Haber Detayı
26 Mayıs 2020 - Salı 09:59 Bu haber 6452 kez okundu
 
Türkiye, yat üretiminde söz sahibi olmaya devam ediyor
Türkiye, su üstündeki hayat için de birbirinden güzel yatlar üretiyor.
YAT - MARİNALAR Haberi
Türkiye, yat üretiminde söz sahibi olmaya devam ediyor

Dünya'da yat üretiminde önemli bir konuma sahip olan Türkiye'de üretilen mega yatlar dünya zenginlerinin tercihi olmaya başladı.

 

Ülkemizde, deniz araçları yapımında her geçen gün ciddi gelişmeler yaşanıyor. Türkiye'de 2020 yılında 3 farklı yat denizlerle buluştu. 36 metrelik Sea Star, Bilgin Tersanesi 80 metrelik Tatiana ve Turquoise Yat Blue adlı 56 metrelik yat bu yıl deniz ile buluştu. Türkiye ekonomisine büyük katkı veren yat üretimi son yıllarda yat sektöründe isminden sıkça bahsettiriyor. Yat üretiminin ülke tanıtımına da büyük katkısı oluyor. Türkiye'de üretilen yatlar sayesinde Dünya medyalarında ülkemizin ismi sıkça takip ediliyor. Bununla beraber yat üretimi sırasında yan sanayideki birçok firma da ekonomik gelir elde ediyor. Türkiye'de üretilen birçok yatın, bakım ve onarım içinde üretildiği tersanelere geri gelmesi ayrıca ekonomik bir katma değer oluşturuyor. 

 

Son yıllarda, İstanbul ve Kocaeli illeriyle beraber Ege Bölgesinde de yat üretimi ve bakımının önemi gittikçe artıyor. Bodrum, Marmaris ve Fethiye ilçelerinde üretilen gulet ve yatların Dünya denizlerinde boy göstermesi de ülkemiz için büyük bir gurur.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Türkiye,, yat, üretiminde, söz, sahibi, olmaya, devam, ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı