Haber Detayı
08 Ekim 2020 - Perşembe 13:59 Bu haber 1109 kez okundu
 
Silahlı eğitim gemisi denizle buluştu
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Anadolu Tersanesi tarafından Katar Deniz Kuvvetleri için inşa edilen silahlı eğitim gemisi AL-DOHA'nın denize indiriliş törenine katıldı.
SAVUNMA SANAYİ Haberi
Silahlı eğitim gemisi denizle buluştu

Katar Savunma Bakanı Halid Bin Muhammed El Atiyye, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal’da törene katıldı.

 

 

Akar, “Eğitim gemilerimizin dost ve kardeş Katar Silahlı Kuvvetleri’ne hayırlı uğurlu olmasını ve kardeşliğimizi güçlendirmesini diliyorum” dedi.

 

 

Törende verilen bilgilere göre, Katar Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyacı için öngörülen iki adet Eğitim Gemisi (CTS) Tedarik Projesi kapsamında Anadolu Tersanesi ile Katar Silahlı Kuvvetleri arasında imzalan sözleşme gereğince üretim takvimi 25 Şubat 2019 tarihinde başladı. Gemilerden ilki 2021'de, ikincisi 2022'de teslim edilecek.

 

Türk Loydu Askeri Gemi Kurallarına uygun olarak Türk Loydu denetiminde inşa edilmekte olan gemiler, Türk Loydu tarafından sertifikalandırılacak.

 

Gemiler, OPV tasarımında olup, tam boyu yaklaşık 90 metre, eni 14.2 metre ve deplasmanı 2.150 ton seviyesinde.

 

Azami sürati 22, ekonomik sürati ise 15 deniz mili (knots) olan gemiler, toplam 150 personel için donatılmış olup, 66 gemi personeli dışında 76 öğrenci ve 8 eğitmen ile her türlü harekât ve sensör-silah kullanma eğitimini verebilecek.

 

 

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Silahlı, eğitim, gemisi, denizle, buluştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı