ESKO: Banner ve Reklam Başlangıç: 01.01.2022 Bitiş: 31.12.2022

SOLAS: Banner ve Reklam Başlangıç: 01.01.2022 Bitiş: 31.12.2022
PETROL OFİSİ
1 Aralık 2022 Başlangıç - 28 Şubat 2023 Bitiş
Haber Detayı
23 Kasım 2022 - Çarşamba 11:23 Bu haber 511 kez okundu
 
Somali'li balıkçılar her sabah köpek balıkları için açılıyor
Hint Okyanusu kıyılarında yaklaşık 3 bin 333 kilometrelik sahil şeridine sahip Somali'de, balıkçıların avlamak için yarıştıkları balık türünün başında, köpek balıkları geliyor.
DÜNYA Haberi
Somali'li balıkçılar her sabah köpek balıkları için açılıyor

Başkent Mogadişu sahillerinde her gün avlandıktan sonra omuzlarında 3 ila 5 metrelik köpek balığı taşıyan gençlere rastlamak mümkün.

 

Binlerce farklı tür canlıyı içerisinde barındıran Somali suları, hem yerli hem de yabancı balıkçılar için önemli bir kaynak durumunda.

 

Sıklıkla ton balığı, uskumru, orfoz, testere ve köpek balığı ile ıstakoz ve karides gibi deniz canlılarını avlamayı tercih eden Somalili balıkçılar, tuttukları balıkları Hamarweyne gibi büyük hallerde satıyor.

 

Tanesi 300 ila 600 dolar

Omzundaki köpek balığıyla AA muhabirine konuşan genç balıkçı Ahmed Liban, köpek balığının diğer balıklara göre daha pahalı olduğunu ve fiyatlarının boyuna göre değiştiğini söyledi.

 

Liban, "Her gün saatlerce denizde oluyorum ve 5 yıldır bu işi yapıyorum. 4 çocuğumu bu işten kazandığımla büyütüyorum." dedi.

 

Balıkların fiyatının en az 300 dolar, bazılarının ise 600 dolar olduğunu söyleyen Liban, her sabah teknelerle köpek balığı için açıldıklarını belirtti.

 

Mogadişu'yu ziyarete gelen herkesin meraklı gözlerle izlediği balıkçılar, sahilde omuzlarında koca balıklarla dolaşıyor.

 

Yabancı ülkeler avlanıyor

Madagaskar'dan sonra Afrika'nın en uzun kıyı şeridine sahip olan Somali'de, çok sayıda ülke avlanıyor.

 

Ülkede 1990'ların başında iç savaşın çıkması ve merkezi hükümetin dağılmasının ardından, Somali kıyıları yabancı gemilerle dolup taştı. Bu yabancı gemiler arasında İtalya, Japonya, Hindistan, Portekiz ve Çin gibi ülkelerden gelen tekneler yer alıyor.

 

Kızıldeniz ve Hint Okyanusu kıyılar ile Jubba ve Şabel adlı iki nehre sahip olan Somali, şiddetli kurak ve gıda sorununa rağmen denizlerinden yeterince faydalanamıyor.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Somali'li, balıkçılar, her, sabah, köpek, balıkları, için, açılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı