Haber Detayı
01 Mayıs 2021 - Cumartesi 21:59 Bu haber 988 kez okundu
 
Yapay zeka ile çalışan ilk gemi, Okyanusu geçmeye hazırlanıyor
Dünyanın ilk yapay zekalı 'akıllı gemisi' "Mayflower 400" insan müdahalesi olmadan İngiltere'den Amerika Birleşik Devletleri'ne gitmeye hazırlanıyor.
BİLİM - TEKNOLOJİ Haberi
Yapay zeka ile çalışan ilk gemi, Okyanusu geçmeye hazırlanıyor

Kendi kararlarını alabilen ve tam otonomi içinde seyredebilen 15 metre uzunluğunda, 9 ton ağırlığındaki trimaran, Atlantik Okyanusu'nu tek başına geçmeye hazırlanıyor. Gemi ayrıca, okyanustaki plastiğin varlığını ve deniz memelilerini analiz ederek çevreyi inceleyebilecek.

 

Üç hafta sürmesi beklenen büyük yolculuk, 15 Mayıs'ta İngiltere'nin Plymouth limanından başlaması öngörülüyor.

 

Okyanusların "iklimimizi düzenleyen gezegendeki en önemli güç olduğunu" vurgulayan ProMare derneğinin kurucusu ve projenin mimarı olan Brett Phaneuf, "Okyanusların yüzde 80'inden fazlası, büyüklüğü ve içerdiği tehlikeler nedeniyle hala keşfedilmemiş durumda" diyerek insansız gemilerin bu konuda çok faydalı olabileceğini söylüyor.

 

Projede yer alan Rosie Lickorish ise, geminin yapay zekasını bilimsel deneyler yapmak için kullanacağını belirterek, "Deniz memelilerini tespit etmek, onları tanımak ve bize popülasyonlarının dağılımı hakkında bir şeyler öğretmek için binlerce saatlik ses kaydı yardımıyla eğitildi" diye konuştu.

 

Tam otonom olmasına rağmen, İngiltere'den bir ekip gemiyi 24 saat izleyecek.

 

"Mayflower 400", 1620 yılında yani 400 yıl önce İngiltere'den Amerika'ya ilk göçmenleri taşıyan Mayflower adlı efsanevi geminin adını aldı.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Yapay, zeka, ile, çalışan, ilk, gemi,, Okyanusu, geçmeye, hazırlanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı