Yazı Detayı
23 Şubat 2021 - Salı 21:57 Bu yazı 3375 kez okundu
 
2021 Yılı Türk Deniz Kuvvetlerine Neler Katacak
Cem Devrim YAYLALI
 
 
11 Ocak tarihinde Savunma Sanayi Başkanlığı sosyal medya hesaplarında 2021 yılı hedeflerini açıklayan kısa bir video paylaştı. 
 
Bu videoya göre Savunma Sanayi Başkanlığının takip ettiği bütün projeler içinden 2021 yılında önemli bazı kilometre taşına erişecek olan bu projelerden doğrudan Türk Deniz Kuvvetleri ile ilgili olanları şunlardı:
 
1. Üç adet Deniz Karakol Uçağı ve Deniz Genel Maksat Uçağının Teslimatı
2. Atmaca Milli Gemi Savar Füzesinin İlk Teslimatı
3. Akya Milli Ağır Torpidonun İlk Teslimatı
4. TCG Anadolu Gemisinin Teslimatı
5. TCG Ufuk Gemisinin Teslimatı
6. İlk Lojistik Destek Gemisinin Teslimatı
7. TCG İstanbul Gemisinin Denize İndirilmesi
8. TCG Pirireis Denizaltısının Denize İndirilmesi ve İkinci Denizaltının Havuza çekilmesi
9. İnsansız Su üstü ve Sualtı Araçlarına Yönelik Projeler
 
Bu yazımızda bunlardan ilk üç tanesine yakından bakıp bu sistemlerin Deniz Kuvvetlerine olan katkılarına değinmeye çalışacağız. Diğerleri de gelecek yazılarımızda incelemeyi planlıyoruz. 
 
1. Üç adet Deniz Karakol Uçağı ve Deniz Genel Maksat Uçağının Teslimatı
 
 
2012 yılında İtalyan Alenia firması ile o zamanki adı ile Savunma Sanayii Müsteşarlığının imzaladığı bir anlaşma ile Türk Deniz Kuvvetlerine 6 adet Deniz Karakol Uçağı ve 2 adet Deniz Genel Maksat Uçağı alınmasına karar verilmişti. 
 
Meltem 3 projesi olarak bilinen bu projede Türk Havacılık Sanayi TAI İtalya’da üretilen ATR-72/600 turboprop yolcu uçaklarını Türk Deniz Kuvvetlerinin istekleri doğrultusunda deniz karakol görevleri yapacak şekilde modifiyeli etme ve uçaklara gerekli görev sistemlerinin entegre edilmesi rolünü üstlenmiştir. 
 
Bu proje için üretilen ilk uçak İtalya’dan Türkiye’ye Nisan 2013 yılında gelmiştir. Diğer uçaklar bunu takip etmiştir. TAI’daki modifikasyon ve montaj işlemlerinin tamamlanmasını takiben uçaklar uçuş testlerinin ve uçuş sertifikasyonu prosedürlerinin tamamlanması için tekrar İtalya’ya gitmişlerdir. 
 
İlk uçak 11 Aralık 2020 tarihinde Deniz Kuvvetlerimize katılmıştır. 
 
İki adet Kanada P&W firması turboprop motorları ile donatılmış olan ATR-72 Deniz Karakol uçakları Fransız Thales firması yapımı AMASCO-300 deniz görev durum kontrol sistemi ile donatılmışlardır. Bu sistem Ocean Master arama radarı Aselsan Aselflir-200T elektro optik keşif sistemi, sonobuoy lançeri, Link-11 ve Link 16 veri bağı, Aselsan elektronik harp ve kendini koruma sistemi, Manyetik anomali dedektörü, füze ikaz sistemlerinden oluşmaktadır. ATR-72 uçağının bir denizaltı periskobunu yaklaşık 30 deniz mili mesafeden tespit ettiği tahmin edilmektedir. Deniz Karakol görevinde bu uçaklar iki adet 324mm çağında torpido taşıyabilmektedir
 
Projede karşılaşılan gecikmelerden dolayı İtalyan üretici silahsız ve sensörü olmayan bir uçağı Genel Maksat Uçağı konfigürasyonunda teslim edecektir. Bu uçağın daha çok deniz kuvvetleri personelinin ve cihazlarının nakliyesi görevlerinde kullanılması beklenmektedir. 
 
Deniz Karakol konfigürasyonundaki ilk uçak 11 Aralık 2020 tarihinde Deniz Kuvvetlerimize katılmıştır. 2021 yılında içinde üç ilave uçağın ve bir adet genel maksat uçağının daha katılması planlanmıştır.
 
2. Atmaca Milli Gemi Savar Füzesinin İlk Teslimatı
 
 
Günümüzde deniz kuvvetlerinin düşmana indirdiği kılıcın keskin tarafını gemi savar füzeleri oluşturmaktadır. Bu füzeler ile çeşitli vasıtalar ile tespit edilmiş düşman gemilerine yüzlerce kilometre öteden saldırmak mümkündür. Bu yıla kadar Türk Deniz Kuvvetleri bu amaçla Amerikan yapımı Harpoon, Fransız yapımı Exocet gemi savar füzelerini yüzer unsurlarında bulundurmuştur. Ancak Türk Savunma Sanayinin geldiği olgunluk seviyesi sayesinde 2009 yılında Savunma Sanayi Başkanlığı ile Roketsan arasında uzun menzilli bir gemi savar füzesinin geliştirilmesi konusunda bir sözleme imzalanmıştır. Bu sözleşme belirtilen özelliklere sahip bir füzesinin geliştirilmesi sürecini kapsıyordu. 
 
Geliştirilen Atmaca füzesi 2016 yılından beri yapılan test atışları ile rüştünü ispat etmiştir. 2018 yılında Savunma Sanayi Başkanlığı gene Roketsan ile bu sefer füzenin seri üretimi için ikinci bir sözleşme imzalamıştır. 
 
Atmaca füzesinin 200 kilometreden uzun bir menzili vardır. Düşman tarafından tespit edilmemesi için deniz yüzeyinin 3 -5 metre üzerinde uçan füzenin 250 kg ağırlığında bir savaş başlığı vardır. 
 
Seri üretim hattından çıkan ilk füzelerinin 2021 yılında Deniz Kuvvetlerine teslim edilmesi planlamıştır. Böylece Türk Deniz Kuvvetleri her detayına hâkim olduğu, Türkiye’de üretilmiş ve kendi sistemleri ile uyumlu ve 100 güvenebileceği bir füzeye sahip olacaktır. 
 
3. Akya Milli Ağır Torpidonun İlk Teslimatı
 
 
Günümüzde deniz kuvvetlerinin düşmana indirdiği kılıcın keskin tarafını gemi savar füzeleri diğer tarafını ise torpidolar oluşturmaktadır. Günümüzde ağır torpidolar bir firkateyn büyüklüğünde geminin omurgasının altında patladığında geminin omurgasını rahatlıkla kırarak onu ikiye bölüp batıracak güce sahiptir. 
 
Bu sebeple 2009 yılında Deniz Kuvvetleri Araştırma Merkezi Komutanlığı ile Roketsan arasında 533 mm çağında bir ağır torpido geliştirilmesine dair ortak bir çalışma başlatıldı. Geliştirilen torpidonun ilk atışı 2013 yılında Marmara Deniz’inde gerçekleştirildi. 2016 yılında Savunma Sanayi Başkanlığı Roketsan arasında Akya torpidosunun seri üretilmesi hususunda bir sözleşme imzalandı.
 
Kovandan fırlatıldıktan sonra modern ağır torpidolar bir güdüm teli vasıtası ile denizaltıya bağlı kalmakta ve böylece denizaltıdaki savaş komuta kontrol sistemi tarafından hedefe doğru yönlendirilmektedirler. Bu özellik sayesinde denizaltı tarafından tespit edilen hedefe doğru güdümlenen torpido kendi sensörlerini ancak hedefe oldukça yaklaşmışken açmakta böylece hedefe kaçmak için olanak tanımamaktadır. Bu özelliklere sahip olan Akya torpidosu TÜBİTAK BİLGEM (Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi) tarafından geliştirilen ve Preveze Sınıfı Denizaltılara entegre edilmeye başlanan MÜREN Savaş Yönetim Sistemi tarafından güdümlenebilmektedir. 
 
Akya torpidosunun 2021 yılı içinde teslimatlarını başlayacak olması Türk denizaltılarının vurucu gücü artıracak ve hem yabancı tedarikçilere olan bağımlılık ortadan kalkacak hem de kullanılan silaha duyulan güven en üst seviyeye taşıyacaktır.
 
Türk Deniz Kuvvetleri için yürütülen modernizasyon projelerine baktığımızda ortada net bir hedef olduğunu görebiliriz. Türk Deniz Kuvvetleri envanterine yeni aldığı her türlü yeni sistemin veya silahların bütün avantaj dezavantaj, yetenek ve eksik tarafları üzerinde tam bilgi sahibi olmak ve böylece bunları içinde bulunulan koşullara göre mümkün olan en etkin şekilde kullanmak istemektedir.  
 
Etiketler: 2021, Yılı, Türk, Deniz, Kuvvetlerine, Neler, Katacak,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı