ESKO: Banner ve Reklam Başlangıç: 01.01.2022 Bitiş: 31.12.2022

SOLAS: Banner ve Reklam Başlangıç: 01.01.2022 Bitiş: 31.12.2022
PETROL OFİSİ
1 Aralık 2022 Başlangıç - 28 Şubat 2023 Bitiş
Haber Detayı
12 Ekim 2022 - Çarşamba 21:41 Bu haber 5637 kez okundu
 
Yeni inşa edilen VLCC Tanker Yelkenle Donatıldı
Dalian Shipbuilding Industry Co., Ltd.'nin (DSIC) 'T300K-100' gemisinin Teslim Töreni 24 Eylül 2022 tarihinde yapıldı. CCS adına törene Çin Klass Birliği'nin başkan yardımcısı Bay Fan Qiang da katıldı.
GEMİ İNŞA Haberi
Yeni inşa edilen VLCC Tanker Yelkenle Donatıldı

China Merchant Energy Shipping Co., Ltd (CMES) için Enerji tasarrufu sağlayan ve çevreyi koruyan ham petrol taşıyan (VLCC) yeni nesil “NEW ADEN”, Dalian Shipbuilding Industry Co., Ltd. (DSIC) tarafından inşa edildi.

 

 

M/V NEW ADEN; Daha önce inşa edilmiş olan VLCC’ler ile karşılaştırıldığında; Operasyonel performansı, yakıt tüketiminin azaltılması, rüzgâr ve dalgalı havada seyir performansının arttırılması gibi güvenlik ve çevre korumasına olumlu katkıda bulunan olağanüstü bir genel performansa sahip.  


Geminin toplam uzunluğu yaklaşık 333 metre, genişliği 60 metre ve derinliği 30 metredir. Tasarlanan draft 20.5 metredir. Bu VLCC, Ortak Yapısal Kurallar (HCSR), en son N0xve SOx emisyon standartları, Enerji Verimliliği Tasarım İndeksi (EEDI) ve Enerji Verimliliği Mevcut Gemi İndeksi (EEXI), AB Tehlikeli Maddeler Envanteri ve geri dönüşüm malzemeleri ve büyük petrol şirketlerinin istekleri doğrultusunda klaslandırılarak inşa edildi.

 

DSIC ve CMES arasındaki ulusal “Çift Karbon Hedefi” uygulamasının bir sonucu olarak, “NEW ADEN”, geliştirmeye ortak olarak katılan DSIC'nin Ar-Ge ekibi ve CMES, CCS, Guangwei Composite Materials Co., Ltd. tarafından geliştirilen iki çift yeni nesil sert kanatlı yelkenle donatıldı. 

 

 

Yelkenler 40 metre yüksekliğe sahip olup, tek yelken yüzeyinin toplam alanı yaklaşık 1200 metrekaredir. Yelken kanadı, düşük ağırlığı, yüksek mukavemeti ve deniz ortamına karşı iyi korozyon direncinin bir sonucu olarak karbon fiber kompozitten yapılmıştır; Akıllı kontrol sistemi, yelkenin geminin karmaşık çalışma koşullarına uyumunu ve yelken operasyon verimliliğini önemli ölçüde arttırmaktadır.

 

Akıllı Kontrol sistemi, hareket durumunu tek düğmeyle yelkenlerin yükselmesini ve otomatik dönüşünü gerçekleştirebilmekte ve kontrol sistemi navigasyon verilerine bağlı olarak gerçek zamanlı ayarlanabiliyor. Bu sistem, arıza nedenleri bulunabilmesi için otomatik güç kontrolü ve hidrolik kaldırma ve döndürme hareketleri sürekli izlenebiliyor.

 

Sistem kullanıcı dostu olduğu gibi hem kontrol paneli hem de akıllı yardımcı fonksiyon modülünün geliştirilmesi müşteri isteklerine bağlı olarak değişmektedir.

 

Gemilerin Orta Doğu - Uzak Doğu rotasının ekonomik sürati örnek alınarak, yelken sistemi kullanan gemilerde;  ortalama yüzde 9,8'den fazla yakıt tüketimi tasarrufu ve buna bağlı olarak 2900 tonun üzerinde CO2 emisyonu azalması  beklenmektedir.

 

ÖZEL HABER - Derleyen: Müh. Ömür Karataş

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Yeni, inşa, edilen, VLCC, Tanker, Yelkenle, Donatıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı