Haber Detayı
29 Ocak 2021 - Cuma 12:46 Bu haber 15400 kez okundu
 
Volkswagen'in yeni sektörü deniz araçları
Alman otomobil devlerinden Volkswagen yeni bir sektöre giriş yapıyor.
YAT - MARİNALAR Haberi
Volkswagen'in yeni sektörü deniz araçları

Yat üretiminin önde gelen firması Silent-Yachts ile işbirliği yapan firma yat üretecek. Yat, güneş enerjisiyle çalışacak.

 

Volkswagen, ana güç kaynağı olarak kendi üretimi olan modüler e-sürüş sistemi (MEB)’ne sahip güç aktarım ünitesi ve güneş panellerini barındıracak yeni bir yat inşa etmek için Alman yat üreticisi Silent-Yachts ile ortaklık kurduğunu duyurdu.

 

Volkswagen ID gibi elektrikli araçlarında kullanılmak üzere orijinal olarak MEB’i geliştiren Volkswagen, bu güç aktarım mekanizmasını bir yatta kullanmanın birçok faydası olduğunu açıklıyor.

 

Şirket, kendi geliştirdiği MEB motorunun güçlü, sessiz ve düşük titreşim ürettiğini söylüyor. Ayrıca Volkswagen’in elektrikli arabalarında kullanılan MEB’nin; ölçek ekonomilerinden faydalandığını ve sonuçta yatın üretim maliyetini düşürdüğünü söylüyor. Yat öncelikle güneş enerjisiyle çalışsa da, acil durum yedeği olarak bir dizel jeneratörü de olacak.

 

Yatın tasarımı VW’nin sahip olduğu Cupra markasının tasarımcıları tarafından yapıldı ve Silent-Yachts’ın tipik tasarımından biraz daha geleceğe yönelik gözüküyor.

 

Silent-Yachts için ilk güneş enerjili yat değil

Şirket, 1,97 milyon Euro’dan başlayarak 5,51 milyon Euro‘a kadar değişen birçok yat satıyor. Yeni, ortaklaşa üretilen Silent 50’nin ne kadara; mal olacağı veya güneş panellerinin ne kadar güç üreteceği konusunda henüz hiçbir bilgi yok.

 

Volkswagen ve Silent-Yachts, 2022’de MEB itiş gücüne sahip ilk yat olan Silent 50‘yi piyasaya süreceğini açıkladı. VW, dört yıllık bir başlangıç döneminin ardından 50 MEB bazlı yat üretmeyi planlıyor.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Volkswagen'in, yeni, sektörü, deniz, araçları,
Yorumlar
Haber Yazılımı