Total Lub Marine
Haber Detayı
21 Haziran 2021 - Pazartesi 12:06 Bu haber 465 kez okundu
 
Stratosfera: Hem deniz, hem kara, hem de hava aracı
Üzerine farklı ulaşım modülleri takılabilen teknolojik küre Stratosfera, yolcularını sınır tanımadan her yere taşıyabilir.
BİLİM - TEKNOLOJİ Haberi
Stratosfera: Hem deniz, hem kara, hem de hava aracı

Elektrikli araç devriminin en belirgin örnekleri elektrikli otomobiller denilebilir. Fakat elektrikli araç denilince akla artık çok sıradışı fikirler de geliyor. Teknolojinin gelişmesi, motorların küçülmesi, bataryaların daha verimli hale gelmesi de yenilikçi tasarımların yolunu açmakta. Bu türden tasarımları yapan en ünlü isimlerden biri İtalyan tasarımcı Pierpaolo Lazzarini. Lazzarini Design Studio’nun kurucusu, şimdiye kadar farklı tasarımlara imza atması ile tanınıyor. Bunlardan sonuncusu ise ‘Stratosfera’.

 

Lazzarini Studio’dan şimdiye kadar havada, denizde ve karada seyahat edebilecek bir sürü ilginç araç fikri çıktı. Bunların arasında daha önce bizim de ele aldığımız kuğu ilhamlı mega lüks yat Avanguardia, deniz üzerinde ideal yaşamın anahtarı olabilecek Wayaland projesi ve yüzen lüks villa UFO 2.0 da var. Şimdi bu türden tasarımlara hem denizde, hem de havada ve karada yolculuğa izin veren Stratosfera eklendi.

 

Stratosfera özünde karbondan imal edilmiş, ultra hafif ve teknolojik bir küre. Aracın çapı 1,65 metre kadar ve iki kişilik yolcu kapasitesine sahip. Araç üzerine takılacak farklı modüller sayesinde her ortamda hareket edebilecek. Mesela kürenin alt kısmına monte edilen bir elektrik motorlu bir kanat ile suda (daha doğrusu suyun biraz üzerinde) gidebilecek bir hidrofoil araca dönüşüyor. İki 150 beygir gücünde motoru ona bu moddayken 30 deniz mili (saatte 55 kilometre) hız sağlamakta.

 

Ana küre karaya geldiğinde yoluna devam edebilmesi için onu bir otomobil aparatı bekliyor olacak. Bu aparata monte edilen küre, tekerleklere entegre elektrikli motorlarla normal bir elektrikli araba gibi yolda gidebilecek. Eğer uzak mesafeye gitmek gerekiyorsa, küreyi bir helikopter dron aparatına takıp havalanmak da mümkün. Bu modda bir eVTOL araca dönüşen Stratosfera, saatte 250 kilometreye varan hızlarla yolcularını taşıyabilecek. Eğer daha sakin bir uçuş isterseniz güneş enerjisi panelleri ile donatılmış bir balon aparatı da tercih edebilirsiniz. Karda ilerleyebilmek için özel bir paletli tasarım ve denizaltı aparatı da ayrıca planlar arasında.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Stratosfera:, Hem, deniz,, hem, kara,, hem, de, hava, aracı,
Yorumlar
Haber Yazılımı