Haber Detayı
02 Ağustos 2017 - Çarşamba 12:18 Bu haber 303 kez okundu
 
Temmuz ayı ihracat rakamları açıklandı
ENERJİ Haberi
Temmuz ayı ihracat rakamları açıklandı

Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre temmuz ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31,2 artışla 11 milyar 474 milyon dolar oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, ihracat temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 31,2 artarak 11 milyar 474 milyon dolar oldu.

TİM, 2017'nin temmuz ayına ilişkin ihracat verilerini Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin katılımıyla Vestel City'de düzenlenen toplantıda açıkladı.

Buna göre, temmuzda ihracat, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 31,2 artışla 11 milyar 474 milyon dolara ulaştı. Son 12 aylık dönemdeki ihracat ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 7,5 artışla 150 milyar 22 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

Otomotiv endüstrisi en fazla ihracat gerçekleştiren sektör oldu

TİM verilerine göre, bu yılın temmuz ayında 2 milyar 433 milyon 838 bin dolarlık ihracata imza atan otomotiv endüstrisi, bu sonuçla en fazla ihracatın gerçekleştirildiği sektör oldu. Bunu 1 milyar 482 milyon 981 bin dolarla hazırgiyim ve konfeksiyon, 1 milyar 190 milyon 293 bin dolarla da kimyevi maddeler ve mamulleri sektörleri takip etti.

Temmuz ayında en fazla ihracat artışı yüzde 300,2 ile gemi ve yat, yüzde 192,8 ile de mücevher sektörlerinde kaydedildi.

Geçen ay Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 83,8'ini gerçekleştiren sanayi grubunda 2016'nın aynı ayına göre yüzde 32,3'lük artışla 9 milyar 613 milyon 896 bin dolarlık ihracat yapıldı.

Aynı dönemde toplam ihracatın yüzde 12,8'ini oluşturan tarım grubunda yüzde 22,3 'lük artışla 1 milyar 473 milyon 312 bin dolarlık, toplam ihracattan yüzde 3,4 pay alan madencilik grubunda ise yüzde 42,4'lük artışla 368 milyon 450 bin dolarlık ihracat kaydedildi.

Almanya’ya ihracat yüzde 28,2 arttı

İhracat pazarları bazında, 173 ülke ve bölgeye ihracat artarken, 54 ülke ve bölgeye ise geriledi. En fazla ihracat yapılan ilk 5 ülkeden Almanya’ya ihracat yüzde 28,2, İngiltere’ye yüzde 37, İtalya’ya yüzde 27,9, Irak’a yüzde 55,7 ve ABD’ye yüzde 48,3 arttı. Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı 20 ülke arasında en yüksek ihracat artışı ise yüzde 95,7 ile yine Rusya’ya gerçekleşti. Rusya’ya ihracat artışında, yaş meyve, deri ayakkabı ve kürkten giyim eşyası ihracatı öne çıktı. En çok ihracat yapılan ilk 20 ülke arasında ihracatın düştüğü tek ülke ise Mısır oldu. Mısır’daki temel düşüş, kimyevi maddeler sektöründen kaynaklandı.

Ülke grubu bazında AB’ye ihracat, temmuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 29,1 artarken, AB’nin toplam ihracattaki payı yüzde 51,1 olarak gerçekleşti. Kuzey Amerika’ya ihracat yüzde 46,1, Ortadoğu’ya yüzde 33,9, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerine yüzde 44,1, Uzakdoğu’ya ise yüzde 25,1 arttı. İlk yedi ayda ihracat AB’ye 4,3 milyar dolar artış kaydetti.

"Türkiye'nin geleceği ile ilgili çok önemli bir sinyal"

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, temmuz ayına ilişkin ihracat verileri Vestel City'de düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, tarihin en önemli ihracat artışlarından birisinin temmuz ayında yaşanacağını söylediklerini anımsatarak şunları kaydetti:

"31 Temmuz sonu itibarıyla, ihracatımızda tarihi zirve değilse bile, zirvenin çok yakınına geldik. Ama eminim ki bu, TÜİK rakamları açıklandığında, taşımacılıkla ilgili havalimanlarındaki ve limanlardaki ihracat rakamları da buna eklendiğinde, muhtemelen tarihi zirveye de yaklaşacağız. Tarihi zirvemiz aylık artış itibarıyla, yüzde 31,9 ile 2011 yılının ağustos ayında idi. Bugün temmuz sonu itibarıyla ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 31,2 arttı. Yani bir gayret daha kaldı. Bu yüzde 31,2'yi beğenmiyoruz noktasına gelmesin. Yüzde 31,2 Türkiye'nin geleceği ve ihracata dayalı büyüme ile ilgili çok önemli bir sinyal."

"İkinci çeyrekte de yüzde 5'in üzerinde büyüme bekliyoruz"

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Türkiye'nin artık orta gelir tuzağından hızlı bir şekilde uzaklaşması gerektiğini belirterek, "Bu civardan uzaklaşma yılı olarak da 2017 yılını ilan ediyorum." dedi.

Büyümenin yeniden toparlanacağı ve yeniden yüzde 5-5,5 ortalamanın tutturulacağı yılın 2017 olacağını kaydeden Zeybekci, üstelik bunun sürdürülebilir hale geleceğini dile getirdi.

"Mazeret yok..."

İkinci çeyrekte de yüzde 5'in üzerinde büyüme beklediklerini belirten Zeybekci, şunları kaydetti:

"Yüzde 5'in oldukça üzerinde de gelebilir. Ama asıl önemli olan, üçüncü çeyrekte, yine ihracatın büyümeye katkı vermeye devam etmesiyle yüzde 7'nin üzerinde bir büyüme bekliyoruz. Oldukça üzerinde bekliyoruz. Çünkü maalesef geçen sene bu işgal ve ihanet girişiminden sonra, üçüncü çeyrekteki eksi baz etkisiyle yüzde 7'nin oldukça üzerinde bir büyümeyi, yine ihracatın büyümeye net katkısı ile yakalayacağız. 2017 yılı yeniden başlangıç yılı olacak.

Çünkü millet bize önümüzdeki bütün yolları açtı. Artık Türkiye'de bir daha koalisyon ihtimallerinin olmadığı dönemlere giriyoruz. Bugüne kadar AK Parti olarak sloganımız 'Durmak yok, yola devam'dı. Elhamdülillah Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde durmadık. Ama bundan sonra yeni sloganımız; 'Mazeret yok, yola devam. Mazeret yok, ihracata devam. Mazerete yok, 4.0'da kendi teknolojilerimizi yaratmaya devam. Mazeret yok, yüzde 5,5'in üzerinde büyümeye devam. Mazeret yok, istihdamda, işsizlikte yüzde 10'nun altına inmeyi mutlaka ve mutlaka sağlayacağız. Mazeret yok, enflasyonun kökünü kazıyacağız. Mazeret yok, Cenab-ı Allah'ın bize bahşetmiş olduğu bu millete hizmetkar olabilme görevimizi sonuna kadar yerine getireceğiz."

Türkiye ile Almanya ilişkileri

Zeybekci, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, “Almanya, Avrupa Komisyonuna Gümrük Birliği’nin Güncellenmesi çalışmalarını durdurmayı tavsiye edeceğini açıklayacakmış. Güncellenme konusunda ne bekliyorsunuz?” şeklindeki sorusu üzerine Bakan Zeybekci, Almanya’nın daha doğrusu Gümrük Birliği’nin Güncellenmesiyle ilgili şu anda böyle bir yöntem ya da mekanizmanın söz konusu olmadığını kaydetti.

Zeybekci, 21 Aralık 2016 tarihinden itibaren Avrupa Komisyonu’nun Avrupa Konseyi’nden oy birliğiyle Türkiye ile Gümrük Birliği’nin Güncellenmesi ile ilgili yetki talep ettiğini anımsatarak, şunları söyledi:

“Bu yetkinin geri alınması ya da negatife dönülmesiyle ilgili süreç ve mekanizma bellidir. Türkiye ile Almanya ilişkilerinin negatif olması, sorunlu olması, eksiye gitmesinin kaybedeni her iki ülke olur. Almanya da Türkiye de kaybeder. Doğrudan ticaretimiz 35 milyar doların üzerinde bulunuyor. Türkiye’de yatırım yapan (Alman şirketleri) ya da Almanya’da üretim yapan Türk şirketlerinin ürettikleri ticaret hacimlerine baktığımızda da bu 100 milyar doların üzerinde bulunuyor. Dolayısıyla zarar gören her iki ülke olacağına göre negatif gelişmelerden sevinen ya da bundan kazananın kim olacağını aklı selim olarak iyi düşünmek lazım. Alman dostlarımıza birebir temaslarla şunu söylüyorum; siyasal söylem, bölgesel görüş farklılıkları olabilir, bazı alanlarda çelişkiler olabilir ama bunların hiçbirisine ekonomik menfaatler malzeme edilmez. Ekonomik menfaatlerin malzeme edilmesi, tartışmaya açılmasından sonra söylenecek söz kalmaz. Ekonomik ilişkiler diğer tüm negatif ilişkileri düzeltme platformudur. Bu platformu her iki ülkenin menfaati açısından kaybetmemekte fayda var.”

Bu kapsamda Avrupa Birliği (AB) ile Gümrük Birliği’nin Güncellenmesi ile ilgi süreci yakından takip ettiklerini vurgulayan Zeybekci, “Bu yıl sonuna kadar da olumlu sonuç alma gayreti içinde olacağız. Biz kendi görevlerimizi yapacağız, AB’nin de kendi sürecini tamamlayacağına inanıyoruz. Pozitif düşünüyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Temmuz, ayı, ihracat, rakamları, açıklandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı