Haber Detayı
31 Temmuz 2020 - Cuma 12:09 Bu haber 396 kez okundu
 
Yunanistan, Türkiye ile deniz yetki alanlarını belirlemek istiyor
Hükümet Sözcüsü Stelyo Petsas: - "İtalya ile yaptığımız gibi deniz yetki alanlarının belirlenmesini Türkiye ile de konuşmak istiyoruz."
DÜNYA Haberi
Yunanistan, Türkiye ile deniz yetki alanlarını belirlemek istiyor

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Stelyo Petsas, İtalya ile yaptıkları gibi Türkiye ile de deniz yetki alanlarının sınırlandırılması konusunu görüşmek istediklerini bildirdi.

 

Petsas, başkent Atina'da düzenlediği haftalık olağan basın toplantısında, Ege ve Doğu Akdeniz'e ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Türkiye ile özellikle gerginlik dönemlerinde iletişim kanallarının açık olması gerektiğini belirten Petsas, "İtalya ile yaptığımız gibi deniz yetki alanlarının belirlenmesini Türkiye ile de konuşmak istiyoruz." diye konuştu.

 

Petsas, Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne gittiğini dile getirerek, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in, Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis ile konuyu telefonda görüştüğünü belirtti.

 

Yunanistan ve İtalya, 9 Haziran'da, İyon Denizi'nde iki ülke arasında Ekonomik Münhasır Bölge sınırlandırma anlaşmasını imzalamıştı.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Yunanistan,, Türkiye, ile, deniz, yetki, alanlarını, belirlemek, istiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı