Haber Detayı
11 Ocak 2021 - Pazartesi 12:58 Bu haber 995 kez okundu
 
Tamer Kıran 'Türkiye ekonomiyi konuşuyor' etkinliğine katıldı
Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından düzenlenen "Türkiye ekonomiyi konuşuyor" etkinliği çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.
EKONOMİ Haberi
Tamer Kıran 'Türkiye ekonomiyi konuşuyor' etkinliğine katıldı

EGD'den yapılan açıklamaya göre, etkinliğe TOBB Başkan Yardımcısı ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kıran, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şahin Balcıoğlu ile Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin katıldı.Toplantının moderatörlüğünü EGD Başkanı Celal Toprak ve EGD Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Uluğtürkan yaptı.

 

Kıran, salgın sürecinde denizcilikte yaşanan gelişmeleri aktararak, şunları kaydetti:

 

"Pandemi, denizcilik sektörünün ülke ekonomilerindeki önemini bir kez daha hatırlattı. Her ülkenin her şirketin lojistiğe olan elzem ihtiyacı bir kez daha gözler önüne serildi. Hem Türkiye'de hem dünyada denizcilik sektörü iyi bir sınav verdi. Hareketli bir sürecin yaşanıyor olması sektörün tamamını pandemiden en az etkilenen sektörler arasında gösterdi ki bu doğru değil. Bu sektör gemi taşımacılığından sigortaya, limancılıktan kruvazör turizmine kadar 10'un üzerinde alt sektörden oluşuyor. Pandemiyle konteyner taşımacılığında hareketlilik yaşanırken, kruvazör turizminde tüm işler durdu. Sektörün geneline böyle bakmak lazım."

 

Salgın sürecinde ihracatçı ve ithalatçıların konteyner fiyatlarındaki istikrarsızlık ve yüksek bedellerden şikayetçi olduklarını belirten Kıran, bunun Çin'in yeni konteyner üretimini durdurmasından ve salgın nedeniyle limanlarda daha uzun süre kalmak zorunda kalan konteynerlerin yarattığı arz kısıtlamasından kaynaklandığını vurguladı.

 

Kıran, konteyner şirketlerinin yazılım yatırımı yaptığına dikkati çekerek, şu ifadeleri kullandı:

 

"Dünyadaki ilk 20 şirket konteyner pazarının yüzde 85'ini kontrol ediyor. Son 10 yıldır bu alanda amansız rekabet vardı ve arzu ettikleri kazançları sağlayamıyorlardı. Ancak son dönemde bu şirketler iş modelinde birleştiler. Aynı hatlarda gemileri azaltarak yola devam etme kararı aldılar. Bundan sonra bu alanda daha istikrarlı bir fiyat beklentisi olacak."

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Tamer, Kıran, 'Türkiye, ekonomiyi, konuşuyor', etkinliğine, katıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı