Haber Detayı
09 Haziran 2020 - Salı 15:09 Bu haber 13805 kez okundu
 
Türk Hukuk Bürosunun uluslararası başarısı
Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen online gemi ihalesine katılan Esenyel&Partners Hukuk Şirketi, müvekkili adına en yüksek peyi sürerek ihaleyi kazandı. Zoom uygulaması üzerinden yapılan ihale hem ABD hem de sektör için bir ilk oldu.
DENİZ TİCARETİ Haberi
Türk Hukuk Bürosunun uluslararası başarısı

Covid-19 epidemisinin yarattığı yeni düzen tüm dünyada etkilerini göstermeye devam ediyor. Bu salgın sonrası insanlar hayat tarzlarını, şirketler ise çalışma biçimlerini değiştirdi. Bu değişiklik rüzgarı hukuk dünyasını da etkilemiş görünüyor. Salgın öncesi mahkeme salonlarında yapılan gemi ihaleleri artık online mecraya taşındı. Güney Carolina’daki bir Amerikan mahkemesi, borcu nedeniyle tutuklanmış bir geminin satışına karar verdi ve bu satışın dünyada ilk defa olmak üzere online video konferans platformu Zoom üzerinden yapılmasına onay verdi.

 

 

Liberya bayraklı Evolution gemisi Yunan bir armatörün işletmesindeyken borçlarından dolayı Amerika'nın South Carolina eyaletindeki Charleston’da tutuklandı. Charleston Mahkemesi geminin ihale yoluyla satılmasına karar verdi ve satışı gerçekleştirmek üzere uluslararası bir üne sahip olan gemi satış brokeri CW Kellock & Co'u yetkilendirdi. Amerikan Liman Başkanı gözetiminde satış prosedürlerini hazırlayan CW Kellock, Covid-19 nedeniyle ihalenin Zoom üzerinden yapılmasını teklif etti ve bu teklif mahkeme tarafından kabul gördü.

 

US Marshall – Mahkeme Bahçesi

 

Zoom uygulaması üzerinden yapılan ihale hem ABD hem de sektör için bir ilk oldu. Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen online gemi ihalesine müvekkili adına katılan Esenyel&Partners Hukuk Bürosu, müvekkili adına en yüksek peyi sürerek ihaleyi kazandı. Belirlenen günde Zoom uygulaması üzerinden buluşan katılımcılara belirli bir numara verildi. Online ihale yöntemine göre, A4 kâğıdına basılmış bu numara ekrana gösterildiğinde ihalenin yöneticisi ilgili tarafa söz verdi ve bu şekilde katılımcılar tekliflerini sundu.

 

 

İhaleye Esenyel&Partners'tan Av. Selçuk Esenyel ve Av. Ceyhun Cebioğlu katıldı. 1,25M USD ile başlayan ihale son derece çekişmeli geçen bir süreç sonrası 1,3M USD’ye geldiğinde, Esenyel&Partners tarafından stratejik bir mola istendi ve müvekkil şirketle yapılan görüşme sonucu ihaleye devam kararı alındı. Son ana kadar teklifini yükseltmeye devam eden Yunan katılımcı, Esenyel&Partners’ın son teklifinin üstünde bir teklif veremedi ve böylece Yunan armatörün temsilcileri ihaleden çekildi. İhaleyi mahkeme adına yöneten CW Kellock yetkilileri, ihalenin Esenyel&Partners'ın müvekkili şirket lehine sonuçlandığını açıkladı. Bunun ardından Amerika’da yer alan yerel avukata verilen talimat gereği, ihale bedeli hemen mahkeme kasasına yatırıldı ve mahkeme memurları ve Liman Başkanı’nın onayıyla ihale sonuçlanmış oldu.

 

İhale bedeli mahkemenin hesabına yatırılıyor

 

Sektör açısından bir ilk olan bu ihale, uluslararası deniz ticaret basınında da büyük ilgi gördü. Bu ihale gösteriyor ki, Covid-19 sonrası bir çok alışkanlığımız değişecek ve yeni düzene uyum sağlayabilen kişi ve şirketler başarılı olacak.

 

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör:
Etiketler: Türk, Hukuk, Bürosunun, uluslararası, başarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı