Haber Detayı
09 Nisan 2021 - Cuma 11:13 Bu haber 2866 kez okundu
 
'Yeni Atılımlar Yapmaya Hazırız, Destek Bekliyoruz'
İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası’nın (DTO) Nisan ayı Meclis Toplantısı, 8 Nisan 2021 Perşembe günü, Piri Reis Üniversitesi Konferans Salonu’nda yapıldı. Toplantıya, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu katıldı.
SEKTÖRDEN Haberi
'Yeni Atılımlar Yapmaya Hazırız, Destek Bekliyoruz'

Koronavirüs salgını nedeniyle kısıtlı sayıda katılım, sosyal mesafe ve maske kullanımı kurallarına riayet edilerek gerçekleştirilen toplantıda, Tuzla Kaymakamı Ali Akça, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan,  Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Halil Yıldız, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar katıldılar.

 

 

İMEAK DTO Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda konuşan Bakan Adil Karaismailoğlu, son 19 yılda denizcilik sektöründe yapılan hizmetleri anlatarak, "Kabotaj hattımızdaki yük taşımacılığımızı 59 milyon tona, araç taşımacılığımızı da 10,9 milyona ulaştırdık. Toplam dış ticaretimizde 53 milyar dolar olan deniz yolu payını yüzde 279 artırarak, 215,8 milyar dolara yükselttik. Türk ticaret filomuz, 2003’te 8,9 milyon dedveyt ton ile 17'nci sırada iken, bugün 28,9 milyon dedveyt ton ile 15'inci sıraya çıktı.” dedi.

 

Hurdaya Ayrılan Türk Bayraklı Gemilerin Yerlerine Yeni Gemi İnşa Edilmesinin Teşviki Yönetmeliği’ni hazırladıklarını aktaran Karaismailoğlu, "Yayınlanacak yönetmelikle, en yaşlı gemilerden başlamak üzere, yeni inşa edilecek yılda 5 gemiye ortalama 5 milyon lira teşvik vereceğiz. Bu desteğimizle hem kabotaj hattında çalışan gemilerimizi yenilemiş olacağız ve hem de gemi inşa ve geri dönüşüm sanayine ivme kazandırmış olacağız." bilgilerini verdi.

 

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, gemi hacimlerinin oldukça büyümesi ve tehlikeli maddelerin bu gemilerle taşınmasının boğazdaki tehlikenin boyutlarını daha da artırdığını ifade ederek, mevcut İstanbul Boğazı'nın keskin dönüşleri, dip akıntıları ve yoğunlaşacak trafiği ile önümüzdeki dönemde mega kent için büyük tehlikeler meydana getireceğini söyledi.

 

Halen ortalama 16 saat süren bekleme sürelerinin önümüzdeki yıllar katbekat artacağı uyarısında bulunan Karaismailoğlu, "Bu denli yoğunlaşacak İstanbul Boğazı’ndaki olası bir duraksama ciddi zararlara yol açacaktır. Muhtemel sorunlara karşı, ideal bir su yolu olarak projelendirilen Kanal İstanbul, aynı zamanda dünyanın lojistik vizyon projelerinden birisi olacaktır. İmar planları tamamlanan Kanal İstanbul’un ihale çalışmaları devam ediyor. Kısa sürede başlayacak güç ve kararlılıktayız.” diye konuştu.

 

 

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran da yaptığı konuşmada, Kovid-19 sonrası döneme yönelik olarak ülkelerin küresel ticarette rekabet avantajı sağlamak için ciddi hazırlıklar içinde olduklarını, bir yandan sağlık, haberleşme ve iletişim, ulaştırma, lojistik ve enerji alt yapıları hızla gözden geçirilirken, yeni alt ve üst yapı yatırım paketlerinin birbiri ardına açıklandığını kaydetti.

 

Ülkemizin yer aldığı coğrafyadaki stratejik öneme haiz konumu, genç nüfusu ve sahip olduğu avantajlardan faydalanılarak dünya deniz taşımacılığındaki payımızın artırılması geleceğimiz için büyük önem taşıdığını belirten Tamer Kıran, denizcilik sektörünün desteklenip geliştirilmesi, deniz ticaret filomuzun rekabet gücünün mutlaka artırılması gerektiğini vurguladı.

 

Dünya ticaret hacminin her geçen gün arttığını, bugün 12 milyar ton olarak gerçekleşen ticaret hacminin 90’ının denizyolu ile taşındığını belirten Tamer Kıran, “Türkiye’de üretilen ürünlerin dış pazarlara ulaştırılmasında denizyolu ulaşımının etkinliğini ve yaşanabilecek olası bir duraksamanın ülkemiz ekonomisini uğratabileceği zarar riskini yakın zamanda yaşadığımız örnekle gördük.” dedi.

 

Avrupa Yeşil Mutabakatı Önemli Düzenlemeler İçeriyor

Dünyanın en büyük bölgesel pazarı olan ve ülkemizin ihracatında tartışılmaz öneme sahip Avrupa Birliği’nin, iklim değişikliği ve çevresel bozulmalara karşı sera gazlarının salınımının azaltılması için “Avrupa Yeşil Mutabakatı” (European Green Deal) olarak adlandırılan yeni bir büyüme stratejisini 2019 yılı sonunda yayınlayarak 2020 yılından itibaren uygulamaya koyduğuna dikkat çeken Tamer Kıran,  Yeşil Mutabakat’ın, önümüzdeki dönemde özellikle sektörümüzü yakından ilgilendiren çok önemli düzenlemeler içerdiğini anlattı.

 

Tüm bu gelişmelerin, Türkiye’nin kendisine Yeşil Mutabakat konusunda bir yol haritası çıkarmasını zorunlu kıldığını belirten Tamer Kıran, “Kısa dönemde 2021-2030 yılları arasında ülkemiz açısından; gemi sahiplerinin enerji verimliliği tedbirlerini alarak yakıt tüketimlerini ve karbon emisyonlarını azaltması, gemi dizayner ve tersanelerimizin düşük emisyonlu gemilerin üretimine yönelmesi, yeşil modernizasyonlara yoğunlaşması, Ulaştırma ve Altyapı, Sanayi ve Teknoloji, Çevre ve Şehircilik, Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Hazine ve Maliye Bakanlıklarının denizcilikte yeşil dönüşüm için regülasyonları geliştirmesi, teşvik tedbirlerini uygulamaya sokması ve denetim sistemini oluşturması büyük önem taşımaktadır.” diye konuştu. 

 

Armatör Üyelere Çağrı

Deniz Ticaret Odası olarak bu dönüşüm sürecini yakından takip ederek, hazırlıkları şekillendirmeye çalıştıklarını belirten Tamer Kıran, şunları söyledi:

 

“Uygulamaya koyulacak tedbirler ve yapılacak düzenleme değişikleri karşısında Türk Sahipli Deniz Ticaret Filosunun hazırlık durumu ve alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Odamız bünyesinde “Deniz Ticaretinde İklim Değişikliği Tedbirlerinin Türk Sahipli Gemi Filosuna Etki Değerlendirme Analizi” projesi çalışması başlatılmıştır.Bu proje çerçevesinde ticaret filomuzdaki gemilerin mevcut durumunun yürürlüğe girecek düzenlemelere uyumunun ortaya konulması maksadıyla bir anket hazırlanmıştır. Bu vesile ile tüm armatör üyelerimize çağrıda bulunarak, hazırlanan anketin mümkün olduğunca filomuzdaki çok sayıdaki gemimiz için doldurulmasının, etki analizlerinin gerçekçi şekilde ortaya konulması açısından faydalı olacağına özellikle belirtmek isterim.”

 

Deniz Ticaret Filomuzun Rekabet Gücünün Mutlaka Artırılması Gerekmektedir

Uluslararası ticarette, oyun kurallarının yeniden belirlendiği önümüzdeki süreçte Türk sahipli deniz ticaret filomuzun, gemi inşa sanayimizin, limanlarımızın kısaca denizciliğimizi bir bütün olarak düşünüp, devlet politikası haline getirerek, her alanda güçlendirmemizin mutlak bir zorunluluk haline geldiğini belirten Tamer Kıran, “Ticaret filomuzu, artık 29 milyon DWT’den, 50 milyon DWT’ye çıkarmamız, limanlarımızı dünyanın en önemli lojistik merkezleri, tersanelerimizi ise yeni nesil gemilerin üretildiği yerler haline getirmemiz gerekmektedir. Aksi takdirde dış ticaretimiz ulaşımdan kaynaklı problemler nedeniyle ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilecektir.” diye konuştu.

 

Bu nedenlerle halihazırda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının da gündeminde olan ve ivedilikle çözüm bekleyen bazı konular hakkında hatırlatmada bulunan Tamer Kıran, Tonaj Harcı Takip Kütüğü Kanun Taslağının Yasalaşması’nı, Koster Filosu Yenileme Projesi’nin kredi imkanı yaratılarak sonlandırılmasını,  Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından hazırlıkları tamamlanmış olan Hurda Teşviki Kanunu’nun hayata geçmesi için yapılması gereken yasal düzenlemelerin ivedilikle çıkmasını beklediklerini söyledi. 

 

Tamer Kıran, son dönemde pandemideki artış nedeniyle gemi adamlarının değişmesinde yine problemlerin ortaya çıkmaya başladığına dikkat çekerek, kılavuz kaptanlar ve deniz çalışanlarının aşılamada ön sıralara alınmasının önemini vurguladı. 

 

“Yeni Atılımlar Yapmaya Hazırız, Destek Bekliyoruz”

Devletimizin, son 18 yılda denizciliğimizin önünü açacak yasal düzenlemelerle birlikte birçok projeyi hayata geçirdiğini anlatan Tamer Kıran, “Sektörümüzün geleceğinde tarihi dönüşümlere hazırlandığımız süreçte denizciliğimizi geliştirmek ve çok daha iyi noktalara taşımak ve dünyadaki payımızı artırmak için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde, zatıâlinizin koordinasyonu ve desteği ile yeni atılımlar yapmaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyor, bu konuda sizden destek bekliyoruz.” dedi.

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, AK Parti TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin en büyük ve en stratejik altyapı projesi olarak belirttiği Kanal İstanbul ile ilgili hazırlıkların tamamlandığını ve temelin yazın atılacağını duyurduğunu, Sayın Bakanın da, Kanal İstanbul'un proje çalışmaları, imar planlarının tamamlandığını, ihale hazırlıklarının devam ettiğini açıkladığını belirten Tamer Kıran, “Bir devlet projesi olan bu projenin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi. 

 

Hafta başından itibaren ülke gündemini meşgul eden bildiri konusunun, toplumsal hafızada geçmişte yaşanılan acı tecrübeleri hatırlatan üslubu ile çok yanlış olduğun ubelirten Tamer Kıran, “Bu konuda tavrımız çok nettir. Demokrasiye her zaman bağlı olduk, milli irade ve hukukun üstünlüğüne her daim saygı duyduk. Bundan sonra da bu ilkelerden asla taviz vermeyeceğimizi ve hep tarafı olmaya devam edeceğimizi huzurlarınızda bir kez daha tekrarlamak isterim.” diye konuştu. 

 

23 Nisan’da demokrasimizin mabedi, duvarına “Egemenlik, kayıtsız şartsız Milletindir” ifadesi nakşedilen Gazi Türkiye Büyük Millet Meclisimizin kuruluşunun 101. yılı ile Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının kutlanacağını  belirten Tamer Kıran, bu vesile ile Kurtuluş savaşımızın Başkomutanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ilk Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle yad etti, çocuklarımızın bayramını kutladı.

 

Yine önümüzdeki hafta gönüllerimizi aydınlatan, sofralarımıza bereket getiren Ramazan ayının başlayacağını belirten Tamer Kıran, Ramazan ayının, kalplerimize huzur, işlerimize bereket, ailemize, ülkemize ve İslâm âlemine hayırlar getirmesini temenni etti.   

 

 

 

Toplantıda, Profesör Doktor Ruhi Kaykayoğlu sektör envanteri sunumunu yaptı.

 

Toplantının sonunda, İMEAK DTO Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır ve Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na hediye takdim etti.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 'Yeni, Atılımlar, Yapmaya, Hazırız,, Destek, Bekliyoruz',
Yorumlar
Haber Yazılımı