düşüş olarak yansıyor. 


Ben bunun bile beklenmesi gerektiğini düşünüyorum.


Bu eğilimler bence şubat ayı sonuna kadar devam edebilir. Şubattan sonra ise hem yeni yıl hem Çin yeni yılı hem de Ortodoks yeni yılı geçmiş olacağından, tekrar herkes “para kazanmaya” odaklanacaktır. 


2022 yılı söz konu olduğunda ilk tahminimiz 2021 ortalama seviyelerinin büyük ihtimalle 2022 için de geçerli olacağı yönünde. Temkinli olmak adına 2022 son çeyreğinde de sonraki sene için beklentiler şekilleneceğinden genele yayılmış olmayan bazı hareketler görülebilir. 


Biraz açıklayalım:


2022 yılı içinde takip edilecek iki önemli durum var. Birincisi tahmin edebileceğiniz gibi Federal Rezerv Bankası (Fed) ikinci ise Çin’in büyümesinde bundan sonra izleyeceği yol. 


Fed’in 2022 genelinde faiz artır(a)mayacağı az çok kestirilebiliyor. 2022 son çeyrekte Fed enflasyon endişeleriyle 2023’e hâkim olacak beklentileri de 2022’nin sonundaki piyasayı etkileyecek konjonktürü de belirleyecek şekilde hareket edebilir. Yani çıkıp ilk faiz arttırımını duyurabilir veya en azından bununla ilgili net takvimi sözlü olarak ortaya koyabilir.


Maalesef enflasyon görülmemiş seviyelerde ve kararlar buna göre değişebilir. Geçen ay İngiltere Merkez Bankası faize dokunmadığı için topa tutuldu mesela.


Çin’in büyümesi konusuna gelirsek… Evvela konu hakkında yazılmış bazı kısa ve öz makalelerden, blog yazılarından aktarmak istediğim bir husus var. Xi Jinping’in Çin’de Mao seviyesine çıkması söz konusu. Övmek için söylemiyorum ama entelektüel birikimi hatırı sayılır seviyelerde olduğu her hareketinden belli olan Çinli liderin her konuşması neyi nasıl yapacağına dair net mesajlar içeriyor. Bu söylemler siyasi vaat değil yani…


Son dönemde verilen mesaj ise “zeytin” profilli milli gelir, yani yüksek ve çok dar gelirli kesimleri sonuna kadar daraltıp, orta ve yüksek geliri arttırma hedefi var. Bu durumun Çin’in orta ve uzun vadedeki talep ve arz yapısına etkisi çok değişik olabilir. Çin’in her şeyi gerçekleştirme hız ve kararlılığı bunun vadesinin ne olabileceği hakkında da ipucu verebilir.


Hemen 2022’de kendini gösterecek ilk şeyin ise çelik, cevher ve kömür olacağını düşünüyorum.


Neyse…2022 yılı hakkında ipuçları aramaya devam edelim.


Avrupa’nın gevşemeye devam etmesi, ya da “sıkılaşmayı sonraki baharlara bırakması” diyelim, ayrı bir konu. Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Biden yönetimi altında Avrupa ile normalleşmeye yöneldi. Atlantik ticaret anlaşmasına geri dönüldü ve ilk kaldırılan yaptırım da çelik ve alüminyum konularında oldu. Bunun birtakım yansımaları olacak. Bir ucu Akdeniz ve Karadeniz çelik ticaretine kadar dokunabilir, ama bu başka bir yazının konusu…

 


ABD aynı zamanda Çin ile de ticaret savaşlarından geri adım atıyor. Hatta artık Çin ile iyiden iyiye gerilimi düşüren toplantıları, birbirlerini davet etmeler, ortak mesajlar vesair… takip ediyorsunuzdur.


2022’de küresel ticaret için olumlu olmak adına bir ipucu daha.


Bir de hepimizin malumu Covid-19’un gelişimi var. 2022 içinde eğer kontrolden çıkmazsa, Covid-19’un etkisi ve gündemdeki yeri 2022 ortasından itibaren iyice baskı altına girecektir.


2022’de çok kısa bir süre için bile olsa petrolün 100 dolar/varile çıkacağı da rivayet edildi. Bu olursa navlunlar çok sert yükselmese de ciddi etkilenecektir.


Son olarak Moody’s raporlarına göre gelişmekte olan ekonomiler 2022’de yüzde 4.8 büyüyerek hızla Covid-19 öncesi seviyelere dönecek. 2021 için beklenti ise yüzde 6.2.


Özetle 2022’nin Fed’in yönlendirmesine, Covid-19 ve enflasyon risklerine rağmen, denizcilik için potansiyel taşıdığı görülüyor. 


Bakalım analizimiz ne kadar doğru çıkacak.

 
Etiketler: 2022’yi, okumaya, çalışmak…,
Yorumlar
Haber Yazılımı