Haber Detayı
09 Haziran 2021 - Çarşamba 13:17 Bu haber 679 kez okundu
 
Wärtsilä ve RINA, yeni bir tahrik düzeni tasarladı
Wärtsilä ve RINA tarafından tasarlanan yeni tahrik düzeni, geleneksel tasarımlara geleceğe yönelik ve verimli bir alternatif sunuyor.
KURUMSAL Haberi
Wärtsilä ve RINA, yeni bir tahrik düzeni tasarladı

Teknoloji grubu Wärtsilä ve sınıflandırma kuruluşu RINA, tam yedeklilik, daha az makine, daha düşük sermaye harcaması, azaltılmış operasyonel karmaşıklık ve maliyetleri düşürmek ve emisyon uyumluluğu sağlamak için optimize edilmiş yakıt tüketimi sunan yeni bir tahrik düzenlemesini duyurdu. 

 

Yeni konsept, geleneksel gemi tasarım düşüncesini değiştiriyor ve oldukça verimli, geleceğe dönük bir alternatif sunuyor. Gemi tasarımındaki geleneksel yaklaşım, tahrik için 2 zamanlı motorların ve elektrik enerjisi üretimi için 4 zamanlı motorların kullanılması olmuştur. Bununla birlikte, Wärtsilä / RINA düzenlemesi, gemi boştayken pillerden elektrik gücü yedeklemesi veya küçük bir DF jeneratörü seçenekleriyle birlikte yalnızca iki adet 4 zamanlı çift yakıtlı (DF) motor gerektirir. Tasarım, Enerji Verimliliği Tasarım Endeksi (EEDI) referans seviyesi değerinden yüzde 50'ye varan bir azalma ve IMO'nun 2030 hedeflerine anında uyum sağlayabilir.

 

Düzenleme, LNG yakıtı ile çalışan Wärtsilä 31DF motorlarını içeriyor. Guinness Dünya Rekorları, Wärtsilä 31 motor tipinin dizel versiyonunu dünyanın en verimli 4 zamanlı dizel motoru olarak kabul etti. Motor, gelecekteki sıfır karbonlu yakıtları kullanma esnekliğinin yanı sıra olağanüstü güvenilirliğe ve performansa sahiptir ve böylece karbondan arındırmaya giden yolu kolaylaştırır.

 

 

Wärtsilä Marine Power Ürün Yönetimi ve Satış Desteği Direktörü Lars Anderson:

“Wärtsilä'da, nakliyeyi daha yüksek verimlilik, daha düşük işletme maliyetleri ve daha fazla çevresel sürdürülebilirlik çağına yönlendirmeye kararlıyız. RINA ile olan bu işbirliği projesi bu hedeflerle tamamen uyumludur ve bu tahrik düzenlemesini gelecek nesil yeni inşalar için önemli ve değer katan bir seçenek olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

RINA Yunanistan Deniz Teknik Direktörü Antonios Trakakis:

"Daha önce mümkün olandan daha verimli ve kanıtlanmış bir çözümü temsil ettiği için bu yeni konsept için gerçekten heyecanlıyız. Limanda bile hem tahrik hem de elektrik gücünü idare edebilen tek bir motorla daha az çalışan bileşen ve yüzde 100 yedeklilik kombinasyonu, hem güvenliği hem de güvenilirliği artırır. Yüksek verimli Wärtsilä 31DF motoru, gemi sahiplerinin yakıt maliyetlerini düşürmelerini sağlarken aynı zamanda geleceğin yakıtları için proaktif olarak hazırlanmalarını sağlıyor” dedi.

 

Mevcut sevkıyat hızlarında, yeni düzenlemenin sistem performansı, eşdeğer 2 zamanlı tasarımla en azından aynı veya daha iyi verimliliği sağlar. Daha düşük hızlarda, yakıt tüketimini ve emisyon seviyelerini daha da düşürme potansiyeline sahiptir. Genel olarak, düzenleme, geleneksel 2 zamanlı tahrik sistemlerinden daha kolay ve daha az maliyetlidir. Hem Wärtsilä hem de RINA, denizcilik endüstrisinin teknolojik ve operasyonel yönlerini optimize etme ortak arzusuyla stratejilerinde ve değerlerinde sürdürülebilirliği vurgulamaktadır.

 

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Wärtsilä, ve, RINA,, yeni, bir, tahrik, düzeni, tasarladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı