20 Kasım 2019 Çarşamba
  • DOLAR
  • EURO
  • BIST
Sisli
20°C

Kemal GÖVER – GÖVER Çelik Halat Yönetim Kurulu Başkanı 

Kemal GÖVER – GÖVER Çelik Halat Yönetim Kurulu Başkanı 
RÖPORTAJLAR - 20 Ağustos 2019

“Ticaret, bazen müşterinizin faydası için kazancınızdan feragat etmeyi bilmektir”

Yaklaşık yarım asır önce küçük bir dükkânda başlayan yolculuğunu bugün dünya çapında projelerle sürdüren Göver Çelik Halat, müşterilerinin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda hem kara hem de deniz alanında çalışmalarını sürdürüyor. Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Göver ile firmanın dününü ve bugününü konuştuk.

İstanbul Karaköy’deki Perşembe Pazarında başlayan yolculuğunuzla başlayalım isterseniz.

Göver Çelik Halat, Zekai Göver tarafından 1970 yılında hırdavat malzemeleri satışı ile faaliyetine başladı. 1997 yılında ise daha kurumsal bir yapı ile bugünkü ürün skalasına sahip limited şirket’le gelişimini sürdürmüştür. Hırdavatla başlayan ticaretimiz, bugün 1500’ü aşkın ürün çeşidinin yanında projelendirme ve montaj kadromuzla bambaşka boyutlara ulaşmıştır. Küçük bir ticarethane ile başlayan bu girişim, alanında güvenilir, tecrübeli ve saygın bir şirket halini alarak bugünlere kadar geldi.

Göver Çelik olarak yaptığınız hizmetler neler, sektöre ne tür hizmetler veriyorsunuz?

Faaliyetlerimizi iki ana başlıkta toplaya­biliriz. İlki, yıllardır bildiğiniz üzere ürün tedarik ve montajı. Ürünler Çelik halat, zincir, krom malzemeler, Gemi halatları ve ipler, Her türlü kilit, halat ve zincir ekleri, p.sapan ve iş güvenliği malzemeleri başlığında 1500 kalem malzemedir.

Diğeri ise 2016 yılında kurduğumuz proje mühendislik ekibiyle yaptığımız yaya köprüleri, yatay ve dikey yaşam hatları, her türlü taşıma ve kaldırma projeleridir. Çalıştığımız projelerde, müşterilerimizin güven duygusu sonucu, ürün yelpazemizi onların istekleri doğrultusuna sürekli geliştiriyoruz. Gerek karada gerekse deniz sektöründeki tüm müşterilerimize istek ve ihtiyaçları konusunda müşteri memnuniyetini başarıyla uyguladık ve uygulayacağız.

Örnek olarak, şu anda Manavgat Belediyesinin Apollon tapınağı koruma tırabzanlarını yapıyoruz. Aynı zamanda Dörtyol’da MMK Metalürji çatısı yaşam hatlarını bir ekibimiz kurarken, aynı zamanda Diler Holding’in yaşam hatlarının kurulum çalışmalarına başladık.

Bazı büyük projelerde de isminizi görüyoruz. Bunlardan bahseder misiniz?

Tüm büyük projelerde ana tedarikçi ve uygulamacı olarak yer aldık. Osmangazi köprüsünde Japonlar (IHI), 3.Köprüde Koreliler (HYUNDAİ), 3. Havalimanında İGA, TANAP projesinde de Malezyalı gruplarla (SKEAS-KALYON) iş ortaklığı yaptık. Şimdi de Çanakkkale köprüsünde Büyük ortalıkla (DLSY) çalışma gururunu yaşıyoruz. Ayrıca ekibimiz Manavgat ve Düzce Melen üzeri iki köprünün çelik halat tedarik ve montajı da tarafımızca yapılmıştır. Bekleyen 2 adet daha köprü onay aşamasındadır.

Osman Gazi Köprüsü

Yavuz Sultan Selim Köprüsü

Dünyadaki gidişata bakılırsa büyük proje işlerinde bir daralma olacak gibi görünüyor. B planınız nedir?

Şirketimiz Deniz sektöründe 50 yıllık deneyimiyle çok güçlüdür. Ayrıca yıllarca kurduğumuz iyi ilişkiler ve güvenilirliğimiz sayesinde getirdiğimiz ürünlerde rekabetçi fiyat verebiliyoruz. Dolayısıyla satış oranımız her geçen gün büyümektedir. Verilen ürünlerin uygulanması ve montaj sorumluluğunu almamız rekabette büyük avantaj sağlamaktadır.

Diğer önlemimiz ise proje ekibimizin gücü ve aldığımız işlerdir. Yatay yaşam hatlarında Brisa, Kordsa, MMK, P&G, Türk Traktör gibi dev firmaların yanında Darıca Farabi Hastanesi, Birçok belediye gibi resmî kurumların projeleri yapılmıştır. Çok yoğun talep ve alınan iş mevcuttur.

Ar-Ge konusundaki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Alman akreditasyon kuruluşu DEKRA’dan yaşam hatları sertifikasyonunu aldık. Burada yaptığımız çalışmalarla tamamen kendimize ait ürün geliştirdik ve şu anda 2018 normlarına uygun sertifika sahibi tek firmayız. Çalışmalarımız sürüyor, yeni sürprizlerimizde yolda.

Sertifikasyon konusunda da önemli avantajlara sahipsiniz sanırım…

Tüm ürünlerimiz klas sertifikalara sahip olup, bu özelliğimiz dolayısıyla son yıllarda ihracatta hızla büyümekteyiz. Ayrıca şirketimiz gerek işletme yönetimi (İSO, TSE) için belgelendirme, gerekse de ürün belgelendirmede ayrı bir birim kurarak, tüm gelişmeleri takip etmekte ve anında güncelleme yapmaktadır. Tüm temsilciğini yaptığımız firmalarda olmazsa olmaz kuralımız, ürünlerin sertifikalı olması ve kalite olarak uluslararası normlara uygun olmasıdır.

Yurtdışından aldığınız temsilcilikleriniz var. Peki yurtdışına yönelik çalışmalarınız var mı?

Yurt dışından birçok ürünün temsilciğini yapmaktayız (J&L, H-Lift, Axiom v.b) bunların yanında MİLFİELD şirketinin Doğu Avrupa distribütörüyüz. Ancak ulusal firma olarak, içeride yerleşik imalatçılar ile çalışmak ve hatta i,çerisinde bulunduğumuz sanayii içindeki komşularımızla azami çalışma gayretindeyiz.

Yurt dışı çok önemli. Bu sebeple aktif ziyaretler ve teknolojiyi kullanarak bu konuda yoğun gayret içindeyiz. Son olarak Nisan’da yapılan Exposhipping fuarında yabancı şirketlerle yoğun görüşmelerimiz oldu. Ve 2 firma ile de çalışmaya başladık. Gerek Avrupa gerekse Doğu Avrupa’da ihracat yaptığımız birçok ülke bulunmaktadır. Ayrıca Panama, Malta, Man Adaları menşeli sayısız gemiye ürün vermekteyiz.

Ülkemiz açısından 2018’de başlayan sıkıntılı bir ekonomik süreç var. Bu süreç boyunca yönetim politikanız nasıl şekillendi?

İş ortaklarımız yıllardır beraber çalıştığımız güvenilir firmalardır. Bu süreçte aldığımız karar sonucu ürün çeşitliliğini artırdık. Pazarlamaya ağırlık vererek büyük ve güçlü yeni firmaları portföyümüze kattık. Ayrıca yeni kurduğumuz proje grubunun cirosu da son derece iyi seviyededir. Âtıl stoklarımızı eriterek, katma değer yarattık. Satılan ürünlere ait stoklarımızı ise sürekli güncelliyoruz.

Sıkıntılı dönemlerde, müşteri portföyüzünle kurduğunuz sağlıklı ilişkilerin önemi ortaya çıkıyor sanırım…

Kesinlikle, 50 yıllık tecrübe ve 500’e yakın müşterimizle büyük bir aileyiz. Ticaret, her ne kadar kökeninde kar etmek yatsa da kalıcı olmak ve büyümek için yeri geldiğinde müşteri faydası için kazancınızdan feragat etmeyi de bilmektir bence. Bu sebeple, müşterilerimizde bize sonsuz güven duymaktadır.

Son olarak ekibinizden ve insan kaynakları politikanızdan da söz etmek isteriz.  

Aile şirketi olarak görülsek te, tüm çalışanlarımızla geniş bir aileyiz. Bunun yanında profesyonel bir yönetimimiz ve anlayışımız var. Tüm şirketin iş tanımları ve görev dağılımı yapılmıştır. Profesyonelliği aile ortamında yaşıyoruz. Ana düsturumuz, huzurlu ve mutlu çalışanlar, sonucunda da müşteri memnuniyetidir. Ben dahil hepimiz, işleri zamanında ve eksiksiz yetiştirmek için çalışıyoruz.

Kazancımızda tüm çalışanlarımızla adil olarak paylaşıyoruz. Sonucunda 10 yıl, 15 yıl ve hatta 20 yıllık arkadaşlarımız var. Bu vesileyle bizleri seçiminden ötürü tüm arkadaşlarım adına teşekkürlerimi; tüm sektördeki bizle çalışan, çalışmayan paydaşlara ise sevgi saygılarımı sunarım.

Fatih Demir – Kemal Göver – Fisher Zheni – Cengiz Tuncel

deniz bülten

HABERİ PAYLAŞ :
YORUMLAR

Bu içerik için ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.


Sitemizde yayınlanan tüm haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Haberlerin kopyalanması yasal açıdan kesinlikle yasaktır!
Copyright © 2017. Tüm Hakları saklıdır.