Haber Detayı
10 Ekim 2020 - Cumartesi 13:18 Bu haber 1911 kez okundu
 
Seaspan, filosunu büyütmek için Sanmar’a geri dönüyor
Sanmar, Seaspan Raptor olarak adlandırılan eski Boğaçay VIII’in Kanadalı firma Seaspan’a teslim etti.
GEMİ İNŞA Haberi
Seaspan, filosunu büyütmek için Sanmar’a geri dönüyor

Seaspan Raptor 2015 yılında inşa edilmiş ve ilk olarak Sanmar tarafından kendi filosu içinde işletmişti. Yakın zamanda havuza alınan gemide hem Seaspan’in hem de Kanada bayrağının gerekliliklerini karşılayacak modifikasyonlar yapıldı. 2021 yılı ikinci çeyreğinde 2016 yılında yapılan ve yine Sanmar filosu tarafından Türkiye’de işletilen ikinci bir römorkör onu izleyecek. 

 

Her iki römorkör de Vancouver’lı tasarımcı Robert Allan Limited (RAL) tarafından Sanmar Tersanesi için özel dizayn edilmiş, Ramparts 2400 SX römorkör örnekleriydi ve Sanmar tarafından Boğaçay sınıfı olarak adlandırılmıştı. Boyu 24,4 metre olan ve 75 tonluk çekme gücü ile 13 knot serbest hareket hızı olan bu modern römorkörler eskort sınıfında ve Class 1 yangınla mücadele özelliğine sahip. 

 

Seaspan Raptor ve kardeş gemi 2010-2012 yılları arasında Seaspan filosu için Sanmar tarafından inşa edilmiş ve hala Seaspan adına Vancouver içindeki diğer römorkörlere (Seaspan Raven, Eagle, Osprey ve Kestrel) katılacak. Bu önceki römorkörler de kardeş gemiler ve yine RAL tarafından Sanmar için tasarlanan ve Terinal sınıfı olarak adlandırılan; her biri 70 ton çekme gücü sunan Rastar 2800 modeli.

 

Seaspan Marine Transportation CEO’su Frank Butzelaar, “Bunlar Seaspan’in, dünyanın lider römorkör üreticisi Sanmar tarafından inşa edilen ve uluslararası üne sahip gemi inşa mühendisleri Robert Allan Ltd. tarafından tasarlanan 5. ve 6. römorkörleri olacak. Bu güçlü römorkörler Seaspan’in ortalama gemi boyutlarının sürekli büyüdüğü bir piyasada gemi doklama müşterilerine vermeye devam ettiği hizmetin ve bağlılığın bir örneğidir,” dedi.

 

Sanmar Tersaneleri Ticari Direktörü Rüçhan Çıvgın ise, “Kuzeybatı Pasifik deniz ekonomisinin önemli bir ortağı olan Seaspan’in yine Sanmar’a gelmesi dolayısıyla ayrıcalıklı hissediyoruz. Son 10 yıldır Sanmar römorkörleriyle çalışıyorlar ve bu dönüş her açıdan memnun olduklarının bir kanıtıdır. En son teslimatlarla birlikte, Seaspan yalnız bayrak gemimiz Boğaçay serisini işletme olanağına sahip olmayacak, aynı zamanda Sanmar tarafından bu alanda geliştirilen yenilikleri de deneyimleyecek,” diye yorum yaptı.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Seaspan,, filosunu, büyütmek, için, Sanmar’a, geri, dönüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı