Haber Detayı
12 Haziran 2020 - Cuma 12:28 Bu haber 10642 kez okundu
 
Tersan, Georgiy Meshcheryakov’u denize indirdi
Tersane Tersanesi Rus, Okeanrybfyot firması için inşa ettiği fabrika trol balıkçı gemisi, Georgiy Meshcheryakov’u Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun da katıldığı törenle denize indirildi.
GEMİ İNŞA Haberi
Tersan, Georgiy Meshcheryakov’u denize indirdi

 

Tersan Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Osman Nurettin Paksu, törende yapmış olduğu konuşmasında, “Virüsten dolayı çok sıkıntılı bir süreç geçirmemize rağmen, çalıştığımız ve ürettiğimiz fabrika trol balıkçı gemisini suya indirdiğimiz için mutluluk duyuyoruz. Sizleri bu güzel günde ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. İnşallah bu salgını en az hasarla atlatırız.” Dedi.

 

Paksu, “Bugün tersanemizde 19 farklı gemi inşası devam etmekte olup bunların toplam bedelleri 1 milyar 230 milyon dolardır. Bu projelerde birlikte çalıştığımız müşterilerimizin her biri kendi sektöründe dünyanın ileri gelen firmalarındandır. Rusya’nın Pasifik Okyanusu tarafında faaliyetlerini sürdüren, bölgenin ve ülkenin en büyük balıkçılık firmalarından olan Okeanrybflot firması için inşa ettiğimiz gemilerin ilki olan NB1096 inşa nolu Gregory Misheryakov gemisi iş birliğimizin ilk adımıydı, ikinci adımı da attık ve ikinci kardeş geminin sac kesimini de geçen hafta gerçekleştirdik, artık koşmaya hazırız…

 

Okeanrybflot’un 50 yıllık köklü geçmişi ile Rus ve Dünya pazarına üstün kaliteli ürünler sunan balıkçılık sektörünün liderlerinden olması ve filo yenileme için yaptığımız iş birliği bizleri onurlandırıyor. Firmanın bulunduğu Kamchatka yarımadası sadece bölgenin değil genel olarak tüm Rusya’nın en büyük balık kaynaklarına sahip ve yılda 500 bin tondan fazla morina balığı üretimi ile her zaman zirvede olan balıkçılık merkezi konumunda. Okeanrybflotun bu üretimdeki payı ise 42.

 

Birçok kere altın ürün ödülü ile onurlandırılan, üstün kalite ödülleri ve sürekli ve teknolojik yatırımları ile bölgenin ve Rusya’nın sektöründe en değerli markalarından biri olan Okeanrybflot firması ile çalışıyor olmaktan ve bugün Okeanrybflot için inşa ettiğimiz ilk gemi olan NB1096 Gregory Misheryakov’u suya indirecek olmaktan büyük onur duyuyoruz.” İfadelerini kullandı.

 

Paksu, “108 metre uzunluğunda ve 20 metre genişliğindeki gemi soğuk kış şartlarına ve arktik sularda dahi operasyonlarına devam edebilecek vasıflara sahip üstün teknoloji ile donatılmış bir gemidir. 16 deniz mili operasyon hızına sahip olan, 8.300 groston hacmindeki bu yeni nesil fabrika balıkçı gemisi 150 kişilik yaşam mahalli kapasitesi ile mürettebatına ve fabrika çalışanlarına üst sınıf konfor sunuyor. Geminin balık işleme tesislerinde değişik türlerdeki balıklar için özel olarak tasarlanıp fabrika alanına kurulmuş olan 12 işleme hattı ile günlük toplam 450 ton balık işlenebilecek. Ayrıca gemi yan ürün olarak balıkyağı ve günde 210 ton balık yemi işleme kapasitesine sahip. Bu sayede doğa dostu gemi sıfır atık prensiplerini yerine getirebilecek. Geminin donduruculu soğutma sistemleri ile üretilip paketlenen ürünlerin -30 derecede muhafaza edilmesi için 4.770 mtoplam hacminde soğuk ambar deposu kapasitesi mevcut.

 

Tersan olarak biz dünya devlerine üstün özellikli gemiler üretirken bir yandan da ülke ekonomisine artarak katkı sağlamaya devam ediyoruz. Bu adanmışlık ve arzu ile, 2008 yılında 2200 olan çalışan sayımızı artan sipariş yoğunluğumuz ile paralel olarak bu yıl yaklaşık 4500’e çıkardık. 2019 yılında başlatıp 2020 yılında bitirdiğimiz yeni yatırımlarımız olan ek depo alanı, imalat atölyeleri ve yeni büyük vincimizin operasyona girmesi ile Tersan artık Avrupa’da söz sahibi bir firma haline gelmiştir.

 

Tersan fabrika balıkçı gemileri, olta balıkçı gemileri, Offshore gemileri, Elektrikli ve hibrit feribotlar ve yolcu gemileri gibi çok özel projeleri bir arada yapan, Türkiye’nin hatta dünyanın da ilklerini başaran, sektöründe öncü bir şirkettir. İnşallah daha iyilerini de beraber başarırız.

 

Bütün bu yatırım ve istihdamdaki artış planlarımızın arkasında ülkesine ve çalışanına güvenen, geleceğini üretim ve ihracatta gören bu inançla çalışan Tersan ailesi var.

 

Geçtiğimiz yıl 200 milyon Amerikan doları ihracat ile üst üste 7. Kez yeni gemi ve yat inşa ihracat sektör lideri olduk. Bugüne kadar ise 1 milyar 720 milyon Amerikan doları ihracat gerçekleştirdik.

 

İnşallah teslim edeceği 19 gemiyle birlikte Tersan Türk gemi inşasına toplamda 30 milyar dolar gibi bir katkı sağlamış olacak.

 

Okeanrybflot firmasına bize bu üstün özellikli gemiyi üretme şansı tanıdığı için çok teşekkür ederken dizayner ve uzun soluklu iş ortağımız Skipsteknisk’e, çok uzun zamandır birlikte çalıştığımız Rusian Register’a, finans desteği ile her zaman yanımızda olan Ziraat Bankası’na teşekkür ederiz.

 

Ayrıca üretme arzumuzun gerçekleşmesine üstün çabaları ile katkı sağlayan bütün Tersan çalışanlarına emekleri için çok teşekkür ediyoruz.

 

Bugün burada bulunarak bizi onurlandıran medya mensuplarına ve Ulaştırma Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu’na teşrifleri için ayrıca teşekkür ediyoruz.

 

 

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yaptığı konuşmasında ise, "Türk gemi inşa sanayisi en son teknolojileri kullanan, çevreye duyarlılığı ve yüksek kaliteyi hedefleyen bilgi birikimi sayesinde, taahhüt sürelerine sadık kalma ve işi vaktinde bitirme özellikleriyle dünyada saygın bir yere sahiptir." dedi.

 

Karaismailoğlu, Altınova Tersan Tersanesin'de  Rus Okeanrybfyot firması için üretilen "Georgiy Meshcheryakov" isimli fabrika trol balıkçı gemisinin denize indirilmesi töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin önemli gemi inşa sanayi bölgelerinden biri olan Marmara'nın incisi Yalova'da bulunmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi. 

 

Bugün 24 bin kişiye istihdam sağlayan 38 gemi yan sanayisi tesisiyle sektörde önemli bir yere sahip olan Yalova'da gurur verici bir ana şahit olduklarını belirten Karaismailoğlu, denizle buluşacak fabrika trol balıkçı gemisinin 108 metre uzunluk ve 20 metre genişliğinde soğuk kış şartlarında dahi operasyon kabiliyeti olan, üstün teknolojiye sahip yeni nesil bir gemi olduğunu anlattı.

 

Bakan Karaismailoğlu, 8 bin 300 grostonluk geminin 16 deniz mili operasyon hızında olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

 

"150 kişilik yaşam kapasitesi ile mürettebatı ve fabrika çalışanlarına üst seviyede konfor sağlayacak niteliktedir. Gemi inşa sanayimiz, her geçen gün yetkinliklerini artırmakta, önemli bir değer olarak yükselmektedir. Türk gemi inşa sanayisi en son teknolojileri kullanan, çevreye duyarlılığı ve yüksek kaliteyi hedefleyen bilgi birikimi sayesinde, taahhüt sürelerine sadık kalma ve işi vaktinde bitirme özellikleriyle dünyada saygın bir yere sahiptir. İstihdama katkı ve ülke ekonomisine döviz sağlamaktadır. Gemi sanayimizin, inovatif, çevreci ve alternatif enerjileri kullanma yeteneğiyle rekabet gücü de gün geçtikçe artmaktadır."

 

"2002 yılında 37 olan tersane sayımız, bugün 83'e çıkmıştır"

Gemi sanayindeki başarıların sektörün tüm paydaşlarıyla el ele vermesinin sonucu olduğunu aktaran Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

 

"2002 yılında 37 olan tersane sayımız, bugün 83'e çıkmıştır. Yıllık üretim kapasitemiz 550 bin dedveyt tondan, 4,53 milyon dedveyt tona yükselmiştir. Gemi inşa sektörümüz, dolaylı olarak, 500 bin kişinin geçim kaynağı olmaktadır. Gemi inşa sanayimiz dünyada adet bazında 9’uncu, tonaj bazında 16'ıncı sırada bulunmaktadır. Hedefimiz, sektördeki bilgi birikimimizi, tecrübemizi, teknolojinin ve bilişimin imkanları ile birleştirmek ve katma değerli projelerimizle, dünyada çok daha üst sıralara çıkmaktır. Kuzeyinde Karadeniz havzası, batısında Yunanistan ve Balkan ülkeleri, güneyinde Akdeniz havzası bulunan Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarının tam ortasında kilit bir noktada yer alan Türkiye'nin denizcilik sektöründe söz sahibi olması çok önemlidir."

 

"Sektörün ticari hareket kabiliyetlerini artırdık"

Bakan Karaismailoğlu, gemi inşa sanayisi ve liman tesislerinin uluslararası standartlarda hizmet vermesi için tüm gayretleriyle çalıştıklarını vurgulayarak, "Ana vatanımızda olduğu gibi, mavi vatanımızda da güçlü, etkili, caydırıcı bir lider ülke olmak için, sektörün tüm bileşenleriyle birlikte, el ele vererek çalışmaya devam ediyoruz." diye konuştu. 

 

Bu anlayışla, "Bayrak Devleti", "Liman Devleti" ve "Kıyı Devleti" yetkileriyle, limanlara gelen Türk ve yabancı bayraklı gemilerin denetim faaliyetlerini titizlikle yürüttüklerini anlatan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

 

"Bu konuda dünya ölçeğindeki beyaz listedeki yerimizi koruyoruz. Gemi sanayisi konusunda, tersanelerimizin kira sürelerini 49 yıla çıkararak, sektöre yön veren temsilcilerimizin rahat yatırım yapmalarını sağladık. Tersanelerimizdeki kira bedellerini sıfırlayarak, üretimden pay alınması yöntemine geçtik. Bu şekilde sektörün ticari hareket kabiliyetlerini artırdık. Bakanlığımız tarafından koordine edilen ÇED kararlarının alınması, imar planı onayları, izin süreçlerinde sektöre verdiğimiz destekle gemi inşa sanayisinde beklenen ivme kazanılmıştır. Kat edilen mesafe ve kazanılan başarılar, nihai hedef değil, yeni hedefler için başlangıç noktasıdır."

 

Fabrika trol balıkçı gemisinin yapımında emeği geçen Tersan Tersanesi yönetimine, üretim süreçlerinde akıllarını ve alın terlerini esirgemeyen mühendis ve işçilere, katkı sağlayan herkese teşekkür eden Karaismailoğlu, "Ayrıca, Rusya Federasyonu'na ve ülkemize olan güvenlerinden dolayı Okeanrybfyot şirketinin değerli yöneticilerine teşekkür ediyorum." dedi.

 

Karaismailoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının, karada, denizde, havada ve demir yollarında bugünün ve geleceğin büyük Türkiye’sinin gereksinim duyacağı dev projeleri hayata geçirdiğini de kaydetti.

 

 

Konuşmanın ardından Tersan Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Osman Nurettin Paksu Bakan Karaismailoğlu'na "Usturlap" (Yıldız haritası) hediye etti.

 

Daha sonra, kurdele kesilerek geminin denize inişi sağlandı.

 

 

 

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör:
Etiketler: Tersan,, Georgiy, Meshcheryakov’u, denize, indirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı