ESKO: Banner ve Reklam Başlangıç: 01.01.2022 Bitiş: 31.12.2022

SOLAS: Banner ve Reklam Başlangıç: 01.01.2022 Bitiş: 31.12.2022
PETROL OFİSİ
1 Aralık 2022 Başlangıç - 28 Şubat 2023 Bitiş
Haber Detayı
24 Kasım 2022 - Perşembe 12:07 Bu haber 996 kez okundu
 
TCG Anadolu'da son test süreci başladı
Türkiye'nin savunma ve havacılıkta son yıllarda ortaya koyduğu gelişim Cumhuriyet'in 100'üncü yılında zirveye çıkacak.
SAVUNMA SANAYİ Haberi
TCG Anadolu'da son test süreci başladı

Doğu Akdeniz ve Ege Denizi’nde gerilim seviyesi yükselirken, Mavi Vatan’da güç çarpanı olacak deniz projelerinde de önemli gelişmeler yaşandı. Göreve başladığında Türk donanmasının en büyüğü olacak 232 metre boyundaki Anadolu Amfibi Hücum Gemisi’nde son test süreci başladı.


Türkiye, bir yıldan kısa süre içinde Milli Muharip Uçak'ın hangardan çıkışına, Bayraktar Kızılelma, Bayraktar TB3, Hürjet ve Atak-2'nin ilk uçuşlarına, Gökbey helikopterinin ilk teslimatına şahitlik edecek. Kara araç ve teçhizatlarında önemli başarılara imza atan savunma sanayi, mavi vatanın güvenliğini de milli imkânlarla koruma altına alıyor. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinesinde donanmanın amiral gemisi olacak, yerli amfibi hücum gemisi TCG Anadolu'nun deniz testleri devam ediyor.

 

Başkan Erdoğan Havadan İnceledi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Tuzla'da yapımı süren TCG Anadolu Gemisi'ni havadan inceledi. Bu yıl sonunda göreve başlaması planlanan TCG Anadolu, Türk Deniz Kuvvetleri'nin en büyük savaş gemisi, amiral gemisi olacak.

 

Bu yıl sonunda envantere girmesi beklenen 232 metrelik gemide 10 taarruz helikopteri konuşlandırılacak. Gemide SİHA ve HÜRJET gibi hava araçlarının görev yapabilmesi için de çalışmalar sürüyor.

 

 

Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi Anadolu
TGC Anadolu, bir amfibi tabur ile gerekli muharebe ve destek araçlarını ana üs desteği olmadan kriz bölgelerine taşıyabilecek. Havuzunda taşıyacağı çıkarma araçları ile çıkarma operasyonlarına katılabilirken, helikopterler ve insansız hava araçlarıyla gece ve gündüz operasyon yapmasına olanak sağlayacak bir uçuş güvertesine sahip olacak.

 

Mavi Vatan'ın efendisi olarak tanımlanan TGC Anadolu aynı zamanda ameliyathane, röntgen cihazları, diş tedavi üniteleri ile yoğun bakım ve enfeksiyon odaları dahil en az 30 yatak kapasitesine sahip bir revir/hastaneye sahip olacak ve insani yardım operasyonlarında Hastane Gemisi olarak görev yapabilecek. Tam yüklü deplasmanda 27 bin 436 ton ağırlıkta ve 231 metre boyunda inşa edilen çok maksatlı amfibi hücum gemisi Anadolu, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde yer alan en büyük deniz platformu olacak. 2022 yılı sonunda envantere girmesi planlanan TCG Anadolu, TCG Kemalreis fırkateyni'nden "Türk Donanması'nın amiral gemisi" unvanını devralacak.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: TCG, Anadolu'da, son, test, süreci, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı