Haber Detayı
19 Ağustos 2019 - Pazartesi 16:00 Bu haber 1014 kez okundu
 
Selim AKDEMİR - MARITIME Turkey Genel Müdürü
“Dünya üzerinde herhangi bir iş insan gücü sınırlarındaysa, biz bunu yapabiliriz’’
SEKTÖRDEN Haberi
Selim AKDEMİR - MARITIME Turkey Genel Müdürü

Dünya üzerinde altı ülkeye hizmet veren Maritime Turkey, Norveç menşeli Marinacc Group destekleriyle faaliyetlerine devam ediyor. 2015 yılında kurulan firma, bugüne kadar pek çok projeyi başarıyla gerçekleştirdi. Firma ile ilgili bilgileri Genel Müdür Selim Akdemir’den aldık.

 

Öncelikle Marinacc’ın geçmişiyle baş­layalım isterseniz. Sanırım Norveç’te bir garajdaki marangozhaneden yola çıkıp dünya devi olan bir firmadan söz ediyoruz... Bugün dünyaya yayılmış bir hizmet ağınız var. Hangi ülkelerde hizmet veriyorsunuz? 

Marinacc Group olarak, Norveç’te Maritime Montering ve Maritime Mobler, Polonya’da Maritime Poland, Mebble Morski ve Maritime Poland NUF, Romanya’da Maritime Interior, İzomarine ve SolMaritime, Hindistan’da Marinor, Rusya’da Maritime Interior, Çin Halk Cumhuriyeti’nde Maritime Interior ve Türkiye’de Maritime Turkey olarak denizcilik sektöründe ağırlıklı olarak yaşam yeri donatım anahtar teslim projelerinde yer almaktayız. Hangi ülkelere hizmet verdiğimize gelince, dünya üzerindeki altı kıtada hizmet vermekteyiz. Maritime Turkey olarak şu ana kadar Norveç, Danimarka, İzlanda ve Kanada’ya ait projelerde yer aldık. Gemilerin teslimi yapıldıktan sonra, garanti kapsamında, geminin hangi ülkede olduğunun ayrımını yapmaksızın hizmet vermeye devam ediyoruz. 

 

Dünya genelinde toplam kaç çalışanınız var? Ekip oluştururken ne tür kriterleri önceliyorsunuz? 

Dünya genelinde çalışan sayımız kadrolu olarak yaklaşık 500 civarındadır, buna ilave olarak proje bazlı yaklaşık 500 taşeron personeli çalıştırılmaktadır. Ekip oluştururken grubumuzun genel felsefesi olan kalite ve güvenilir proje yönetimi hususlarını kesinlikle göz ardı etmiyoruz. Çalışanlarımızın evrensel kuralları benimsemiş, kaliteden ödün vermeyen yapıda ve “Zor hemen, imkansız zaman alır.” görüşüne sahip olmasına özen gösteriyoruz. Zira; Maritime Turkey olarak sloganımız, “Dünya üzerinde herhangi bir iş insan gücü sınırlarındaysa, Maritime Turkey bunu yapabilir.'' 

 

Marinacc'ın en genç üyesi olarak siz ne zaman kuruldunuz? Süreci anlatır mısınız?

Aslına bakarsanız Maritime Turkey artık büyümeye başladı. Grupta bizden daha genç üyeler de var. Maritime Turkey kuruluş yılı 2015. 2015’ten sonra Marinacc Group’a Maritime Interior/China ve Martime Interior/Russia katıldılar. 2015 Haziran ayında kurulan şirketimizin ilk projesi, Marinacc Group’un destekleriyle Tersan Tersanesindeki NB 63 projesinin yaşam yerleri donatım malzeme paketi teslimidir. Bu projeyi müteakiben birkaç proje daha malzeme paketi teslimi yapılmış ve 2017 yılından itibaren daha çok anahtar teslim projelerde yer almaya başlamıştır. Maritime Turkey şu ana kadar 17 adet anahtar teslim proje gerçekleştirmiş olup halizhazırda donatımda olan/teslime hazırlanan 4 adet ve sözleşmesi imza sürecinde olan 3 adet anahtar teslim projesi bulunmaktadır.  Proje adedi yerine üzerinde çalışılan/çalışılacak olan toplam alan üzerinden ifade edecek olursak; bugün itibariyle donatımda olan/teslime hazırlanan toplam 3287 m2 ve sözleşmesi imza sürecinde olan toplam 4780 m2  alanı içeren projeler sürecindeyiz. 

 

Firma olarak ne tür hizmetler veriyorsunuz?  

Firma olarak anahtar teslim yaşam yeri donatımı yapıyoruz. Projelerimizi Proje Yönetim Direktörlüğü ve Malzeme Yönetim, Satış ve Pazarlama, Satın Alma, Muhasebe, Finans ve İnsan Kaynakları Departmanları personeli ile yürütüyoruz. Diğer birçok altyükleniciden farklı olarak bünyemizde kadrolu olarak yaklaşık 50 mavi yaka personel ile gemilerde çalışıyoruz. Yaşam yeri donatım anahtar teslim projelerimiz gemi suyla buluştuğu anda başlıyor ve sahibine teslimine kadar devam ediyor. Bu süreç içinde zemin hazırlığı, izolasyon, duvar ve tavan panel kaplamaları, hareketli ve hareketsiz mobilya donatımı, mutfak ve çamaşırhane donatımı, lumbuz kasaları ve perde/güneşliklerinin hepsi projemizin içinde oluyor. Geminin teknik şartnamesindeki isteklere bağlı olarak gerektiğinde revir/hastane, spor salonu, sauna, sinema salonu gibi alanlar da donatım kapsamımıza giriyor. Anahtar teslim gereği istenen donatımı yapıyoruz, gemi teslimine kadar alanları korumak için de donattığımız alanları kilitliyoruz ve teslim zamanı geldiğinde “anahtarları teslim” ediyoruz. 

 

Hangi alanlarda uzmanlar çalıştırıyorsunuz? 

Beyaz yaka olarak mühendis ve mimar ağırlıklı bir yapımız var. Mavi yaka olarak ise gemi donatım ve gemi marangozu meslek kolları ve onunla bağlantılı olan meslek kolları ile çalışıyoruz. 

 

 

Genellikle hangi deniz araçları hizmet alanınıza giriyor? Böyle bir ayrım var mı? 

Yaşam yeri donatımı için platform ayırımı yapmıyoruz. Bu bir yolcu gemisi, bir off shore gemisi, canlı balık taşıyıcı, balık fabrika gemisi veya herhangi bir yüzer platform olabilir. 

 

Sadece yurtiçine mi hizmet veriyorsunuz? Yurtdışı çalışmalarınız var mı? 

Şu an itibariyle sadece yurtiçinde hizmet veriyoruz ancak önümüzdeki dönemlerde özellikle Çin Halk Cumhuriyeti’nde yürüyen projelerde yer almak üzere bürokratik işlemlerin ön çalışmasını yapıyoruz. 

 

Denizcilik alanı risklerle dolu, sıkıntının bolca yaşandığı bir alan... Sanırım böyle bir sektöre yönelik neşeli, ferah ve iç açıcı tasarımlar isteniyordur. Tasarımlara nasıl karar veriyorsunuz? 

Tasarımlarımızı teknik şartnamelerde geçen genel aranjman planlarına göre yapıyoruz. Sözleşmeler imzalandıktan sonra gemi sahipleri veya temsilcileri ile “color book” dediğimiz geminin renk kataloğu oluşturuluyor. Bu katalogda duvar panellerinden kullanılacak ofis sandelyesine kadar her malzemenin rengi ve tipi seçilyor. Tabii ki bu toplantılarda özellikle iç mimarlarımız ve proje müdürlerimiz yönlendirmelerini yapıyorlar. 

 

Son olarak alanınızla ilgili yaşadığınız sıkıntılar nelerdir, beklentilerinizi öğrenebilir miyiz?

Tersaneler için bir geminin doğum hastanesi diyebiliriz. Her doğum sancılı olur ve sonunda yeni bir hayat başlar. Biz de her yeni doğum sürecinin sonunda gemimiz sahibine onun da memnun olduğu şekilde teslim edildiğinde tüm sancılarımızı unutuyoruz. Tersaneler birçok disiplini içinde barındıran kompleks üretim merkezleridir. Sektörde alanında çok iyi yetişmiş personel var. Gözlemlediğimiz en büyük sıkıntı planlama ve proje yönetiminde ama bunlar da sıkı koordine ve iletişim ile aşılıyor.  Beklentimiz ise tüm bu gemilerin inşasında/donatımında nasıl yerli işçilik kullanıyorsak, birgün kendi tasarımımız ve kendi malzemelerimizle bu yeni gemileri müşterilere teslim etmek. 

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör:
Etiketler: Selim, AKDEMİR, -, MARITIME, Turkey, Genel, Müdürü,
Yorumlar
Haber Yazılımı