20 Ocak 2020 Pazartesi
  • DOLAR
  • EURO
  • BIST
Yağışlı
7°C

İMEAK DTO, ANNEX İstanbul’u onaylamadıklarını duyurdu

İMEAK DTO, ANNEX İstanbul’u onaylamadıklarını duyurdu
SEKTÖR - 2 Ocak 2020

İMEAK DTO yönetim kurulu, 919 numaralı sirküleriyle: ANNEX İSTANBUL’u onaylamadıklarını, İstanbul Bunker 2020 grubunun faaliyetlerini sonlandırdıklarını duyurdu.

Gemi Yakıt İkmalciler Derneğinin itirazı üzerine gündeme gelen ANNEX İstanbul sirkülerinin, IMO Marpol ANNEX 6’ya ters düştüğünü belirterek, Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası anlaşmalara uymadığını iddia edilmişti.İMEAK DTO Yönetim Kurulu, 919 numaralı sirküleriyle ilgili yaptıkları açıklamada “Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün 1 Ocak 2020’den itibaren yürürlüğe girecek olan gemi yakıtlarında %0,50 sülfür içeriği kısıtlaması ile ilgili çalışmalar gerçekleştirmek üzere, Odamız Yönetim Kurulu kararıyla 24.05.2018 tarihinde kurulan ve aynı tarihli 3008 sayılı sirkülerle sektöre duyurulan, Energy Petrol, Arkas Bunker, Petrol Ofisi ve Socan Enerji kurucu üyelerinden teşekkül eden, İstanbul Bunker 2020 çalışma grubunun Faaliyet Raporu 24.12.2019 tarihinde odamız yönetimine sunulduğunu ifade etti. 

Aynı raporda “İstanbul Bunker 2020 çalışma grubunca düzenlenen toplantılarda Türk Yakıt İkmalcileri ve Türk armatörünün IMO’nun yeni yakıt regülasyonlarına sorunsuz uyum sağlaması için atılması gerekli adımların tartışıldığı, gerçekleştirilen seminerlerle üyelerimizin ve sektörün tüm paydaşlarının teknik konularda alanlarında uzman kişilerce bilgilendirildiği, Ticaret Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, EPDK ve sair kamu otoriteleri ve özel sektör temsilcileri ile görüşmeler gerçekleştirilerek hem sülfür kısıtlamalarına bağlı yakıt değişiminin yol açabileceği potansiyel sorunların paylaşıldığı, hem de bu değişimin ülkemiz lehine yaratacağı fırsatların değerlendirildiği ve nihayet IBIA 2019 kongresinin İstanbul’da odamız ev sahipliğinde gerçekleştirilmesiyle, ülkemizin tanıtımı yapılarak yakıt ikmali hususunda limanlarımızın önemli bir cazibe merkezi haline gelmesi için çalışmalar yapıldığı ifade edilmiştir” dedi.

İMEAK DTO yayınladığı raporda son olarak şu sözlere yer verdi.

“Diğer yandan, Yönetim Kurulumuzun kararıyla kurulan bir çalışma grubu tarafından yapılan çalışmaların yürürlük değeri kazanabilmesi için, odamıızn mevzuatta öngörülen onay süreçlerinin tekemmül ettirilmesinin zorunlu olduğu açıktır. Sektörün kamuoyuna ‘Annex İstanbul’ isimli çalışma yönetim kurulumuzun gündemine gelmemiştir. Dolayısıyla, ülkemizde yakıt ikmali yapan firmaların satış şart ve koşulları , kendi ticari karar ve tercihlerine gore devam etmektedir.

Odamız yönetim kurulunun 26.12.2019 tarihli toplantıısnda, Çalışma Grubu tarafından yapılan faaliyetler hakkında bilgi edinilmiş olup, IMO 2020 gemi yakıtlarında sulfur kısıtlaması uygulamalarının 1 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe girecek olması nedeniyle, kendilerine verilen bu görevi tamamlayan İstanbul Bunker 2020 Çalışma Grubuna teşekkür edilerek, faaliyetlerinin tamamlandığının sektöre duyurumlasına karar verilmiştir.”

deniz bülten

HABERİ PAYLAŞ :
YORUMLAR

Bu içerik için ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.


Sitemizde yayınlanan tüm haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Haberlerin kopyalanması yasal açıdan kesinlikle yasaktır!
Copyright © 2017. Tüm Hakları saklıdır.