Total Lub Marine
Haber Detayı
20 Ocak 2021 - Çarşamba 08:28 Bu haber 2242 kez okundu
 
TCG Anadolu yakında hizmete girecek
“Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemimiz TCG Anadolu yakında hizmete girecek”
SAVUNMA SANAYİ Haberi
TCG Anadolu yakında hizmete girecek

İspanya Büyükelçisi Francisco Javier Hergueta ile TCG Anadolu’ya tasarım desteği sağlayan İspanyol devlet tersanesi Navantia firmasının Doğu Akdeniz Genel Müdürü Pablo Menendez’le görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Twitter hesabı üzerinden Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemimiz TCG Anadolu’nun yakında hizmete gireceğini duyurdu. TCG Anadolu’nun Deniz Kuvvetlerine teslimi ile Türkiye’de ilk kez Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi üretilmiş olacak. L400 TCG Anadolu, İspanyol devlet tersanesi Navantia’dan teknoloji ve bilgi desteği alınarak Sedef Tershanesi’nde inşa edilmişti.


Ana tahrik ve sevk sistem entegrasyonu tamamlanan L400 TCG Anadolu Liman Kabul Testlerine (HAT) başladı. 2021 yılı içerisinde ise Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edilmesi planlanıyor. Sedef Tersanesi, takvim ile ilgili herhangi bir aksaklık olmadığını çalışmaların planlandığı üzere devam ettiğini ifade etmişti. Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edildiğinde Amiral gemisi olacak olan TCG Anadolu aynı zamanda Türk Donanma tarihinin en büyük savaş platformu olacak.

 

Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu
SSB tarafından başlatılan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) projesi kapsamında TCG Anadolu gemisinin bitim faaliyetleri devam ediyor. Asgari bir tabur büyüklüğündeki bir kuvveti ana üs desteği gerektirmeksizin kendi lojistik desteği ile belirlenen yere intikal ettirebilecek TCG Anadolu gemisinin İstanbul Tuzla’daki Sedef Tersanesinde Liman Kabul Testleri devam ediyor.


TCG Anadolu, dört adet Mekanize Çıkarma Aracı, iki adet Hava Yastıklı Çıkarma Aracı, iki adet Personel Çıkarma Aracının yanı sıra uçak, helikopter ve insansız hava araçları da taşıyacak. 231 metre uzunluk ve 32 metre genişlikteki geminin tam yük deplasmanı yaklaşık 27 bin ton olacak.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: TCG, Anadolu, yakında, hizmete, girecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı