Haber Detayı
23 Temmuz 2017 - Pazar 23:07 Bu haber 225 kez okundu
 
Rüzgar güllerinin bakım gemileri Yalova'dan
ENERJİ Haberi
Rüzgar güllerinin bakım gemileri Yalova'dan

23Yalova, son yıllarda büyük yatırımların gerçekleştirildiği "deniz rüzgar türbinleri"nin bakım-onarımını yapan özel donanımlı gemilerin inşasında dünya markası haline geldi.

Dünyada bu alandaki önemli 5 ihalenin 3'ünü alıp, şu anda üretim aşamasında olan Yalova-Altınova'daki tersaneler, bu özel gemilerin 2'sini Danimarka'ya, birini de Fransa'ya yapıyor.

Yalova-Altınova Tersane Girişimcileri Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanvekili Orhan Gülcek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şirketin 2004 yılında 40 yatırımcı tarafından kurulduğunu, bunun zamanla birleşmeler nedeniyle 35'e düştüğünü belirtti.

Burada ilk geminin 2008 yılında denize indirildiğini hatırlatan Gülcek, kısa zamanda büyük mesafeler kateden Altınova'daki tersanelerde üretilen gemilerin yaklaşık yüzde 90'ının ihraç edildiğini bildirdi.

"Dünyadaki 5 ihalenin 3'ü Türkiye'de yapılıyor"

Gülcek, bu gemilerin teknoloji ürünü gemiler olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Denizdeki rüzgar güllerine hizmet eden, bakım onarımını yapan, onların servis ihtiyacını sağlayan gemiler yapıyoruz. Şu ana kadar da burada bir marka olma yoluna gittik. Dünyadaki 5 önemli ihalenin 3'ü Türkiye'de yapılıyor ve 3'ü de şu anda üretim aşamasında. Bir tanesi Almanya'da yapılıyor, bir tanesinin ise halen ihale sonucunu bekliyoruz. Yani onu da yapmaya hazırız. Bunlar Yalova-Altınova'da yapılıyor."

"2 tane Danimarka'ya 1 tane de Fransa'ya yapıyoruz"

Gemilerin özellikleri hakkında da bilgi veren Gülcek, şöyle devam etti:

"Bunlar özellikli gemiler. Hem personel taşıyor hem üzerinde bir gangway (güvertede bir kısımdan ötekine geçilen iskele) var. Gangway de açık denizde, rüzgarlı ortamda, fırtınada sabitleyip, eleman çıkartıp okyanusta noktasal duruş yapabiliyor. Elektronik olarak gemiyi stabil tutabiliyorsunuz. Bunlar tabii pervaneler yardımıyla, baş ve kıçta pervaneleri var. Onlar uydu bağlantılı kontrol ederek gemiyi stabil tutuyor ve milimetre şaşmadan çalışmaya devam edebiliyor. Özellikli, pahalı gemiler. Şu anda 2 tane Danimarka'ya, 1 tane de Fransa'ya yapıyoruz."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rüzgar, güllerinin, bakım, gemileri, Yalova'dan,
Yorumlar
Haber Yazılımı