Haber Detayı
22 Aralık 2020 - Salı 10:13 Bu haber 1682 kez okundu
 
Türkiye için inşa edilecek korvetlerin tersanesi belli oldu!
Ukrayna, Türkiye ile yaptığı anlaşmalar sonucunda Türk Donanması için gerekli olan korvetlerin hangi tersanede üretileceğini açıkladı.
GEMİ İNŞA Haberi
Türkiye için inşa edilecek korvetlerin tersanesi belli oldu!

Türkiye ile Ukrayna arasında 14 Aralık 2020 tarihinde imzalanan sözleşme kapsamında, Ukrayna Donanması’na teslim edilecek MİLGEM Korvetlerinin üretileceği tersane belirlendi.


T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR ve beraberinde Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar ile STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz’ün de bulunduğu Türk heyeti, 14 Aralık 2020 tarihinde Ukrayna Savunma Bakanlığı’na bir ziyaret düzenledi.

 

Ziyaret ile iki ülke arasında ilk kez imzalanan doğrudan tedarik anlaşması kapsamında Ukrayna Donanması, MİLGEM ADA Sınıfı Korvet ve Bayraktar TB2 SİHA ile donatılacak. Ukrayna Donanması’na teslim edilecek MİLGEM savaş gemileri; Ukrayna’nın, Karadeniz ve Azak Denizi’ndeki deniz hak ve menfaatlerinin korunması amacıyla kullanılacak.

 

Edinilen bilgiye göre; Ukrayna’nın yerli olarak inşa edeceği MİLGEM Korvetleri için PJSC Nikolaev Shipyard Ocean Tersanesi kullanılacak. Söz konusu tersane, 6000 tona ve 135 metre uzunluğa kadar gemi üretimi gerçekleştirebiliyor. MİLGEM ADA Sınıfı Korvetler ise 2.300 ton deplasmana ve 99.5 metre uzunluğa sahip.

 

Ukrayna’nın kaç adet MİLGEM ADA Sınıfı Korvet tedarik edeceği kesin olarak bilinmezken, Pakistan ise 2 adedi Türkiye’de ve 2 adedi ise Pakistan’da üretilmek üzere 4 adet MİLGEM savaş gemisi tedarik etmişti.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Türkiye, için, inşa, edilecek, korvetlerin, tersanesi, belli, oldu!,
Yorumlar
Haber Yazılımı