Aytuğlu Banner- Başlangıç 13 Eylül 2021 ( 1 Yıl )
Haber Detayı
26 Temmuz 2021 - Pazartesi 14:13 Bu haber 759 kez okundu
 
Yeni insansız araçların 'Kural Geliştirme Faaliyetleri' Türk Loydu tarafından gerçekleştirecek
Mavi Vatan'nın iki yeni insansız aracının Kural Geliştirme Faaliyetleri Türk Loydu tarafından gerçekleştirilecek.
KURUMSAL Haberi
Yeni insansız araçların 'Kural Geliştirme Faaliyetleri' Türk Loydu tarafından gerçekleştirecek

Sefine Shipyard ve Aselsan ana ortaklığında inşa edilecek insansız DSH ve İDA’ların Kural Geliştirme Faaliyetleri Türk Loydu tarafından gerçekleştirilecek.


 
Türk Loydu’ndan yapılan açıklamada: 

Üretimine başlanan insansız deniz araçları, otonom keşif-istihbarat, su üstü harbi, su altı harbi, üs/liman/kritik tesis ve yüksek değerli yüzen platformların korunması gibi görevlerde kullanılacak.

 

Her iki araç da 40 knotu (saatte 74 kilometre) aşan hız yapabiliyor. 600 deniz mili menzili aşan otonom araçlar, ikmale gerek duymadan 4 güne yakın hizmet verecek. Otonom deniz araçları, yüksek manevra kabiliyeti ve hızlarıyla en zorlu deniz durumlarında dahi kusursuz görev ve seyir yapacak.

 

Geliştirilen otonom insansız deniz aracı, aldığı görüntüleri istenilen merkezlere gerçek zamanlı aktarabilecek, su üstü unsurları algılayıp sınıflandırabilecek, iletişimin koptuğu durumlarda bile sabit ve hareketli engellerden sakınıp otonom seyir ve harekat yapabilecek.

 

Araç, otonomi yazılımıyla üzerindeki sensörlerden algıladıklarına göre adaptif seyir yapabilecek ve deniz trafik kurallarına göre otonom ilerleyebilecek.

 

Su üstü harbi kabiliyetinin kazandırılması için ROKETSAN’ın taktik füze sistemi ve ASELSAN’ın stabilize makineli tüfek sistemi STAMP ile su üstü harbinde, üs, liman, kritik tesis ve yüzen platformların otonom olarak korunması sağlanacak.

 

Her iki deniz aracı da kargo uçakları, askeri gemiler veya kara yoluyla taşınıp görev noktalarına intikal ettirilebilecek.

 

Su üstü harbi amaçlı tasarlanan otonom deniz aracı genişletilebilir platform ile trimaran (üç gövdeli tekne) formuna dönüştürülebilecek. Böylece faydalı yük kapasitesi artırılarak farklı silah ve sistem kullanılmasına imkan tanınacak. Araç, elektronik harp, su altı harbi ve mayın harbi fonksiyonlarını da yerine getirebilecek.


Su üstü harbi görevine ilaveten asimetrik tehditlere karşı askeri üslerin ve sivil limanların güvenliği için de kullanılacak otonom insansız deniz aracı, üzerinde taşıdığı uydu sistemiyle gerçek zamanlı video ve görüntü aktarımı yapacak.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Yeni, insansız, araçların, 'Kural, Geliştirme, Faaliyetleri', Türk, Loydu, tarafından, gerçekleştirecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı