Haber Detayı
07 Mayıs 2021 - Cuma 10:32 Bu haber 4762 kez okundu
 
Watles-D ile denizler artık daha temiz!
Kocaeli merkezli Anadeğer firması tarafından geliştirilen ve 2 yıl önce Faydalı Model başvurusu yapılan Su Yüzeyi Temizleme Cihazı; deniz, marina, havuz, baraj ve göllerin kıyılarına yerleştirilerek çöplerin toplanmasını sağlıyor. Pompa ile emiş gücü sağlanan sistem, çevresindeki atıkları ve yağları topluyor.
KURUMSAL Haberi
Watles-D ile denizler artık daha temiz!

Ürünün iç kovası ürün yerinde sabitken çıkabilme özelliğine sahip. Bu durum kovanın içine biriken atıkların temizlenmesini ve cihazın yerinden çıkarılmadan işlevine devam etmesini sağlıyor. 

 

Sistem sayesinde, toplanan malzemenin hacmine bağlı olarak değişiklik gösterse de, 2 mm kadar küçük mikroplastikler de dahil olmak üzere günde 6 kg yüzer çöp toplanabiliyor. Yılda yaklaşık 2 ton çöp toplama kapasitesine sahip olan sistemde, ayarlanabilir kol sistemi ile kovanın su yüzeyine ayarlanabilmesi de mümkün.

 

 

Sistem Nasıl Çalışıyor?
Buluş hakkında açıklamalarda bulunan şirket müdürü Doğukan Önal, cihazın ekstra insan gücü gerektirmediği, iş güvenliğini sağladığı ve işçi hijyeni açısından da önemli olduğunu vurguladı.

 

Önal, “Cihaz sabitleme direği ve diğer bağlantılarıyla belli bir derinliğe indirilip sabitlendikten sonra 110-220 volt elektrik gücüne sahip prize takılıyor. Çalışması ile birlikte kovanın 360 derece etrafında bulunan su; pompanın yarattığı emiş gücü ile kovaya doğru harekete geçiyor. Bu hareketlenme ile su yüzeyindeki atıklar kovanın içine yönelerek süzgeçli iç kovanın içine giriyor ve burada birikiyor.

 

Su, süzgeçli olan bu kovadan dış kovaya geçiyor ve buraya inen su; pompanın emiş-pompalama yöntemiyle ve devir daim hortumu yardımıyla temiz su tekrar suyun içine veriliyor. Bu döngü sürekli olarak devam ediyor. Petrol ve kimyasal atıklar için kova içerisine süzmeyi sağlayıcı sık gözenekli kalın bez veya filtre konuluyor. Bu işlemler sonucunda süzgeçli iç kovanın içine atıklar birikiyor ve dolunca bir personel tarafından çöp toplama filesi çıkarılarak içindeki atıklar alınıp, tekrar çalışması için yerine yerleştiriliyor. 

 

Cihaz bu şekilde sürekli çalışarak bulunduğu bölgede su yüzeyini temizleyip, doğaya zararlı atıklardan arındırmış olur. Ayrıca toplanan malzemelerle geri dönüşüme katkı da sağlanıyor.” Dedi.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Watles-D, ile, denizler, artık, daha, temiz!,
Yorumlar
Haber Yazılımı