Haber Detayı
27 Temmuz 2020 - Pazartesi 01:03 Bu haber 1054 kez okundu
 
Şadırvandaki Amerikan Gemisi
Çorlulu Ali Paşa Camiinin şadırvanında çok ünlü bir ABD gemisinin olduğunu biliyor muydunuz? Hikayesi bir o kadar ilginç ve hüzünlü.
YURT Haberi
Şadırvandaki Amerikan Gemisi

Keşke bu ünlü gemi müze yapılsaydı. Bu müze, şu an İstanbul’un en çok ziyaret edilen yerleri arasında olurdu. 
 

İşte detayları:

 

Vurulmayan Tek Gemi
İkinci Dünya Savaşı’nın en korkunç ve ses getiren olayları arasında yer alan Pearl Harbor saldırısında 7 Aralık 1941 günü Amerikan güçleri, 12 savaş gemisi ve 188 savaş uçağını kaybetti. 2 bin 400 Amerikan askeri öldü. Limanda bulunan Amerikan savaş gemilerinin hepsi hasar görür. Yalnız: bir gemi hasar görmedi. Bu da hastane gemisi olarak kullanıldığı için Japonlar bu gemiyi bombalamadı. Bu gemi 25 bin Amerikan gencini, savaş bölgelerinden Amerika’ya taşıdı. Savaş sonrasında ise, Solace (Teselli) gemisi sayesinde hayatını kurtaran Amerikalı gençler, bir dernek kurup bu olayın anısını yaşattı. Gençlerin taktığı özel madalyanın üzerinde de Solace gemisinin resmi yer alıyor. 

 

 

Türkiye’ye Yolcu Gemisi Olarak Satılıyor
Amerikan devleti, geminin bu kadar ünlenmesinden, daha doğrusu bu saldırının hatırlanmasından rahatsız oldu. Bu nedenle geminin yenilenerek, başka bir ülkeye satılmasına karar verildi. Bu kararla Teselli gemisi, 1948’de Türkiye’ye yolcu gemisi olarak satıldı. Bu güzel gemi aynı yıl, yapılan tadilatlar sonucu, birçok kamaralı bir turistik yolcu gemisine dönüştürüldü ve “Ankara” ismiyle Türkiye’ye getirildi. Ekim 1977 tarihinde ise sökülmek üzere Haliç Tersanesi’ne yanaştı. Tüm güverte üstü söküldü, kesilip ayrıldı. 1979 yılında da bir römorkör eşliğinde İzmir Tersanesi’ne çekildi.

 

Cami Yanıyor
Bu sırada İstanbul-Kasımpaşa’daki Camialtı Tersanesi yanında bulunan ve 1776’da Sadrazam Çorlulu Ali Paşa tarafından yaptırılan Çorlulu Ali Paşa camii’nde, çatıdaki onarım sırasında kullanılan kaynak nedeniyle büyük bir yangın çıktı. 1980’de hasar gören bu caminin restorasyonuna başlandı. Sıra, şadırvan kısmının onarımına geldiğinde, şadırvan çatısının kurşun bölümünün yenilenmesi gerektiği fark edildi. Ancak döviz krizinden ötürü kurşun bulunmadı. 

 

Bu esnada İzmir-Aliağa Tersanesi’nde görevli emekli bir asker, Ankara gemisinin bir zamanlar hastane gemisi olarak kullanıldığını bildiğinden (çoğu insan tarafından geminin bu özelliği tamamen unutulmuştur) geminin içinde kurşun bulunabileceğini düşünerek, İstanbul’daki sökümde, dokunulmayan gemi duvarlarında araştırma yapar ve röntgen odasının duvarlarında, kurşuna rastlar. Duvarlar söküldüğünde ise, röntgen odası olarak kullanılan yerin duvarlarının, radyasyondan korunmak için tamamen kurşun kaplanmış olduğunu görür. İstanbul Haliç Tersanesine haber verilir ve buradaki görevliler gelirler, hayretler içinde, Ankara gemisinin, daha önce röntgen odası olarak kullanılan, kamarasının odasının duvarlarındaki kurşun levhaları sökerek, İstanbul’a götürürler ve Çorlulu Ali Paşa Camisinin şadırvanının çatısı bu kurşun levhalarla kaplanarak, restorasyon çalışmaları tamamlanır. 

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Şadırvandaki, Amerikan, Gemisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı