Haber Detayı
23 Şubat 2021 - Salı 15:53 Bu haber 734 kez okundu
 
Yunan jetlerinden Türk gemisine taciz
Yunanistan'a ait savaş uçakları, kuzey Ege’nin uluslararası sularında hidrografik alanda araştırmalar yapan TCG Çeşme gemisini taciz etti.
DÜNYA Haberi
Yunan jetlerinden Türk gemisine taciz

Gemiye yaklaşan 4 Yunan savaş uçağından biri chaff fişeği bırakarak tacizde bulundu.

 

Türk Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografik ve Oşinografi Daire Başkanlığı’nın geçen hafta yayınladığı Navtex mesajı ile görevine başlayan TCG Çeşme, 18 Şubat ve 2 Mart tarihleri arasında Ege Denizi’nde incelemelerde bulunmak için görevlendirilmişti. Özellikle Limni ve Bozbaba adalarının batısında incelemelerde bulunacağı duyurulan TCG Çeşme araştırma gemisine bugün taciz saldırısı gerçekleşti.

 

Ege Denizi’nin kuzeyindeki uluslararası sularda hidrografik bilimsel ve teknik araştırmalar gerçekleştirmek üzere görevde bulunan TCG Çeşme araştırma gemisine Yunan savaş jetleri taciz uçuşu gerçekleştirdi.

 

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, Yunan savaş uçaklarının 1000 metre irtifadan yaptıkları tacize yönelik gerekli karşılığın verildiğini belirtti.

 

Chaff fişeği nedir?

Savaş uçakları ve helikopterleri tarafından kullanılan “chaff fişeği”nin amacı düşman radar ünitelerini yanıltmaktır. Alüminyum, bakır, fiber ya da plastik ile doldurulmuş olan chaff (şaf) fişeği patladığı zaman havada bir süre asılı kalan metalik bir bulut tabakası oluşturur.

 

Bu sayede hem radarlar hem de radyo dalgaları gerekli verileri iletemezken saldıran uçak da zarar görmeden kurtulabilir.


İkinci Dünya Savaşı’ndan beri kullanılan chaff fişeği, günümüzde A-10, F-15, F-16 ve F/A 18 uçaklarında kullanılıyor. Normalde 7.6 mm’ye 51 mm boyutlarında olan chaff fişekleri günümüzde 0.018 mm’lik çapa sahip ve içinde genelde 3 ile 5 milyon şaf lifi bulunuyor.

 

Isı ve radar güdümlü füzeleri kandırmak için kullanılan önleme sistemi chaff sistemi askeri uçakların çoğunda bulunuyor. Sistem pilotlar tarafından veya uçaktaki sistemler tarafından otomatik olarak fırlatılıyor.

 

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Yunan, jetlerinden, Türk, gemisine, taciz,
Yorumlar
Haber Yazılımı