Haber Detayı
02 Mayıs 2021 - Pazar 00:07 Bu haber 764 kez okundu
 
TCG Anadolu’nun 'Mekanize Çıkarma Aracı' test için denize indirildi
TCG ANADOLU Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi için harekat isterlerine göre millî olarak geliştirilen Mekanize Çıkarma Aracı (LCM) Nisan 2021’in son haftasında test için denize indirildi.
SAVUNMA SANAYİ Haberi
TCG Anadolu’nun 'Mekanize Çıkarma Aracı' test için denize indirildi

 Konuyla ilgili olarak Sedef Tersanesi’nin resmî Linkedin hesabından yapılan açıklamada:

 

“Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU için harekat isterlerine göre milli olarak geliştirilen, diğer ülkelerde kullanılan LCM’lerden üstün olarak ALTAY tanklarının da taşınmasına olanak verecek şekilde inşa edilen Mekanize Çıkarma Aracı LCM geçtiğimiz günlerde test için denize indirildi.” 

 

 

Hatırlanacağı üzere “Söz Yetenekte” programının 5’incisi, 12 Nisan 2021’de Anadolu Gemisi’nden canlı olarak gerçekleştirilmişti. Programın ilk kısmında Moderatör Oylum Talu ile birlikte Sedef Tersanesi’ndeki faaliyetleri aktaran proje müdürü, inşası devam eden Mekanize Çıkarma Araçları hakkında da bilgi vermişti. 27.436 bin ton deplasmana sahip ANADOLU Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisinin inşa faaliyetleri devam ederken, gemide konuşlandırılacak 4 adet Mekanize Çıkarma Aracından (LCM) ilkinin suya indirildiği, 2’nci ve 3’üncü LCM’nin ise inşa faaliyetlerinin devam ettiği belirtilmişti.

 

Türk Silahlı Kuvvetleri, Amfibi Hücum Gemisi ANADOLU’ya hazırlanıyor
Millî Savunma Bakanlığı, 21 Nisan 2021’de yaptığı açıklamada, envantere girecek Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU için hazırlıkların sürdüğünü ifade etti. Bu bağlamda MSB, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımla Amfibi Görev Grup Komutanlığının Harekâta Hazırlık Eğitimleri kapsamında müşterek eğitimlerin icra edildiğini bildirdi.

 

HÜRJET savaş uçağı LHD ANADOLU’ya konuşlandırılabilir
Haber Türk’te “Açık ve Net” programına konuk olan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “uçak gemisine” konuşlandırmak üzere F-35B’ye alternatif savaş uçakları ile ilgili bahisler üzerine HÜRJET projesinin “yeni boyutuna” ilişkin önemli açıklamalarda bulunmuştu. Demir, ANADOLU LHD’nin envantere girmesi ile birlikte dünyada ilk olacak bir yaklaşımla SİHA konuşlandırılacağını ifade ettikten sonra HÜRJET’in de bu bağlamda ele alındığını ifade ederek, “Biz İHA’larla başlayalım dedik. HÜRJETİ TUSAŞ’la konuştuk. Onu ‘acaba gemiye iniş kalkış yapabilen bir şey yapılabilir mi’ konusu çalışılıyor.” ifadelerinde bulunmuştu.

 

SSB İsmail Demir konuşmasında, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından yürütülen Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı HÜRJET Projesinde ilk etapta jet eğitim uçağının ilerleyen süreçte ise hafif taarruz sürümünün şekilleneceğini aktardı.

 

TUSAŞ Sistem Mühendisliği Müdürü Yasin Kaygusuz, HÜRJET’in CDR yani Kritik Tasarım İnceleme aşamasını geçtiğini ve oluşturulmaya başlandığını açıklamıştı. Kaygusuz, jet eğitim uçağı HÜRJET’in “light attack” sürümünün, yani HÜRJET-C‘nin olacağını ifade etmiş ve HÜRJET Projesi kapsamında ilk metal kesme işleminin ve kod yazımının gerçekleştirildiğini aktarmıştı.

Kaynak: (DT) - DefenceTürk Editör: Haber Merkezi
Etiketler: TCG, Anadolu’nun, 'Mekanize, Çıkarma, Aracı', test, için, denize, indirildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı