Aytuğlu Banner- Başlangıç 13 Eylül 2021 ( 1 Yıl )
Haber Detayı
22 Kasım 2021 - Pazartesi 21:20 Bu haber 511 kez okundu
 
Sıfır emisyonlu gemi suya indi
Dünyanın ilk tamamen elektrikli, otonom kargo gemisi olarak tasarlanan Yara Birkeland, suya indi. Gelecek odaklı olan gemi, Norveç'te kısa bir tura da çıktı.
GEMİ İNŞA Haberi
Sıfır emisyonlu gemi suya indi

Dünya artık elektriğin gücüne inanıyor. Otomobil üreticileri artık elektriklendirmeye ağırlık veriyor. Üstelik sadece otomobil devleri değil, çok daha büyük araçların üreticileri de bu dönüşüme ayak uyduruyor. Dünyanın ilk tamamen elektrikli, otonom kargo gemisi olarak tasarlanan Yara Birkeland da bu dönüşümün bir parçası.

 

Dünyanın ilk tamamen elektrikli otonom kargo gemisi: Yara Birkeland

Norveç merkezli kimya şirketi Yara ile denizcilik teknolojisi şirketi Kongsberg arasındaki ortak girişim olan Yara Birkeland gemisi Norveç'te suya indi. Yara Birkeland, açılışının bir parçası olarak Horten kasabasından yaklaşık 70 km uzaktaki başkent Oslo'ya kısa bir yolculuk yaptı.

 

 

Atmosfere karışmasını engelleyecek

80 metre uzunluğundaki gemi, 6,8 mWh'lik bir pil takımıyla çalışıyor ve maksimum 15 knot (28 km/sa) hızda 3.200 tona kadar yük taşıyabiliyor. Geminin yılda 1.000 ton karbondioksidin atmosfere karışmasını engellemesi bekleniyor.

 

Yara Birkeland, 2017 yılında dünyanın ilk tamamen elektrikli ve otonom konteyner gemisi olarak duyurulmuştu.

 

Amaç, gemiyi Yara'nın Prosgrunn'daki üretim tesisinden yakındaki kasabalara taşımacılık için kullanmak ve dizel motorlu taşımacılık ihtiyacını ortadan kaldırarak Azot Oksit (NOx) ve Karbondioksit (CO2) emisyonlarında önemli azalmalar sağlamaktı.

 

Rakipleri gelebilir

Gelecekte tamamen elektrikli otonom kargo gemilerinin sayısının artması ve böylece Yara Birkeland'ın rakiplerinin çoğalması muhtemel görünüyor.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Sıfır, emisyonlu, gemi, suya, indi,
Yorumlar
Haber Yazılımı