Haber Detayı
15 Haziran 2020 - Pazartesi 13:36 Bu haber 5612 kez okundu
 
Yapımı süren iki yelkenli yat için kaynak töreni düzenlendi
Bodrum'a 20 milyon Euro kazandıracak olan 2 adet lüks yatın yapımı törenle başladı. Bodrum ekonomisinin can damarlarından biri olan yat imalat sektörüne haraket getirecek yatların ilk kaynağı törenle yapıldı.
GEMİ İNŞA Haberi
Yapımı süren iki yelkenli yat için kaynak töreni düzenlendi

Teknelerin yapımına başlanıldığı hangarda düzenlenen kaynak törenine, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Bodrum Şubesi Başkanı Orhan Dinç, Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Erol Erdoğan, sektörün önde gelen isimleri ve deniz tutkunları katıldı.


Ekonomiye 20 milyon Euro kazandıracak olan 2 lüks yatın kaynak törenini Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras yaptı. Tavşanburnu Tersane bölgesinde bulunan Oğuz Marin'de yapılacak olan yatlar yat ürünleri satan işletmeleride heyecanlandırdı. 

Tören öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan Oğuz Marin sahibi Emre Oğuz şunları söyledi: "Pandemiden dolayı yaşanan sıkıntılarımız aşmak için Fransız bir müşterimiz ile anlaşarak 2 adet tekne yapımına başladık. Kısmet olursa ileride ortaklığa dönüşecek bu çalışmalarımız neticesinde her yıl bir tekneyi denize indirmeyi planlıyoruz. Bu girişim sayesinde ekonomimize önemli bir katkı sağlayacağınıza eminiz"

Oğuz ayrıca, 50,5 metrelik 'Oğuz Khan' isimli teknenin dünyaca ünlü bir brooker şirketinde 14,5 milyon Euro'ya satışa çıktığını ve kar marjının çok yüksek olacağını belirterek, projenin ekonominin yanı sıra istihdama da katkısının önemli olduğunu ifade etti. 'Mıtıone' isimli 34 metrelik diğer teknenin ise Fransız ortaklarıyla işleteceklerini sözlerine ekleyen Emre Oğuz, her iki tekneyi de önümüzdeki yaz başı denizle buluşturmak olduğunu belirtti.

Törende kısa bir konuşma yapan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, ilçede artık genç ve dinamik bir nüfusun varlığından bahsederek, "Bodrum'un, iş dünyası, turizm sektörü olarak bu krizlerden çok çabuk çıkabileceğini düşünüyorum. Bodrum'u büyüklerimiz bir yere kadar getirdi ama şu anda işleri devralan çok genç ve dinamik bir kitle var. Gençlerimiz büyüklerinden aldığı mirası geliştirerek devam ettiriyorlar" dedi.

Başkan Ahmet Aras, tersaneler bölgesine sahip çıkacaklarını, bu bölgenin yollarını, altyapısını geliştirmek ve hatta helikopter pisti yapılması için çalışacaklarını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından, protokol tarafından tekneye temsili kaynak yapıldı. Tekneler tamamlandığında 50.5 metrelik 'Oguz Khan' 6 kabin, 34 metrelik 'Mıtıone' ise 5 kabin ile deniz turizmine hizmet edecek.

 

 

 

 

İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Başkanı Orhan Dinç ise ilçedeki tekne ustalarının emekleriyle yapılan teknelerin denizleri süslediğini ifade etti.

 

Dinç, "Yat imalat sektörü sadece Bodrum için değil ülkemiz için çok önemli bir noktada. Türk denizciliğimizin, yat imalatımızın her yıl kendini geliştirerek dünya pazarında gerektiği yeri alması için çalışıyoruz. İnşallah bu hedefe emin adımlarla ilerliyoruz." diye konuştu.

 

Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon, Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Erol Erdoğan ile tersane çalışanları ve denizcilerin de katıldığı törende, tekneye temsili kaynak yapıldı.

 

 

Yatların özellikleri

Biri master 6 kabinli "Oğuz Khan"ın yapımına 4 ay önce başlandı. Uluslararası yat brooker firması ile yapılan sözleşme ile 14 milyon 500 bin avro bedelle satışa çıkarıldı. İçerisinde çamaşırhane ile personel için de 4 kabin bulunan yatta, dalış takımı, deniz suyu arıtma sistemi, buhar odası ve Türk hamamı gibi imkanlar da bulunacak. Yatın master kabini 56 metre kare, salonu ise 96 metre kare olacak.

 

34 metrelik 'Mitone' ise 5 kabinli olacak. Fransa'dan bir yat firmasının siparişi ile 75 gün önce yatın yapımına başlandı. Bu yat da denizde birçok lüksü barındıracak.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Yapımı, süren, iki, yelkenli, yat, için, kaynak, töreni, düzenlendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı